SPOLEČNÉ JMĚNÍ MANŽELŮ
Autor: odpověď - Mgr. Tereza Stejskalová
DOTAZ Z PORADNY - Jsem cizinka s trvalým pobytem v ČR a mám nemovitost na Ukrajině, která byla pořízena před uzavřením manželství s občanem ČR. Chtěla bych tuto nemovitost prodat a koupit za tyto peníze nemovitost na území ČR - zajímá mě, jestli koupená nemovitost bude společným jměním manželů nebo jestli bude v mém vylučném vlastnictví a v případě rozvodu se nebude dělit? 2) Pokud budeme kupovat nemovitost na hypotéku a pak ji jednorázově splatíme z prostředků získaných z prodeje nemovitosti na Ukrajině, v jakém vlastnictví bude tato nemovitost? Ve společném jmění manželů nebo v mém vylučném vlastnictví?
Uzavření manželství zakládá vznik společného jmění manželů, společné jmění manželů představuje základní úpravu majetkových vztahů mezi manžely a je výrazem rovného postavení manželů po stránce hospodářské.
Podle § 143 občanského zákoníku společné jmění manželů mimo jiné tvoří:
majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku získaného dědictvím nebo darem, majetku nabytého jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka
Pokud se jedná o majetek ve smyslu aktiv, společné jmění manželů tvoří majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství, s výjimkou majetku, který patří do výlučného majetku jednoho z manželů nebo do spoluvlastnictví obou manželů (například majetek, který manželé jako svobodní nabyli společně ještě před uzavřením manželství).
Výlučný majetek tvoří majetek, který nepatří do společného jmění manželů. Výlučným majetkem je:
- majetek získaný dědictvím nebo darem určeným jednomu z manželů
- majetek nabytý jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela (jedná se například o auto, nemovitost, které byly zakoupeny z peněžních prostředků získaných prodejem nemovitosti, který patřil pouze jednomu z manželů)
- věci, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů (typicky osobní hygienické potřeby, oblečení, apod.)
- věcí vydané v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství, anebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci vlastníka.
Zákonný rozsah společného jmění manželů lze modifikovat pouze ve formě zúžení rozsahu společného jmění, který si manželé mohou dohodnout a tato dohoda musí být sepsána notářem ve formě notářského zápisu.
Z výše uvedeného vyplývá odpověď na Váš první dotaz - pokud byste financovala koupi nemovitosti z prostředků získaných prodejem nemovitostí, které vlastníte výlučně Vy, potom by i tato nemovitost byla ve Vašem výlučném vlastnictví, kupní smlouva by ale musela znít pouze na Vás, v případě rozvodu manželství by se pak vypořádávaly např. jen investice do této nemovitosti, pokud byste např. za trvání manželství prováděli nějaké opravy či rekonstrukci nemovitosti a tyto by byly financovány z Vašich společných prostředků.
Co se týče vašeho druhého dotazu, pokud budete kupovat nemovitost společně s manželem a na její koupi si budete brát společně hypotéku, pak tato nemovitost bude patřit do Vašeho společného jmění manželů, pokud byste potom hypotéku uhradila jednorázově z prodeje nemovitostí ve Vašem výlučném vlastnictví, stále budete v katastru nemovitostí zapsáni jako vlastníci oba společně s manželem, proto doporučuji pro tento případ po jednorázovém zaplacení hypotéky provést zúžení rozsahu společného jmění manželů , kdy by tato nemovitost byla výlučně Vaše, zúžení společného jmění manželů musí být provedeno notářským zápisem.
Mgr. Tereza Stejskalová, 19.5.2008
§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081
e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz