Asekol_cervene_k_965x100px__04

RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK A RODIČOVSKÁ DOVOLENÁ NENÍ TOTÉŽ!

Autor: odpověď MUDr. Vlastislav Kaplan MZČR a MPSV, odbor sociální politiky

DOTAZ Z PORADNY - V současné době se rozhoduji mezi variantami čerpání rodičovského příspěvku. Se zaměstnavatelem jsem se domluvila na rodičovské dovolené do 3 let věku mé dcery. Je i v tomto případě možné požádat o zrychlenou variantu (tedy čerpání příspěvku pouze do 2 let věku)? Pokud ano, nebudu si zbývající rok muset platit zdravotní pojištění sama?


Volbu doby pobírání rodičovského příspěvku do 2 let věku dítěte ve výši 11.400 Kč za kalendářní měsíc můžete provést za podmínky, že Vám byl přiznán nárok na rodičovský příspěvek a denní výše peněžité pomoci v mateřství Vám činila alespoň 380 Kč za kalendářní den. Volba musí být provedena nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek dosáhlo 22 týdnů života.

Dle § 7 odst. 1 z. č. 48/1997 Sb. je stát plátcem zdravotního pojištění za nezaopatřené děti, poživatele důchodů, příjemce rodičovského příspěvku, ženy na mateřské dovolené a rodičovské dovolené, ženy pobírající peněžitou pomoc v mateřství, uchazeče o zaměstnání, osoby pobírající dávku pomoci v hmotné nouzi a osoby s nimi společně posuzované, osoby, které jsou závislé na péči jiné osoby dle stupně závislosti, osoby konající službu v ozbrojených silách, osoby ve vazbě a ve výkonu trestu, osoby plně invalidní nebo ty, které dosáhly věku na přiznání starobního důchodu, ale nesplnily další podmínky pro jeho přiznání, osoby celodenně a řádně pečující o jedno dítě do 7 let nebo alespoň o dvě děti do 15 let, mladistvé umístěné ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy a ochranné výchovy, osoby vykonávající dobrovolnickou službu, cizince, kterým bylo uděleno oprávnění k pobytu na území České republiky za účelem dočasné ochrany, žadatele o udělení mezinárodní ochrany aj.

Specifikace podmínek u jednotlivých typů státních pojištěnců je uvedena v příslušném ustanovení § 7. Pro rodiče a příjemce rodičovského příspěvku platí: Dle § 7 odst. 1 bod c) z. č. 48/1997 Sb. je stát plátcem pojistného za příjemce rodičovského příspěvku. Dle § 7 odst. 1 bod d) z. č. 48/1997 Sb. hradí stát zdravotní pojištění za ženy na mateřské a rodičovské dovolené, ženy pobírající peněžitou pomoc v mateřství, muže po dobu jejich nepřítomnosti v práci, po kterou se jim poskytuje peněžitá pomoc podle předpisů o nemocenském pojištění (při péči o dítě za specifické situace – jehož matka je nemocná, neschopná péče apod.).

Ohledně rodičovského příspěvku je dle stanoviska Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) problematika mateřské a rodičovské dovolené upravena § 195 – 198 z. č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o překážku v práci ze strany zaměstnance, která nijak nesouvisí s případným nárokem a čerpáním dávek státní sociální podpory podle z. č. 117/1995 Sb. , o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů. V praxi to tedy znamená, že je možné např. čerpat rodičovskou dovolenou v jiné délce než pobírat rodičovský příspěvek. Varianta rodičovský příspěvek za 2 roky, rodičovská dovolená u zaměstnavatele do 3 let dítěte (nejdéle) je dle stanoviska MPSV možná. Plátcem zdravotního pojištění při čerpání rodičovského příspěvku i rodičovské dovolené nejdéle do 3 let dítěte je stát.

Příslušné pobočce zdravotní pojišťovny je třeba písemně oznámit, že konkrétní osoba je příjemcem rodičovského příspěvku, nastoupila na rodičovskou dovolenou apod., doložila rozhodnutí o přiznání rodičovského příspěvku, potvrzení zaměstnavatele o nástupu na rodičovskou dovolenou aj. Dle § 10 odst. 5 z. č. 48/1997 Sb. je pojištěnec povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně nejpozději do 8 dní skutečnosti rozhodné pro vznik či zánik povinnosti státu platit za něj zdravotní pojištění podle § 7. Za osoby zaměstnané plní dle § 10 odst. 5 z. č. 48/1997 Sb. tuto povinnost zaměstnavatel,  pokud mu jsou tyto skutečnosti známy.

MPSV, odbor sociální politiky, www.mpsv.cz

a

MUDr. Vlastislav Kaplan

ředitel odboru úhrad zdravotní péče, MZČR, www.mzcr.cz

30.5.2008 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz


Související odkazy:

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359