Asekol_cervene_k_965x100px__04

JSEM POVINNA DOPRAVIT DĚTI MANŽELOVI V RÁMCI EU?

Autor: odpověď - Mgr. Tereza Stejskalová

DOTAZ Z PORADNY - Před 8 lety jsem odešla od svého manžela, který mi fyzicky ubližoval před dětmi. Všechen majetek jsem mu nechala, rozhodnuta postavit se na vlastní nohy a vychovat své dcery v harmonii. Rok jsem žila ve stejném městě v podnájmu – manžel si bral dcery nepravidelně, pak jsem se odstěhovala 400km od místa bydliště manžela (ke svým rodičům). V té době si manžel jezdil pro dcery jen jednou do roka. Po 4 letech jsem se rozhodla odstěhovat za svým přítelem do Anglie a manžel nic nenamítal. Dcery jsou v Anglii spokojené a mimořádně prospívají. Doposud jsem z vlastní iniciativy kupovala dcerám letenky do ČR 1x nebo 2x do roka. Teď mi na manžel na můj dotaz kdy by si chtěl dcery vzít na prázdniny a jak je ochotný přispět odpověděl, že je mojí povinností mu dcery dopravit do ČR. Chtěla jsem se zeptat za jakých podmínek jsem povinna mu dcery dopravit v rámci EU? Jestliže nám soud ustanovil styk dohodou a po té, co jsem letos (po 8 letech) zažádala o zvýšení výživného, se bývalý manžel odmítá jakkoliv dohodnout a vydírá mě, že mi mladší dceru vezme.


Problematiku styku nezl. dítěte a rodiče řeší § 27 zákona o rodině č. 94/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Především se ve styku rodičů s dítětem preferuje dohoda rodičů, pokud však rodiče nejsou schopni se na styku s dítětem domluvit, upraví styk soud na základě návrhu.

Z Vašeho dotazu mi vyplývá, že pravděpodobně při určování rodičovské zodpovědnosti, při její úpravě pro dobu po rozvodu manželství, nebyl styk otce s dětmi nijak soudně upraven a Vy i otec dětí jste prohlásili, že se na styku s dětmi jste schopni dohodnout. V současné chvíli tedy neexistuje žádné soudní rozhodnutí, kde by byla vymezena úprava styku otce s dětmi, mám tím na mysli, že by byly přesně stanoveny podmínky styku otce s dětmi, vymezena doba styku a řešeno předávání dětí. Pokud tedy otec má zájem se s dětmi stýkat, měl by se s Vámi dohodnout na pevných pravidlech jakým způsobem a v jakém rozsahu bude jeho styk s dětmi probíhat, zde samozřejmě může být upraveno i financování cestovného dětí do ČR a pokud Vy jste ochotna dětem hradit část cestovného do ČR, vidím to z Vaší strany jako vstřícné gesto. Pokud by otec na žádnou mimosoudní dohodu nepřistoupil a měl by zájem se s dětmi stýkat musel by si podat k soudu návrh na úpravu jeho styku s dětmi a o styku by pak rozhodoval soud. Z žádného předpisu Vám nevyplývá povinnost děti mu na styk do ČR dopravit. Pokud by si otec podal k soudu návrh na úpravu styku s dětmi, tento by potom zahrnoval i způsob předání dětí, tzn. že by soudním rozhodnutím bylo určeno, zda je matka povinna otci děti na styk dovést a zase je vyzvednout nebo naopak otec je povinen převzít si děti v místě jejich bydliště a zase je dopravit zpět do jejich bydliště. Nevím, jak jsou Vaše dcery staré, ale z Vašeho dotazu mi vyplývá, že již dříve cestovali za otcem samostatně, nevidím tedy důvod proč by tomu nemohlo být takto i nadále. Určitě se snažte s bývalým manželem na styku s dětmi domluvit a najít rozumnou cestu, která by vyhovovala Vám oběma. Negativní postoj Vašeho manžela je pravděpodobně reakcí na Váš návrh o zvýšení výživného. Pokud otec podá návrh na úpravu styku s dětmi, není vyloučeno, že soud spojí ke společnému projednání věc o zvýšení výživného s jednáním o úpravu styku otce s dětmi, také v rámci soudního jednání můžete uzavřít v obou věcech dohodu, což by ve Vašem případě bylo asi nejrozumnější řešení, neboť byste měli soudním rozhodnutím upraveno jak výživné dětí, tak i rozsah a podmínky styku a v případě, že byste Vy nebo otec podmínky dohody schválené soudem neplnili, bylo by možné domáhat se naplnění dohody exekuční cestou. Z výhrůžek otce, že Vám vezme mladší dceru, nemějte strach, musel by si požádat soudní cestou u dcery o změnu výchovného prostředí a toto by musel patřičně odůvodnit, pokud je dcera ve Vaší výchově spokojená a prospívá, nevidím zde žádný důvod, proč by soud měl dceru svěřit do výchovy otce, navíc když se otec s dětmi stýká velmi sporadicky a ani jinak o ně nejeví zvýšený zájem.

Mgr.Tereza Stejskalová, 26.5.2008


§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081

e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního


Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

MĚKKÁ NEBO TVRDÁ MATRACE? ZVOLTE VARIABILNÍ.

Na trhu je spousta matrací z různých materiálů, které se liší kromě jiného také různými stupni tuhosti. Pro laika je velmi těžké se v nabídce zorientovat. Často nevíme, jestli je pro nás vhodnější matrace tužší nebo měkčí, případně zda ji nebudeme později využívat pro jiného rodinného příslušníka, který může mít na matraci jiné požadavky. Ideálním řešením je variabilní matrace.

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359