Asekol_cervene_k_965x100px__04

JSEM POVINNA DOPRAVIT DĚTI MANŽELOVI V RÁMCI EU?

Autor: odpověď - Mgr. Tereza Stejskalová

DOTAZ Z PORADNY - Před 8 lety jsem odešla od svého manžela, který mi fyzicky ubližoval před dětmi. Všechen majetek jsem mu nechala, rozhodnuta postavit se na vlastní nohy a vychovat své dcery v harmonii. Rok jsem žila ve stejném městě v podnájmu – manžel si bral dcery nepravidelně, pak jsem se odstěhovala 400km od místa bydliště manžela (ke svým rodičům). V té době si manžel jezdil pro dcery jen jednou do roka. Po 4 letech jsem se rozhodla odstěhovat za svým přítelem do Anglie a manžel nic nenamítal. Dcery jsou v Anglii spokojené a mimořádně prospívají. Doposud jsem z vlastní iniciativy kupovala dcerám letenky do ČR 1x nebo 2x do roka. Teď mi na manžel na můj dotaz kdy by si chtěl dcery vzít na prázdniny a jak je ochotný přispět odpověděl, že je mojí povinností mu dcery dopravit do ČR. Chtěla jsem se zeptat za jakých podmínek jsem povinna mu dcery dopravit v rámci EU? Jestliže nám soud ustanovil styk dohodou a po té, co jsem letos (po 8 letech) zažádala o zvýšení výživného, se bývalý manžel odmítá jakkoliv dohodnout a vydírá mě, že mi mladší dceru vezme.


Problematiku styku nezl. dítěte a rodiče řeší § 27 zákona o rodině č. 94/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Především se ve styku rodičů s dítětem preferuje dohoda rodičů, pokud však rodiče nejsou schopni se na styku s dítětem domluvit, upraví styk soud na základě návrhu.

Z Vašeho dotazu mi vyplývá, že pravděpodobně při určování rodičovské zodpovědnosti, při její úpravě pro dobu po rozvodu manželství, nebyl styk otce s dětmi nijak soudně upraven a Vy i otec dětí jste prohlásili, že se na styku s dětmi jste schopni dohodnout. V současné chvíli tedy neexistuje žádné soudní rozhodnutí, kde by byla vymezena úprava styku otce s dětmi, mám tím na mysli, že by byly přesně stanoveny podmínky styku otce s dětmi, vymezena doba styku a řešeno předávání dětí. Pokud tedy otec má zájem se s dětmi stýkat, měl by se s Vámi dohodnout na pevných pravidlech jakým způsobem a v jakém rozsahu bude jeho styk s dětmi probíhat, zde samozřejmě může být upraveno i financování cestovného dětí do ČR a pokud Vy jste ochotna dětem hradit část cestovného do ČR, vidím to z Vaší strany jako vstřícné gesto. Pokud by otec na žádnou mimosoudní dohodu nepřistoupil a měl by zájem se s dětmi stýkat musel by si podat k soudu návrh na úpravu jeho styku s dětmi a o styku by pak rozhodoval soud. Z žádného předpisu Vám nevyplývá povinnost děti mu na styk do ČR dopravit. Pokud by si otec podal k soudu návrh na úpravu styku s dětmi, tento by potom zahrnoval i způsob předání dětí, tzn. že by soudním rozhodnutím bylo určeno, zda je matka povinna otci děti na styk dovést a zase je vyzvednout nebo naopak otec je povinen převzít si děti v místě jejich bydliště a zase je dopravit zpět do jejich bydliště. Nevím, jak jsou Vaše dcery staré, ale z Vašeho dotazu mi vyplývá, že již dříve cestovali za otcem samostatně, nevidím tedy důvod proč by tomu nemohlo být takto i nadále. Určitě se snažte s bývalým manželem na styku s dětmi domluvit a najít rozumnou cestu, která by vyhovovala Vám oběma. Negativní postoj Vašeho manžela je pravděpodobně reakcí na Váš návrh o zvýšení výživného. Pokud otec podá návrh na úpravu styku s dětmi, není vyloučeno, že soud spojí ke společnému projednání věc o zvýšení výživného s jednáním o úpravu styku otce s dětmi, také v rámci soudního jednání můžete uzavřít v obou věcech dohodu, což by ve Vašem případě bylo asi nejrozumnější řešení, neboť byste měli soudním rozhodnutím upraveno jak výživné dětí, tak i rozsah a podmínky styku a v případě, že byste Vy nebo otec podmínky dohody schválené soudem neplnili, bylo by možné domáhat se naplnění dohody exekuční cestou. Z výhrůžek otce, že Vám vezme mladší dceru, nemějte strach, musel by si požádat soudní cestou u dcery o změnu výchovného prostředí a toto by musel patřičně odůvodnit, pokud je dcera ve Vaší výchově spokojená a prospívá, nevidím zde žádný důvod, proč by soud měl dceru svěřit do výchovy otce, navíc když se otec s dětmi stýká velmi sporadicky a ani jinak o ně nejeví zvýšený zájem.

Mgr.Tereza Stejskalová, 26.5.2008


§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081

e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního


Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359