Asekol_cervene_k_965x100px__04

NAKRMTE SPOLEČNĚ ZVÍŘÁTKA

Autor: Markéta Šauerová

Do zoologické zahrady jsme vás zvali již několikrát. Dnes ale zavítáme do první soukromé zoologické zahrady u nás, která se nachází v Chlebech u Nymburka.

Zoo_chleby_domaci_zvirata_normal

 Foto: archiv ZOO CHLEBY

Zahrada vznikla v roce 1997 a od té doby se rozrostla o neuvěřitelné množství expozic. Je členem Asociace Euroasijských zoologických zahrad a má licenci Ministerstva životního prostředí. Na počátku jejího vzniku však stojí jeden člověk a jeho nadšení pro chov zvířat a přírodu.

Poprvé jsem se v ZOO v Chlebech byla podívat v roce 1999, kdy jsme se synem trávili měsíc na lázeňském pobytu v Poděbradech. Od té doby sem zavítáme každým rokem, dnes již i s dcerkou. Je obdivuhodné, co nadšenci dokáží vybudovat z místa, které bylo zarostlé a zpustlé. Každým rokem jsme objevili nové expozice, přírůstky zvířat, atrakce v dětském koutku. Pokaždé se těšíme, co nového uvidíme.  Dnes zde můžete najít již okolo 140 zvířat v 50 různých druzích. Jsou tu např. ryby, leguán, želvy, nandu, orli, papoušci, giboni, klokan, dikobraz, lemuři, ocelot.

Výlet je vhodný pro rodiny s dětmi, které nechtějí v zoo trávit celý den, ale spíš v klidu pozorovat chování zvířat. Zahrada je vybavena prostorem pro hraní dětí, najdete v ní príma skluzavku a prolézačky. Děti určitě uvítají možnost krmení koz, pod dohledem je dovoleno nakrmit i dikobraza. Ty nebojácné se smějí třeba povozit na buvolovi. Nejvíc nadšení jsou malí návštěvníci z možnosti krmit velkého papouška Aru, se kterým se mohou také vyfotit. Příjemná je rovněž možnost vejít do některých oplocených ohrad a nemít tak mezi sebou a zvířetem žádnou bariéru.

ZOO je hodně vstřícná ke svým návštěvníkům, je však skutečně nutné dodržovat základní pravidla bezpečnosti. Jsem vždy překvapená, když vidím maminky, jak „tolerantní“ jsou ke svým ratolestem, které strkají prstíky kam nemají. Bohužel případné bolístky tak tolerantně již neposuzují.

Pokud si najdete internetové stránky ZOO (www.zoochleby.cz), můžete se vypravit  na speciální akce, které zde pořádají. Momentálně bude asi nejzajímavější událostí slavnostní otevření obrovského akvária s vodní faunou české největší řeky.

Zdejší pan ředitel je velmi vstřícný, téměř vždy je možné ho potkat, ochotně vždy zodpověděl na co jsme se ptali. Osobně se mi velmi líbí jeho přístup k rodinám, které mají problém s „dodržováním výchovných pravidel“ a hlasitým napomínám dětí. Prohlásí vždy, že lví samice by to vyřešila jinak a raději z prostředí křiku odchází.

Věříme, že ve zdejší zahradě strávíte příjemné chvíle a skutečně si tu odpočinete.

 PhDr. Markéta Šauerová PhD., VŠVTS Palestra, s.r.o.

Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 3.6.2008, www.azrodina.cz

Zoochleby2_thumb
Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Švihov s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Divokej Bill

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Kunětická hora s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Visacím zámkem

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Tomášem Klusem

Na hradní tour dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski

dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21, Pokáč, Anna K. a další interpreti a kapely

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

8 výletů v průběhu května až června, nevšední krásy české krajiny a průvodce Lukáš Langmajer, který se pro toulky přírodou narodil. Existuje snad lepší způsob, jak by mohl BUSHMAN, tradiční značka volnočasového oblečení, oslavit své jubileum?

RÁDIO UKRAJINA

Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Dále je vysílání dostupné na digitálním rádiu DAB+ a v televizním vysílání DVB-T2. Český rozhlas také vydává podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku a další audio obsah.

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Lekce_tance_a_baletu_banner_ukrajina_380
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05