PRÁCE VE FRANCII A ČR - JAK JE TO S PENĚŽITOU POMOCÍ V MATEŘSTVÍ (PPM) ?
Autor: odpověď - Bohumila Kalistová
DOTAZ Z PORADNY - Již 3,5 roku pracuji ve Francii na plný úvazek, se smlouvou na dobu neurčitou. V půlce července se vracím do Čech, kde rovnou nastupuji do nové práce – mám podepsanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Jsem ve druhém měsíci těhotenství, můj budoucí zaměstnavatel je samozrejmě o těhotenství informován. Mám dva dotazy: 1.Vím, že ze zákona má nárok na mateřskou dovolenou pouze ten, kdo si platil zdravotní a sociální pojištění po dobu min. 270 dnů před nástupem na mateřskou. V době, kdy nastoupím na mateřskou dovolenou v Čechách to bude pouze cca 120 dnů. Zdravotní i sociální pojištění jsem si platila ve Francii po celou dobu mého zaměstnání. Bude se mi do "uznaných dnů" započítávat to, co jsem platila ve Francii? Pokud ano, na jaky úřad se mám obrátit o uznání mého předchozího zaměstání(a poplatku za zdravotní a socialní)? 2. Z jakého platu se mi bude vypočítávat výše mateřské dovolené? Z francouzského a nebo z českého? Na jaký úřad se mám obrátit o uznání? Je výše mateřské dovolené (28 týdnů) 69% ze základního platu? V případě, že je plat vyšší (např. 80 000 Kč/měsíc) existuje nějaký limit?
Institucí určenou k provádění ustanovení Nařízení Rady (ES) č. 1408/71 ze dne 14. června 1971, o uplatňování systémů sociálního zabezpečení na zaměstnané osoby a jejich rodiny pohybující se v rámci Společenství, je Česká správa sociálního zabezpečení a její orgány – okresní správy sociálního zabezpečení (v Praze Pražská správa sociálního zabezpečení). Nařízení je závazné a přímo aplikovatelné i ve všech členských zemích EU.
Možnost sčítání dob pojištění získaných zaměstnanými osobami na území členských států upravuje článek 18 Nařízení. Podle něho se při posuzování splnění podmínky účasti na pojištění 270 dnů v posledních dvou letech před porodem pro účely peněžité pomoci v mateřství též přihlíží k dobám nemocenského pojištění získaných na území členských států EU. K prokázání této doby se používá předepsaný formulář. O podrobnější informace včetně vydání formuláře požádejte okresní (Pražskou) správu sociálního zabezpečení příslušnou podle sídla Vašeho budoucího zaměstnavatele.
Pokud jde o výpočet peněžité pomoci v mateřství, bude proveden z příjmu, který získáte v zaměstnání na území ČR. Dávka bude stanovena z denního vyměřovacího základu, který je tvořen poměrem úhrnu příjmů podléhajících odvodu pojistného na sociální zabezpečení zjištěných v rozhodném období k počtu kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Rozhodným obdobím je obecně období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém žena nastoupila na mateřskou dovolenou; ve Vašem případě bude rozhodné období kratší, stanoví se od nástupu do zaměstnání do konce měsíce před odchodem na mateřskou dovolenou. Výše dávky činí 69 % z redukovaného denního vyměřovacího základu. Pro redukci jsou stanoveny dvě redukční hranice, jejichž výše činí: I. redukční hranice 550 Kč a II. redukční hranice 790 Kč. Vypočtený denní vyměřovací základ podléhá redukci v případě, že jeho výše přesáhne stanovenou hranici. Redukce se provádí tak, že částka do první redukční hranice se započte plně, z částky přesahující první redukční hranici, nejvýše však do druhé redukční hranice se započítává 60 % a k částce nad druhou redukční hranicí se nepřihlíží.
Žádost o peněžitou pomoc v mateřství Vám vystaví ošetřující lékař – gynekolog a uplatníte ji u svého budoucího zaměstnavatele.
Podrobnější informace, příp. vysvětlení Vám podá okresní (Pražská) správa sociálního zabezpečení, v jejímž obvodu má sídlo Váš příští zaměstnavatel.
Bohumila Kalistová, odbor sociálního pojištění MPSV, 28.4.2008, www.mpsv.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
Související odkazy: