Kaloba_baner_965x100

HOMEOPATICKÉ LÉČENÍ HOREČNATÝCH NEMOCÍ Z NACHLAZENÍ

Autor: MUDr. Tomáš Karhan

Chladné období přináší u dětí pestrou škálu onemocnění z nachlazení. Vedle standardních léků na kontrolu teploty, sirupů na ulehčení odkašlávání, tabletek na ztlumení dráždivého kašle, máme k dispozici i úplně „jinou medicínu“, homeopatii. Přes mnohaletou diskuzi a mnohdy nevybíravé odsuzování zakotvila i u nás spontánně mezi alternativními metodami léčení. Homeopatické léky působí jemně a při přesné volbě zkracují dobu trvání akutní nemoci.

Léčení planých neštovic jako důkaz fungování léčby

Počátkem devadesátých let udělala řada českých rodičů malých pacientů neobvyklou a přitom silnou homeopatickou zkušenost, například s léčením planých neštovic. Zatímco starší sourozenec stonal s tímto onemocněním prakticky tři týdny v době předhomeopatické (v Česku skončila s pádem komunismu), jeho mladší bratr či sestra, léčeni už homeopaticky, mohli jít do školi uzdraveni po deseti dnech. Užívání léku Rhus toxicodendron 5CH (škumpa jedovatá) a léku Mezereum 5CH (lýkovec) ráno a večer 5 granulí (každý zvlášť) formou cucání do zaschnutí vyrážky funguje spolehlivě u naprosté většiny „pláňat“. Není, myslím, spontánnějšího důkazu fungování.

Homeopatický lék vybíráme na míru

Po takové zkušenosti vám mohou být nevěřícné a ironické poznámky odpůrců homeopatie lhostejné. Právě jste úspěšně praktikovali homeopatické léčení a teoretické výhrady se vás přestávají týkat. Je třeba říci, že kdyby byl efekt homeopatické léčby takto výrazný u většiny akutních nemocí, nebylo by odpůrců mnoho. Běžná medicína tlumí příznaky chorobného stavu všem bez rozdílu stejně (snižuje teplotu, pomáhá ředit sekreci hlenu u kašle či ho tlumí). Homeopatický lék, je-li vyroben z jedné druhové látky (monokomponentní), funguje o to lépe, o co jsou jeho vlastnosti podobnější charakteru obtíží.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

Jednoduchým příkladem může být třeba zánětlivá reakce na štípnutí hmyzem. V běžné medicíně bychom dali na všechna štípnutí jeden druh gelu. Gel by potlačoval další rozvoj zánětu a tlumil by svědění. Pod tím by standardně běžela protizánětlivá reakce organizmu. V homeopatii konkrétní štípnutí důsledně prohlížíme a hodnotíme. Světlý otok s pálivou bolestí, zmírněnou chladnou vodou by dobře reagoval na lék Apis.  V homeopatii se léčí podobné podobným. Je pravděpodobné, že poštípání, které má vzhled nejpodobnější píchnutí včelou, bude často reagovat na homeopatický lék Apis mellifica – včela medonosná.

U jedince, kde i píchnutí včelou vyvolá reakci s tmavým tužším zarudnutím a výraznější bodavou bolestí, nebude vhodný lék Apis, ale charakterističtější lék Lachesis. Homeopaticky naředěný jed z jihoamerického hada Lachesis mutus vyvolává v pokuse právě bodavý zánět s tmavším, lividním zarudnutím. Opět léčíme podobné podobným.

Je to logické, i zámek odemkneme jemně klíčem, který má zuby uzpůsobené konkrétnímu zámku než nahrubo paklíčem. Homeopatikem dáváme jemný přesný impuls k urychlení obranné reakce organizmu. Čím je impuls podobnější, je reakce spolehlivější. Známý moudrý fyzik mi to vysvětloval na podobě jemného fyzikálního působení. Chci-li dostat kulečníkovou kouli pomocí druhé koule do kontrolovaného pohybu, nemohu udeřit silně a jakkoli, ale přiměřeně jemně pod správným úhlem do správného místa. V běžném životě máme ke každému známému člověku odlišný, individuální přístup. V medicíně je však pozornost zaměřena spíše na nemocný „obecný“ orgán než na konkrétního člověka s „jeho“ vlastním postižením. Jako u zmíněného štípnutí včelou. A tak trochu jako u příslovečného paklíče.

Homeopatická léčba viróz podle obrazu choroby

Ke konkrétnímu léčení viróz je potřebná informace o lécích zimního období. Při mrazech je větší riziko náhlého prudkého prochlazení. Je-li takový stav následován rychlým vzestupem teploty skoro ke 40 stupňům Celsia, neklidem a úzkostlivostí dítětě, touze po studených tekutinách, jeví se jako nejvhodnější homeopatický lék Aconitum napellus 5CH či 9CH (oměj šalamounek) podávaný opakovaně každou půlhodinu či hodinu do zmírnění příznaků. Pacient má suchou, horkou kůži a nepotí se. Malým dětem nebo těm, co v takovém stavu odmítají cucat sladké kuličky, rozpustíme lék do dvou decilitrů vody a podáváme po jedné lžičce. Čím dříve se s léčbou začne ( a čím podobnější jsou příznaky, jak jsme hovořili výše), tím pravděpodobnější je dobrá reakce na léčbu. Zkušenější homeopati používají i vyšší potence léku – 15 CH, 30 CH a další. Lék má smysl podávat jen několik hodin opakovaně, ne déle.

To při běžném způsobu léčení (pouze léky na teplotu) trvá zpravidla 2-3 dny, jak to zná každý z nás.

Nedojde-li včas k touženému zlepšení, není třeba rezignovat. Podle vývoje stavu jsou k dispozici další homeopatické léky se svými charakteristickými obrazy.

Nejčastěji navazujeme podáváním Belladony 5CH či 9CH (rulík zlomocný). Dítě, které potřebuje Belladonu (homeopaticky ředěný rulík zlomocný) má vysokou teplotu, někdy kolísavou, obličej je červený. Udává se, že takový obličej po posazení z leže do sedu bledne. Kůže je rozpálená a na rozdíl od stavu Aconitu zpocená. Je nezbytné připomenout, že vysoká horečka nemá být ponechávána bez léků na teplotu kvůli riziku febrilních křečí a přehřátí. Dostatečný přísun tekutin je samozřejmostí. Nedaří-li se teplotu dostat pod kontrolu, je lékařské vyšetření potřebné. Ovlivnění rozvinutého horečnatého stavu homeopaticky se jeví již obtížnější než v úvodním stavu choroby. Je však vždy lepší podávat lék bez vedlejších účinků než dát ruce do klína.

Jak na plně rozvinuté virózy

Viróza mívá i širší, epidemické rozšíření (v televizi  a tisku pak řádí znovu a znovu titulky „Chřipka udeřila“, aniž je to obvykle pravda. Lidé proti pravé chřipce očkovaní se diví, jak to, že také stonají). Homeopaticky je možné rozlišit několik charakteristických stavů plně rozvinutých viróz. Dramaticky vypadá stav, kdy pacient se setrvalou horečkou leží nejraději bez jakéhokoliv pohybu, nesnáší světlo a má proto zatažené závěsy i ve dne. Nechce ani mluvit, na podněty reaguje podrážděně a s touhou po klidu. Jediné, čím se mu zavděčíte je studená tekutina, jíž svlažuje hodně oschlé sliznice. V takovémto stavu se mnohdy osvědčuje lék Bryonia alba 5CH, 9CH (posed bílý) rovněž opakovaně v půlhodinových či hodinových intervalech v průběhu prvého dne. Při dílčím zlepšení podávání léku omezujeme na dvakrát denně, při úpravě stavu lék vysadíme.

Takto postupujeme i s dalšími léky horečnatých viróz.

Například u léku Rhus toxicodendron (ano, je to ten samý lék jako u planých neštovic. Má ale více příznaků, které pak pokrývají obraz virózy se ztuhlostí, bolestí kloubů, jež se zlepšují pohybem). Malý pacient se na rozdíl od obrazu Bryonie stále v posteli otáčí i jinak mele, má neklidné končetiny. Mívá chuť nejen na studenou vodu, ale i na mléko. Stěžuje-li si pacient, že je postýlka „nějaká tvrdá“, podejte Rhus toxicodendron 5CH či 9CH, homeopatikum ze škumpy jedovaté. Vzhledem k ředění nikoho neotrávíte. Naopak, udzravení může být rychlé až nápadně. Skeptici budou mluvit o spontánním uzdravení, ale je to spíš malý div homeopatie.

Onemocnět virózou s horečkou a udzravit se během hodin, nikoliv dnů, lze s podporou homeopatie.

Virózy po prochlazení z promoknutí reagují mnohdy dobře na lék Dulcamara 5CH či 9CH (hořká okurka).

Mezi hlavní léky pro horečnaté virózy patří i Gelsemium sempervirens. Pacient na rozdíl od předchozích stavů nemá vůbec žízeň, je otupělý, zesláblý. Trpí zimnicí a bolestí hlavy na čele a v oblasti očí.

Pro ty, kteří dočetli až sem a jsou napoprvé obrazy léků zahlceni: než se obrazy léků trochu utřídí a usadí (homeopati je čtou a studují stále znovu), můžete podat polykompozitum Paragrippe  - homeopatické tabletky složené z více homeopatických jednodruhových léků, 3x1 tabletku denně cucat. Léčebný zásah se nemusí podobat jednomu zásahu do černého, ale tak trochu dávce z pušky opakovačky s postupným zlepšováním.

Na závěr: Až vás či vaše děti rozbolí „celý člověk“, kosti, klouby, svaly, horečka vyletí a okamžitě rádi ulehnete, půjde už nejspíš o pravou chřipku. Čím dříve užijete Oscilococcinum, třikrát po hodině jednu tubu malinkatých kuliček, tím lépe. Pravděpodobnost rychlé úzdravy je velmi dobrá.

MUDr. Tomáš Karhan

praktický lékař pro děti a dorost

Koněvova 221, Praha 3 
tel.: 266 311 707, e-mail : tkarhan@volny.cz  

Zdroj:

Časopis Dr.PALEČEK, 1/06


Související odkazy:

 

 

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359