PELÍŠKOVÁNÍ

Autor: Martina Nováková

O nedostatku mléka, růstovém spurtu a jak si to vlastně užít.

Tak už se Vám z teplého pelíšku, který vyrostl ve Vašem bříšku vyklubal malinký a dokonalý poklad. Snad všechno probíhá dobře, kojíte, mlíčka je dost a sluníčko pro Vás snad ani nezapadá, jak je Vám dobře...

Hezká představa, že? Jenže může to být jinak. Z milého a klidného miminka je najednou uřvaný šestinedělní, tříměsíční, nebo šestiměsíční pytel neštěstí. Právě v tomhle věku totiž nastává ve vývoji miminka růstový spurt. Miminko začne růst jako splašené a mléko od Vás mu najednou nestačí! To ale není vůbec Vaše chyba. Tak to prostě je. A co s tím?

Zachovat klid, poprosit hrdého otce, aby si vzal dovolenou a zůstal doma, nebo pozvat na návštěvu babičku. (Tchýňku jen po zralé úvaze – i když mne tedy zachraňovala jedině ona). Potřebujete totiž další ruce, které za Vás obstarají domácnost ...

Pelíškování je úžasné slovo, které jsem slyšela od paní doktorky, která je asi tou nejhlavnější osobou v celé kampani za navrácení kojení do života maminek a dětí.

Prostě si rozestelte postel a i s miminkem do ní zalezte a přikládejte ho k prsu, kdykoli projeví zájem. Mělo by to být minimálně tak 8-10 krát za den, z toho dvakrát v noci. Číslo je ale jen orientační, protože rozhoduje chuť miminka sát a ta asi bude veliká. Když miminko spí, spěte taky. Když je vzhůru, tak si ho dobře prohlédněte. Jak je zázračné, jak voní... Kdo to vůbec přišel z nebe sem, k nám, skrze Vaše tělo? Čas letí jako voda. Hlaďte ho a vychutnávejte jeho blízkost. Brzo přijde den, kdy se bude ošívat a vy ho pro trochu pomazlení budete muset nahánět. Nechte se unést kouzlem nového života a strach, že nebude dost mléka pusťte z hlavy. Bude ho dost, protože když se takhle uklidníte, odpočinete si od starostí co kdy a kde nakoupit a uvařit a budete kojit a víc a víc se budete zamilovávat do svého dítěte, příroda to už zařídí.

A nespěchejte. Možná to bude trvat pár dnů, než se Vám bude zdát, že mléka je už dost – tělo je maličko natvrdlé a na některé podněty reaguje se spožděním třeba 4 dny až týden. Ale reaguje a to bezpečně.

Pokud chcete hrát na jistotu a nechat ještě jednoho silného pomocníka – mimo toho v kuchyni- aby makal za Vás tak si kupte v lékárně Ricinus communis 5CH a cucejte 2- 4 krát denně 1-2 bobulky. Uspěch na sebe nenechá dlouho čekat.

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

Jo a tátové – tohle je velká příležitost pro Vás. Teď jste pro maminku a miminko přímo nejnepostradatelnější. Bez Vás to nepůjde. Tak je v tom nenechte a ukažte, že se umíte postavit ke škopku s nádobím a smeták neznáte jen z obrázku. A jídlo se dá koupit. Nemusí se hned vařit ;-).

Držím palce.

Zdroj:

Laktační poradce - matka, Martina Nováková, www.kojeni.arcs.cz, 5.2008


Související odkazy:

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Dracek_250x250_2022_2

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359