Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZVÝŠENÍ VÝŽIVNÉHO A ÚPRAVA STYKU OTCE S DĚTMI?

Autor: odpověď- Mgr. Tereza Stejskalová

DOTAZ Z PORADNY - S manželem jsme se před rokem rozvedli, děti (6 a 4 roky) mi byly svěřeny do péče a výživné soud stanovil 1300,- a 1700,-, manžel platí pravidelně. Koncem dubna 2008 mi skončila RD, vzhledem k tomu, že nebylo místo v MŠ, jsem s mladším synem doma, nyní na ÚP. Práci si můžu najít až od září, kdy je syn přijat do školky. Koncem dubna 2008 mi skončila RD, vzhledem k tomu, že nebylo místo v MŠ, jsem S mladším synem doma, nyní na ÚP. Práci si můžu najít až od září, kdy je syn přijat do školky. Chtěla jsem se zeptat, jestli si mohu podat žádost o zvýšení výživného. Podotýkám, že manžel platí pouze výživné, mimořádné výdaje např. zimní oblečení, obuv atd. nemá zájem spolufinancovat. Také jsem se chtěla zeptat, jako matka samoživitelka, jestli se dá upravit styk otce s dětmi. Otec si děti bere na víkend jednou za 14 dní, svátky prázdniny atd. nebere na vědomí, o děti se starám sama, babička je zaměstnaná, jiné hlídání je finančně náročné. Mám strach jak na tohle bude můj budoucí zaměstnavatel reagovat viz letní prázdniny a další.


Návrh na zvýšení výživného se podává v případě, že od předchozího rozhodování o výživném nastaly podstatné změny, které by zvýšení výživného odůvodňovaly.
Za takové změny lze považovat zvýšení potřeb nezletilých dětí především s přibývajícím věkem, jejich nástupem do školy, zdravotními důvody (nutnost pořídit dítěti brýle, zubní rovnátka, dítě je alergikem apod.) nebo finančně náročnými mimoškolními aktivitami dítěte.
Rovněž jsou posuzovány změny na straně příjmů obou rodičů a především pak povinného a stejně tak počet a výše jejich vyživovacích povinností.
Je třeba zdůraznit právo dítěte podílet se na životní úrovni obou rodičů, tedy i toho v jehož péči se dítě rozhodnutím soudu nenachází.
Pokud tedy ve Vašem případě nastaly podstatné změny – např. děti půjdou do školy, školky a je zde nutné počítat s jejich vyššími výdaji, můžete samozřejmě využít svého práva a podat návrh na zvýšení výživného u místně příslušného okresního soudu, kde byl doposud veden opatrovnický spis nezletilých.
Řízení ve věcech péče o nezletilé děti je osvobozeno od soudních poplatků.


Problematiku styku nezl. dítěte a rodiče řeší § 27 zákona o rodině č. 94/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Především se ve styku rodičů s dítětem preferuje dohoda rodičů, pokud však rodiče nejsou schopni se na styku s dítětem domluvit, upraví styk soud na základě návrhu. V praxi většinou jsou případy, kdy matky brání otcům ve styku s nezl. dětmi a otcové jsou nuceni podávat posléze návrhy na úpravu styku s dětmi.
Váš případ je tedy velmi specifický a měla byste se dohodnout s bývalým manželem na rozsahu styku s dětmi, běžný styk je jednou za 14 dní víkend, vánoční svátky se dělí většinou napůl, jarní prázdniny- vetšinou každý z rodičů obrok - ale záleží zde na okolnostech, např. některé děti jezdí na hory, potom se většinoudomlouvají rodiče individuálně, letní prázdniny - zde je úprava také specifická, většinou otec má děti minimálně 14 dní o letních prázdninách.
K celé věci Vám chci říci, že otec musí mít zájem se s dětmi v takovémto rozsahu stýkat, pokud nebude mít zájem neexistuje žádný prostředek, jakým byste ho ke styku s dětmi přinutila. Pokud však budete podávat návrh na zvýšení výživného bylo by dobré tyto skutečnosti v návrhu uvést, tzn. že otec plní jen mu určenou vyživovací povinnost a nad rámec nijak nepřispívá a Vy musíte zajišťovat veškeré potřeby dětí sama - prázdniny, hlídání, potřeby dětí - např. pořízení sportovního vybavení, ošacení atd. Soud by potom při stanovení výše výživného měl k těmto skutečnostem taktéž přihlédnout.

Mgr. Tereza Stejskalová,  20.5.2008


§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081

e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního


Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359