11488786

ČTENÍ DO POSTÝLKY? HEZKÝ ZVYK

Autor: Renata Petříčková

Je krásné pozorovat, jak se rozzářená dětská očka těší do postýlky na pohádku. Někomu to přijde jako zastaralý zvyk, modernější je pustit jim Večerníček nebo DVD, ale…

Cteni_do_postylky_normal

Pedagogové a psychologové si stěžují, že děti málo čtou. A pak mají malou slovní zásobu, těžko se vyjadřují a psychologové se přidávají, že takové „olámané“ vyjadřování okořeněné sprostými slovy, které jsou zrovna „in“, nevede k dobrým vztahům.

Jenže čtení dětem v postýlkách vyžaduje čas a trpělivost a tu mnozí rodiče už dnes nemají. Jsou v práci dlouho do večera, večer jsou rádi, když děti zapadnou do postelí víceméně sami a mají konečně čas na domácnost, na další práci, v lepších případech sami na sebe? Ale vypěstovat vztah ke knížkám se i dnes mnohým rodičům daří, pravda, více asi těm, kteří sami knížky milují….

Melodická slovíčka nejen uspávají

Vztah ke knížkám je opravdu formován již od útlého dětství  a začíná to obrázkovými leporely. Pokud dítě o ně příliš zájmu nejeví, ještě není nic ztraceno. Dívat se na obrázky není tak zábavné jako poslouchat a později si i sám číst. Rozvíjí se tak slovní zásoba dětí, paměť, protože záhy s úderem druhého či třetího roku zjistíte, že stačí básničku přečíst třeba pětkrát a dítě ji z větší části umí! Nehledě na to, že rytmika řeči tak krááásně uspává….

Kdy začít?

Přesný věk nelze určit, záleží na individuálních vlastnostech dítěte. Můžete to čas od času zkusit, dítě se jednou určitě „chytne“. Někoho zajímá čtení v roce, někoho ve dvou a jiný přijde na chuť předčítání ve třech letech. Zprvu jsou vhodné kratičké básničky a rýmovačky, melodie hlasu zaujme, můžeme čtení i přehnaně dramatizovat a udělat z pár básniček rituál před spaním. Věk pro delší pohádky je dán hranicí kolem tří let.

Diskuze únavná, leč podnětná

Kolem druhého a třetího roku už dítě zná význam většiny slov, aktivně poslouchá a jednoho dne nastane zlom. Dítě s vámi bude chtít o obrázcích a básničkách diskutovat. Začne období „proč?“ a „kam jde?“ a  podobných otázek, které se vlastně ani nemusí přímo týkat pointy příběhu. Takže fantazie a mozek rodičů se roztáčí na plné obrátky, protože vysvětlit smysluplně dítěti princip pece či kamen na přikládání, když máme doma plynový sporák a ústřední topení, to žádá hodně námahy. A taky trpělivosti, jedna odpověď na otázku opravdu stačit nebude…

Pohádky řeší výchovné problémy?

Ano, správná pohádka může mít i pozitivní efekt. Švestky z básničky sedící na hrnečku mohou povzbudit k používání nočníku, Budulínek může naučit jíst dítě odmítaný hrášek a zároveň poučit o tom, že se nevyplácí neposlouchat rodiče, pohádky o zoubcích zase pomohou rodičům při výchově k čištění zoubků. Hrdina z knížky umí inspirovat.

Výběr správné knížky

Jak již bylo řečeno, první jsou obrázky, pak rýmovačky, výborné, leč na trhu málo zastoupené jsou příběhy prokládané básničkami a pak klasické pohádky a příběhy, ty dítěti vydrží až do chvíle, kdy se z něj stane malý čtenář. Je vhodné vybírat nejen podle obsahu, ale v potaz brát i ilustrace.  Měly by být zábavné, příjemně nakreslené a pokud v dítěti budou vzbuzovat další otázky, protože na nich uvidí i jiné s příběhem nesouvisející věci, bude to pro něj báječný výlet do světa fantazie. Proč je tam za lesem ten malý králíček?  Proč támhle kouká ptáček?

Vztah ke knížce jako takové

Od útlého dětství je vhodné v dítěti pěstovat ke knížkám vztah. Nemyslím, aby na nich lpěly nějak nezdravě, ale zásada, že knížka se netrhá a ukládá na své místo, byť by měla celý den být u postýlky, by měla platit. Dítěti můžete dát na výběr i z více knížek, ale děti mají rády stereotyp a často je jedna knížka zabaví nadlouho a vy budete dokola číst stále to samé, až do omrzení…Ten důvěrně známý svět na stránkách knížky budou děti milovat.

Renata Petříčková, spolupracovnice  www.svetdetskefantazie.cz ,

kde můžete také najít inspiraci. 

Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 7.5.2008, www.azrodina.cz

Azrodina_portal_250x250
11499230

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ!

HUDEBNÍ PROGRAM zaměřený na PREVENCI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ úspěšně probíhá již od r. 2011, kdy vznikl pod záštitou zmocněnkyně vlády ČR pro lidská práva Moniky Šimůnkové. RADOSLAV "GIPSY" BANGA se s žáky a studenty podělí o svůj osobní příběh i své zkušenosti a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu bez násilí, konzumace drog, xenofobie, rasismu, intolerance, agrese, kriminality a dalších variant rizikového chování.

Za staré mobily do jihlavské ZOO

Děti uspořily recyklací 40 bazénů vody, za odměnu jedou do ZOO Soutěžní klání základních škol z celé republiky ve sběru mobilních telefonů proběhlo pod názvem Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu. „Ze 121 škol bylo svezeno a předáno k recyklaci 9 412 kusů mobilních telefonů,“ uvedla Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, společnosti, která soutěž organizuje. „Děti ekologickou likvidací mobilů pomohly uspořit vodu, která by například více než čtyřicetkrát naplnila oba bazény sportovního multifunkčního objektu Evžena Rošického v Jihlavě,“ dodala Dana Duchečková, tisková mluvčí společnosti ASEKOL.

KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! - DÍKY RADKOVI BANGOVI A AV MEDIA

Radek Banga inspiruje mladé lidi k životu bez drog, násilí a dalších variant rizikového chování. Program Když chceš, tak to dokážeš! mělo i díky AV MEDIA v letošním školním roce možnost slyšet téměř 9 000 žáků a studentů z celé České republiky.

Zlatý Ámos 2018 & Mlékárna Valašské Meziříčí

Podporou mladých lidí se Mlékárna Valašské Meziříčí zabývá dlouhodobě. Propaguje zdravý životní styl spojený s pohybem a vyváženým stravováním. Nechyběla tedy logicky ani při podpoře prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, protože osobnost učitele považuje při výchově dětí za zcela zásadní. Svými produkty podpořila už krajové semifinále ve Zlínském kraji. Čerstvé kysané výrobky a jogurty nechyběly pak ani na celorepublikovém finále Zlatého Ámose. Voucher na zdravé a chutné produkty z Valašska si odnesl vítěz 25. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky. Zlatým Ámosem se stal David Turek ze Základní školy v České Kamenici. Lucii Bakalovou pak vybrala dětská porota jako dětskou Ámosku, ta voucher od Mlékárny Valašské Meziříčí obdržela také. Zlatého Ámose vybrala porota v čele s Janem Cimickým na základě vystoupení ve finále, které přijeli podpořit nejen jeho žáci, ale i příznivci dalších pěti finalistů. Finálové kolo moderoval známý tanečník a moderátor Jan Onder.

Bambini litera 2018. Když děti píšou pohádky

Rodí se další výjimečná pohádková knížka – výsledek již třetího ročníku soutěže pro malé spisovatele Bambini litera. Zapojit se do ní mohou žáci prvního stupně základních škol, kteří mají fantazii a chuť promítnout ji do příběhů. Co je na Bambini litera úžasné? Děti, které dosud psaly pohádky jen tak pro radost „do šuplíku“, je mohou ukázat ostatním v knížce, která se i letos objeví na předvánočním trhu.

PODÍVEJTE SE NA VIDEOKLIP JIŽNÍ SPOJKA

Je lepší dvojka nebo trojka?

Jak kondolovat na pohřbu a psát kondolenci

Ztráta člověka je bolestivou událostí jak pro nejbližší rodinu a přátele zesnulého, tak pro jeho širší okolí. Pokud jste se dozvěděli o úmrtí prostřednictvím smutečního oznámení, parte nebo od pozůstalých, je vhodné vyjádřit soustrast jeho nejbližším. Způsob kondolování se odvíjí od toho, zda se pohřbu účastníte osobně, nebo chcete kondolenci předat poštou.

UKAŽTE DĚTEM PESTROBAREVNÝ SVĚT

Víte, kolik odstínů zelené se objevuje ve světě kolem nás? Proč si muži pořád pletou růžovou a fialovou? Už v dětství je důležité naučit se barvy správně rozeznat a pojmenovat.

SKVĚLÝ RYCHLÝ MOUČNÍK PRO NEČEKANOU NÁVŠTĚVU VÁS NAUČÍ MARKÉTA PAVLEJE V GOURMET ACADEMY

Taky máte svých pár oblíbených moučníků, které jedete pořád dokola a chtěli byste zase překvapit něčím novým? Hledáte něco osvědčeného, co nedá moc práce, ale výsledek bude tak úžasný, že se po něm okamžitě zapráší? Přesně takový moučník jsem se naučila na Kurzu jarního pečení s Markétou Pavleje (v rámci Gourmet Academy). Galleta má navíc tu výhodu, že je velmi variabilní, takže při jednom pečení, uspokojíte i rozdílné chutě členů rodiny a hostů.

LEU BRAIN STIMULATOR - DIDAKTICKÁ HRA OD 4 DO 104 LET!

Zábavná a poutavá hra s pedagogicky vysokou hodnotou pro lidi všech věkových kategorií ( s výjimkou malých dětí do 3 let). U dětí stejně jako u dospělých je mozek stimulován různými způsoby a tímto je podporován ve svém vývoji. Díky velkému množství čím dále tím náročnějších úkolů a ještě mnohem vyššímu počtu variací her zůstane hra vždy výzvou, která znovu a znovu upoutá děti a dokonce i lidi ve vysokém věku.

DĚTI SE VE ŠKOLKÁCH SKVĚLE BAVÍ

Současné školky umí děti patřičně zaujmout. Stačí několik málo okamžiků a dítě si nové prostředí školky velice oblíbí. Školky totiž nabízí nejen seznámení se stejně starými dětmi, ale naučí je mnohé činnosti zábavnou formou, takže si ani nevšimnou, že se učí něco, co se jim bude v budoucím životě dost hodit.

NEWSLETTER bEDUin - TÝDENNÍ PRŮVODCE SVĚTEM VZDĚLÁVÁNÍ

Přináší inspirativní informace pedagogům, rodičům i všem ostatním, kteří se o vzdělávání zajímají. V aktuálním vydání se můžete např. podívat jaká jídla dostávají děti ve školních jídelnách v různých zemích světa nebo se dozvědět víc o novele zákona o ochraně veřejného zdraví, která nutí rodiče k očkování. Setkáváte se ve škole s nesnášenlivostí? Podívejte se na praktický manuál pro učitele Chci to řešit! Pokud se přihlásíte k odběru, můžete pravidelně dostávat informace k zajímavým tématům i v dalších týdnech.

HLEDÁTE DOBRÉ KURZY ANGLIČTINY, KTERÉ BAVÍ DĚTI I DOSPĚLÉ? ZKUSTE MORTIMER ENGLISH CLUB!

Výuka jazyků, konkrétně angličtiny může vypadat různě, a většinou tomu odpovídají i výsledky. Pokud nechcete pořád dokola začínat v nezáživných kurzech nebo odradit děti hned z počátku nudnou výukou, zkuste MORTIMER ENGLISH CLUB. Díky těmto kurzům se naučíte anglicky zábavně a všemi smysly. V nabídce jsou kurzy angličtiny pro děti, dospělé i seniory. Kurzy mohou být inspirací i pro všechny, kteří hledají zajímavou možnost pracovního uplatnění nebo podnikání.

FIRMY MOHOU RECYKLACÍ POMOCI DĚTEM Z DĚTSKÝCH DOMOVŮ

ASEKOL ODSTARTOVAL PROJEKT VĚNUJ POČÍTAČ. Nezisková organizace ASEKOL od července spustila dlouhodobý projekt Věnuj počítač. Jde o akci na podporu sběru a recyklace počítačů a notebooků z firem po celé České republice. Firmy podle výzkumu totiž až v 80 % případů nakupují nové zařízení mnohem dříve, než staré skutečně doslouží. Tyto funkční přístroje chce ASEKOL po repasování předávat dětem z dětských domovů. Navíc zapojené firmy obdrží i certifikát společenské odpovědnosti.

PROČ ZAČÍT S EKOLOGICKOU VÝCHOVOU U DĚTÍ

Děti, které vidí rodiče, jak třídí odpad, to dělají samy. Naučí se to, protože rodiče odpad třídí. V rodinách, kde se odpad automaticky třídí, se takto nenápadně pěstuje "pečovatelský" vztah k přírodě. Ve školách pomáhají vzdělávací projekty společnosti ASEKOL.

Asekol_cervene_k_468x60px__05