Asekol_cervene_k_965x100px__04

CVIČENÍ PRO TĚHULKY

Autor: odpověď - Helena Bednářová, Pavel Jelínek

DOTAZ Z PORADNY - Jsem budoucí maminka a nevím si rady se cvičením v těhotenství. Kam bych se měla obrátit?


Určitě je dobré navštěvovat pravidelné cvičení pro těhotné a tím se po celé těhotenství udržet v dobré kondici. Také můžete absolvovat kurz předporodní přípravy, ve kterém se dozvíte vše, co potřebujete vědět o konci těhotenství, po porodu, kojení a péči o miminko.

Jaké cviky jsou vhodné?

Správné cvičení vám pomůže zvládnout vysoké nároky, které jsou kladeny na vaše tělo i mysl. Naslouchejte však svému tělu a nechovejte se nerozvážně. Horolezectví, bungee jamping a seskoky padákem jsou naprosto vyloučeny, ale ani provozování jízdy na koni, lyžování, vodní lyžování a bruslení není právě rozumné.
Těhotenské hormony uvolňují svaly a vazy, což sice během porodu usnadňuje a zrychluje rozevření svalů pánevního dna , může to však také vést k rychlejšímu poškození svalu. Proto je nyní důležitější než kdy jindy svaly před cvičením dobře zahřát a po cvičení je zase nechat zklidnit. Dobrými příklady vhodného pohybu jsou plavání, vodní aerobic, chůze a jóga.
Pro těhotné ženy je velmi vhodné plavání - především během těhotenství, protože voda nadnáší vaše tělo, které postupně přibývá na hmotnosti.
Svižná procházka je dobrá pro vaše srdce a plíce a pomáhá zpevnit problematické partie (stehna a zadeček). Aby byla procházka skutečně efektivní, musíte se snažit, abyste se trošku zadýchaly, ale ne příliš.
Jízda na kole se vyrovná běhu, ale vyhněte se při ní prudkým pohybům a možnosti zranění. Navíc posilujete stehna a lýtkové svaly, takže během porodu budete moci déle sedět ve dřepu.

V prvním trimestru, tj. 1.-4.měsíci gravidity můžete cvičit ve všech polohách. Cílené prvky jsou naučit se relaxovat, správné držení těla při stoji i chůzi, posílení prsních a břišních svalů i svalů dna pánevního, prevence křečových žil a plochých nohou, cviky na podporu střevní peristaltiky, dechová cvičení, uvolňování kyčelních kloubů.

Ve druhém trimestru, tj. 5.-7. měsíci gravidity můžete cvičit ve všech polohách kromě polohy vleže na břiše. Necvičíme již moc intenzivně na břišní svaly.

Ve třetím trimestru, tj. 8.-9.měsíci gravidity necvičte vleže na břiše :-), ostatní polohy jsou povoleny. V tomto období Vás již instruktorka vašeho cvičení bude připravovat na průběh porodu, bude Vás instruovat jak se chovat hlavně v I., ale i v II. době porodní.

Součástí předporodní přípravy je také psychoprofylaxe - psychologická příprava na určité zátěžové situace, ve které se hlavně učíte dechové formy 1. a 2. doby porodní, odlehčovací manévr, kdy odlehčíte svalovinu dna pánevního, masáž bříška, prsou, boků, stehen.

Pozor si dejte na nové krémy a oleje, používejte raději ty, které máte vyzkoušené. Můžete vyvolat alergickou reakci.


Odkazy, které Vám mohou pomoci:


Helena Bednářová a Pavel Jelínek, studenti VŠTVS PALESTRA, s.r.o., 5.2008

Odborná garance Mgr. Eva Nechlebová, PhDr., Markéta Šauerová, www.palestra.cz

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359