Kaloba_baner_965x100

NÁSTUP DO ŠKOLKY A ODOLNOST DÍTĚTE

Autor: Jindřiška V.

Vzpomínám si na sebe a školku. Kromě příjemných chvilek na pískovišti s kamarádem, který mi něžně říkal: „Ty moje lásko“ jsou tu také chvíle nepříjemné a psychickou pohodu (moji jako dítěte) narušující. Například si vzpomínám, jak jsem pracně zamontovávala odporné tlusté maso do zbytku hrachové kaše, aby paní učitelka neviděla, že jsem ho nesnědla nebo jak jsem učitelkám nadšeně přinesla svazeček sněženek pro radost a za chvíli slyším výkřik: „Ježíšmarjá, tady jsou mravenci, to bude určitě z těch sněženek“ apod. Proto jsem dlouho zvažovala nástup své dcerky do školky.

Skolka_a_odolnost_normal

Do práce nespěchám, jsem na mateřské s druhou dcerou, takže jsem ve třech a půl letech usoudila, že si starší dcerku ještě nechám doma.

Za rok poté, v jejích čtyřech a půl už jsme si říkali, že by kolektiv potřebovala a že to tedy zkusíme. Nástup do školky proběhl naprosto v pohodě a já si říkala, jak je to všechno ideální a jak je dobře, že jsme ještě rok počkali. Zatímco tříleté děti zoufale plakaly a věšely se na maminky, moje dcera spořádaně přišla mezi děti, začala si hrát a na mámu a tátu si snad ani nevzpomněla. Ovšem jen do doby, kdy začaly první problémy.

Bohužel moje dítě nepatří mezi děti, které jsou otrlé, suverénní a velí ostatním. Dcera je sice velmi společenská a přátelská a má několik moc dobrých kamarádů a kamarádek, se kterými je jí dobře, jenže ve školce se mohou vyskytnout i děti hádavé, agresivní, nevychované a další. Dcera si jakékoliv bezpráví nebo fyzický či psychický útok velmi brala a všechny ústrky si moc dobře pamatovala. Takže i nás časem neminul noční pláč a večerní scény, že do školky nechce, že se tam bojí apod.

Především to bylo poté, co jedna hodně velká a hodně baculatá holčička začala mou osmnáctikilovou dceru mlátit. Prý, že se jí zachtělo nějaké hračky, kterou zrovna dcerka měla a tak jí prostě jednu ubalila a hračku jí sebrala. Po několikerém řešení a rozebírání problému mi paní učitelka slíbila, že s tím něco provede a skutečně té silné holčičce velice pěkně a rozumně vysvětlila, že jako silnější musí mladší děti naopak chránit a že pokud bude na své spolužáky hodná, rozzáří se jí v srdíčku prý krásný diamant. To se mi moc líbilo a myslela jsem si, že už bude klid.

Dceru ovšem toto psychické strádání naprosto rozhodilo i fyzicky. Začala mi kašlat a kašlala snad měsíc. Po několika virózách, které pak kolovaly rodinou i celým širokým příbuzenstvem jí zůstal kašel a nemohli jsme se ho zbavit. Nález u doktora byl nijaký, teploty neměla, takže jsme usoudili, že to zřejmě souvisí se suchým vzduchem a špatným životním prostředím a dcerka chodila dál do školky ještě měsíc, až do Vánoc.

Den před štědrým dnem jí ovšem začaly teploty, měla okolo 37,7 a občas, hlavně po ránu, pokašlávala. Po týdnu najednou horečky vyšplhaly na 39 a paní doktorka diagnostikovala akutní bronchitidu. Dostali jsme antibiotika, ovšem až čtvrtý den konečně zabrala a mezitím už byla dcera horečkami celkem slušně zdecimovaná.


Tip! Trápí Vaše dítě opakované záněty dýchacích cest? Více ...


Když se konečně začala jakžtakž zotavovat, přišla do toho ta hlavní a stěžejní pohroma. Jednou večer začala zvracet a zvracela celou noc. Druhý den jsme byli na pohotovosti, tam usoudili, že je to nějaká střevní viróza a chtěli dceru hospitalizovat s hraniční dehydratací. Já jsem ale odmítla s tím, že jí budeme dávat rehydratační nápoj a pravidelně v noci budit na pití. To jsme dělali, snažila se pít, poctivě se kurýrovala, zdála se mi lepší, tudíž po dvou dnech jsem myslela, že už jí můžu dát suchou vánočku, aby nebyla jen o rohlíkách a rýži. To ovšem nebyl moudrý nápad. Dcerka vánočku vyzvrátila a navíc jí začal průjem.

Další den, kdy se osypala červenými skvrnami jsme už neváhali a dceru nechali hospitalizovat. Při výšce 117 cm vážila 16.5 kilo, tělo poseté rudými skvrnami, pro mě jako mámu to byl otřesný pohled. Diagnóza byla EB viróza, zvětšená játra a slezina, zápal plic, exantém po užívání antibiotik. Napíchli jí kapačky a týden si v nemocnici s manželem pobyla než začala opět vypadat trochu jako člověk a ne jako stín.

Druhá dcerka mezitím začala mít horečky okolo 39.5 a viróza u ní propukla také, srážení teplot, průjmy, anitibotika... naštěstí byla ještě kojená, takže se z toho vyhrabala o něco lépe a bez kapaček. Za další dva dny jsem to chytla já, no, plazila jsem se po čtyřech a svíjela v křečích, mnozí to znají, tak to nebudu více rozebírat.

Dcerky se naštěstí během pár týdnů začaly pomaloučku zotavovat, ovšem svou původní váhu ta starší nenabrala zpátky doteď. Ze školky jsem ji nechala tři měsíce doma, měsíc trvalo než konečně přestala kašlat a než se to její malé zubožené tělíčko zavodnilo a začalo se trochu spravovat. Po třech měsících jsem dceru opět dala do školky. Byla tam dva dny....

Další den jsem po ni po obědě přišla a našla ji plačící. Samozřejmě vysoká horečka a další viróza, kterou chytla opět i mladší dcera, já, manžel atd. Paní doktorka mi k tomu řekla toto: „Mám tu spoustu maminek s dětmi, které dají nedoléčené dítě do školky a to potom nakazí ostatní. Maminky se bojí o místo, spěchají do práce a i když jim doporučuji dítě nechat po závažnější viróze, bronchitidě nebo angíně ještě alespoň čtrnáct dní doma, neposlechnou a dítě dají do školky třeba hned další den.

No, co říci závěrem. Popravdě dcerku mám už zase měsíc doma a bojím se jí dát opět do školky. Nejsem totiž sama, kdo má podobnou zkušenost. Všem vřele doporučuji: zvažte nástup vašeho dítěte do školky. Popřemýšlejte o tom, jak je Vaše dítě psychicky a fyzicky odolné a pokud jen trochu můžete, nespěchejte do práce a užijte si dítě do čtyř let nebo i déle.

Jsou děti, které jsou ve školce jako doma, kolektiv jim svědčí, maminky jsou nadšené jak se dítě osamostatnilo, moc nemarodí atd. Ale jsou i děti citlivé, které vaši ochranu potřebují víc a nejvíce jim prospějete, když si je co nejdéle necháte doma. Nikdy nepodceňujte psychiku a psychický stav vašeho dítěte, souvisí s jeho nemocností a fyzickou kondicí mnohem více než jsme si ochotni připustit. Naše děti a jejich zdraví jsou přece to nejcennější, co máme!

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 23.5.2008, www.azrodina.cz


Související odkazy:

 

 

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359