Asekol_cervene_k_965x100px__04

BILINGVNÍ VÝCHOVA - MLUVIT NA DÍTĚ JEDNÍM NEBO DVĚMA JAZYKY?

Autor: odpověď - PhDr. Markéta Šauerová

DOTAZ Z PORADNY - Už 6 rokov žijem v ČR, ja som Slovenka, partner Čech. Čakáme spolu miminko a riešime dilema. Názory známych si odporujú. Niekto nám radí, aby sme dieťa nemýlili a rozprávali sa s ním v jednom jazyku, iní nám radia, aby som si zachovala slovenčinu tak ako doteraz a jazyk nemenila. Je pravda, že radšej by som zostala u slovenčiny a rozprávala tak, ako mi zobák narástol. Ale v prípade, že by dieťa malo byť z týchto dvoch podobných jazykov domýlené (pretože je vraj rozdiel, ak na dieťa mluvíme v češtine a angličtine ako v češtine a slovenčine), tak by som samozrejme hneď od narodenia začala "mluvit".

Mluvit_na_dite_jednim_nebo_dvema_normal


Bilingvní (dvojjazyčná) výchova v rodině má vždy svá pravidla, která bychom měli dodržovat. Píšete, že se ve svém okolí setkáváte s různými názory a poukazujete na fakt, že jste upozorňováni na okolnost, že oba jazyky jsou si velmi blízké a může tak docházet u dítěte k mýlkám. Tato upozornění však odporují všeobecným zásadám pro bilingvní výchovu. Ve správně realizované dvojjazyčné výchově se snažíme o vybudování takových dovedností, které dítěti umožňují plynulý přechod z jednoho jazyka do druhého. V přísnějších variantách dvojjazyčné výchovy se dokonce doporučuje, aby v případě, že s dítětem mluvíme jedním jazykem jsme nereagovali okamžitě na dotaz partnera v jiném jazyce, spíše chvíli počkali a teprve potom poskytli požadovanou odpověď. Časté  přerušování dítěte v počátcích osvojování jazyka není ideální. Při dvojjazyčné výchově si dítě postupně přestane uvědomovat, že přechází z jednoho jazyka do druhého, automaticky odpovídá v jazyce v němž je třeba jen vysloveno jeho jméno, při diskusi dokáže komunikovat s každým dle jazykové preference. U méně přísných variant se stává, že dítě je pasivně bilingvní – tzn. že druhému jazyku rozumí, ale neumí jej tak aktivně užívat.

U češtiny a slovenštiny je situace mnohem jednodušší, neboť řada slov si je podobná. Může se zpočátku stávat, že některá slova dítě „přimíchá“ do jazyka druhého, stejně tak se i v jiných jazycích setkáváme s tím, že jeden jazyk je dítěti bližší a v druhém se vyskytují drobné chyby.

Z psychologického hlediska jsou zajímavé výzkumy zaměřující se na míru neuroticity u dětí, které jsou vychovávány v dvojjazyčném prostředí. Ukazuje se, že tyto děti jsou častěji neurotičtější, než vrstevníci vychovávaní v prostředí jednojazyčném. Zároveň však výzkumy hovoří o lepších vyhlídkách při osvojování dalšího jazyka a nepochybně nelze zanedbat (v případě světových jazyků) jazykovou úroveň, kterou si díky výchově dítě osvojuje na úrovni rodilého mluvčího – jsou často schopni simultánních překladů právě z důvodů sžití s příslušným jazykem. Laicky bychom řekli, umí v něm myslet.

Abych se vrátila k vašemu dotazu. Při výchově dítěte bych se neobávala mluvit oběma jazyky, zvláště jako matka bych preferovala svůj rodný jazyk. Pokud jste sama neprošla bilingvní výchovou, není pro vás druhý jazyk přirozený a to dítě vycítí. Při volbě písniček a básniček bych volila obě varianty, aby se dítě seznamovalo s jazyky i v této podobě. Přestože vliv televize považujeme za nevhodný, v tomto směru máte velkou výhodu, neboť i zde můžete volit obě prostředí, v nichž dítě bude postupně získávat informace. Bylo by vhodné, aby v obou jazycích na dítě mluvila i širší rodina. Počáteční „promíchání“ jazyka řešte v klidu, stejně jako řeší rodiče dětí jednojazyčné výchovy agramatismy, které se v řeči dítěte zcela přirozeně vyskytují.

V závěru je však nutné zdůraznit, že ve všech oblastech výchovy je nutné dodržovat jasná pravidla, tedy i při rozhodnutí vychovávat dítě dvojjazyčně, je nutné, abyste pravidla dvojjazyčné výchovy dodržovali. (Již od narození s dítětem hovořte každý jen svou mateřštinou. Zřejmě projdete obdobím, kdy dítě bude jeden z jazyků odmítat, ale zůstaňte důslední a ‚mluvte si svou‘. – pozn.red.)

 Pokud ve výchově nebude srozumitelný systém, nebude ani pro dítě užívání jazyků srozumitelné. Přeji vám mnoho příjemných chvil.

Markéta Šauerová, 9.6.2008, VŠTVS PALESTRA s.r.o., www.palestra.cz


Tip na knihu: Edith Harding-Esch, Philip RileyBILINGVNÍ RODINA

Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 9.6.2008, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359