Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK PŘIPRAVOVAT DÍTĚ NA ŠKOLU ?

Autor: odpověď - PhDr. Markéta Šauerová PhD.

DOTAZ Z PORADNY - Je správné předškolní dítě nějak připravovat na školu? Dá se říct, co by mělo umět a s čím není třeba se dopředu zabývat?

Jak_pripravovat_dite_na_skolu_normal


Předškolní dítě je nezbytné připravovat na vstup do školy. Nemám na mysli, abychom dítě předškolního věku učili písmena číst a psát, ale je vhodné trénovat dovednosti, které jsou vstupním  předpokladem pro počáteční čtení a psaní. Mezi důležité oblasti patří zejména rozvíjení analýzy a syntézy. Tato oblast bývá rodiči velmi často podceňována. Dítě, které neumí rozložit jednoduché slovo na písmena či z jednotlivých písmen složit slovo má mnohem horší předpoklady k bezproblémovému osvojení čtení a psaní než dítě, které tyto dovedností má. Schopnost analýzy a syntézy považuji za důležitou i v případech, kdy se děti učí číst globální metodou. Zkuste si představit, jak dítě napíše jednoduché slovo, když si jej po písmenkách nepředříká….

Pro cvičení analýzy a syntézy je velmi účinná hra Slovní fotbal. (slovo hráče, který je na řadě musí začínat posledním písmenem slova předchozího hráče - pozn.red.)

Dále je důležité posilovat pracovní vytrvalost, dítě by mělo být vedeno, aby vydrželo soustavně pracovat alespoň 10 min.

Vhodné je rovněž dbát na správný úchop psacího náčiní, v případech, kdy dítě nedrží správně tužku je nutné vyhledat odbornou pomoc – začít navštěvovat kurzy grafomotorické nápravy. Na některých školách se s těmito doporučeními setkáte při zápisech do první třídy, někde k absolvování grafo kurzů nabádají psychologové z pedagogicko-psychologických poraden, kde dělají sceeningová vyšetření dětí v MŠ.

Dalšími doporučenými činnostmi jsou drobné manipulační hry – konstrukční, které rozvíjejí jemnou motoriku. Vhodné je s dítětem hodně kreslit, učit se zachycovat detaily ze svého okolí do kresebného projevu. Nutné je tuto práci kombinovat s uvolňovacími cviky zápěstí.

V oblasti kognitivního rozvoje volíme hry posilující paměť, koncentraci pozornosti a dodržování pravidel. Využít můžeme  všechny hry s pravidly, hry s kostkou – utváří přirozeně představu o daném množství, nepostradatelnými hrami je pexeso. V současné době je na trhu i speciální varianta pexesa – pexetrio, je mnohem náročnější, neboť od hráčů vyžaduje vyhledání trojice obrázků. Složitější je hra rovněž o to, že hráči nehledají shodné obrázky, ale vyhledávají obrázky, které spolu logicky souvisí (sameček, samička, mládě).

Ideální je také volba her s obrázky, v nichž má dítě vyhledávat rozdíly. Velmi jednoduše je najdeme v časopisech pro děti, kde je takových materiálů dostatek.

Využívat můžeme rovněž řady CD či multimediálních vzdělávacích programů pro děti (dítě se v nich učí rozlišovat velikosti, porovnávat prvky dle určitého kritéria, seznamuje se s problematikou času apod.)

Důležitou hrou pro předškoláky je rovněž mikádo – dítě si zdokonaluje jemnou motoriku, navíc procvičuje trpělivost, posiluje se pracovní vytrvalost.

Výchovné působení my mělo být zaměřeno i na rozvoj komunikačních dovedností – k  vyprávění – po shlédnutí večerníčku, či jiné pohádky bychom měli dítě vést ke stručnému sdělení obsahu, obdobně můžeme postupovat po výletu či nějakém jiném zážitku. Můžeme využívat i výtvarných forem vyjadřování. Na počátku školní docházky je pak ideální v tomto vypravování pokračovat písemně – třeba jen za využití tiskacích písmen.

Pro vstup do školy je důležitý i sociální vývoj dítěte. Pro působení na tuto složku osobnostního vývoje můžeme využívat přirozených situací, kdy dítě  pod naším dohledem „samostatně“ řeší běžné situace.

V případě, že si rodiče nejsou jistí, zda jejich ratolest splňuje všechna kritéria pro úspěšný vstup do školy, je vhodné se poradit s učitelkami v mateřské škole, případně s poradenským psychologem, kam dítě podle bydliště (případně zařazení do MŠ, ZŠ) patří.

 Markéta Šauerová, 7.4.2008,  www.palestra.cz 

Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče,  www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359