STUDENTKA A PPM (PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ), JAKÉ DÁVKY MŮŽE ČERPAT MUŽ
Autor: odpověď - Ing. Kamila Dvořáková
Jsem maminka 16 měsíčního chlapečka a také studentka denního studia na UK Praha. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tudíž jsem se v současné době nemohla ani rozhodnout o způsobu čerpání rodičovského příspěvku. Chtěla bych se proto zeptat, zda při dalším těhotenství (pokud bych stále nebyla zaměstnaná) budu mít nárok na PPM a zda se budu moci rozhodnout o způsobu čerpání příspěvků od státu? Druhá otázka - bylo by možné, aby na mateřskou dovolenou nastoupil manžel, který ale podniká na živnostenský list? Mohli bychom se v tomto případě rozhodnout o způsobu čerpání příspěvku?
Základním cílem dávek nemocenského pojištění je finančně zabezpečit ekonomicky aktivní občany v okamžiku, kdy kvůli nemoci či mateřství ztratí krátkodobě výdělek.
Tzv. mateřská neboli peněžitá pomoc v mateřství je většinou poskytována matce. Je to vlastně nemocenská, která je vyplácená 28 týdnů u jednoho dítěte a 37 týdnů u vícečetného porodu. Zaměstnankyně nastupuje zpravidla tuto mateřskou dovolenou od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem. V některých zvláštních případech zákon stanoví kratší dobu mateřské dovolené. Mateřská dovolená nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6-ti týdnů ode dne porodu.
Peněžitá pomoc v mateřství náleží zaměstnankyni, jestliže byla v posledních dvou letech před porodem účastna aspoň 270 dnů nemocenského pojištění. Peněžitá pomoc v mateřství náleží i studentce, která přerušila, nebo skončila studium a splňuje přitom všechny výše uvedené podmínky nároku na tuto dávku. Tato dávka se poskytuje ode dne přerušení (ukončení) studia, nejdříve však od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, jak jej určil lékař.
Výše peněžité pomoci v mateřství u studentek činí 254,-Kč za kalendářní den.
V případě že se studentka rozhodne studium přerušit a vznikne jí nárok na peněžitou pomoc v mateřství v částce, která je uvedena výše, bude mít možnost provést volbu čerpání rodičovského příspěvku a to mezi variantou základní a sníženou. V případě, že studentka nebude mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok, bude moci čerpat rodičovský příspěvek pouze ve snížené výměře.
Volbu doby čerpání si rodič volí takto:
- rychlejší čerpání rodičovského příspěvku – po peněžité pomoci v mateřství nebo peněžité pomoci poskytované mužům (dále jen PPM) ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den
- klasické čerpání - po peněžité pomoci v mateřství v základní výměře (7 600 Kč) do 36 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM;
- pomalejší čerpání - po peněžité pomoci v mateřství nebo od narození dítěte (nevznikl-li nárok na peněžitou pomoc v mateřství) v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.
Peněžitá pomoc v mateřství může být poskytována muži pouze v případech, jde-li o svobodného, ovdovělého, rozvedeného nebo z jiných vážných důvodů osamělého zaměstnance, který nežije s družkou nebo v registrovaném partnerství, jestliže pečuje o dítě na základě rozhodnutí příslušného orgánu nebo pečuje o dítě, jehož matka zemřela. Peněžitá pomoc náleží rovněž zaměstnanci, který pečuje o dítě, jestliže jeho manželce se neposkytuje peněžitá pomoc v mateřství a sama nemůže nebo nesmí podle lékařského posudku o dítě pečovat pro závažné dlouhodobé onemocnění.
Naproti tomu rodičovský příspěvek může pobírat jak matka, tak i otec dítěte. Ale vždy pouze jeden z nich. V případě, že matka nemá na peněžitou pomoc v mateřství nárok, může o rodičovský příspěvek požádat otec, a pobírat jej od narození dítěte. Pro to, aby mohl otec provést volbu výše čerpání rodičovského příspěvku, platí stejné podmínky, jako v případě, kdy o rodičovský příspěvek žádá matka, jak je uvedeno výše.
Ing. Kamila Dvořáková, MPSV, 16.4.2008, www.mpsv.cz
Zdroj:
časopis Právo a rodina č. 5/2008, nakladatelství Linde s.r.o, www.linde-nakladatelství.cz
ve spolupráci s rubrikou PORADNA na www.azrodina.cz