ZAMĚSTNAVATEL V KONKURZU - MÁM NÁROK NA "MATEŘSKOU" (PPM)?
Autor: odpověď - Mgr. Alena Fraňková, ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Jsem matka dvou dětí a nyní očekávám třetího potomka. Když jsem byla na mateřské dovolené a následně rodičovské dovolené, můj zaměstnavatel se dostal do konkurzu. Podnik vyhověl mé žádosti zůstat se synem doma do 4 let a zároveň mi sdělil, že se mnou díky konkurzu bude muset rozvázat pracovní poměr. Chci se zeptat, zda když mám termín porodu 10.12. a podnik mi dá výpověď a odstupné, mohu na něm požadovat i mateřskou. Byla bych v ochranné lhůtě 6 měsíců?
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství jsou upraveny v § 6 zákona č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění, ve znění pozdějších předpisů.
Zaměstnankyni náleží peněžitá pomoc v mateřství (dále jen PPM), pokud je účastna nemocenského pojištění (tj. trvá-li pracovní poměr, který zakládá účast na nemocenském pojištění), popřípadě také po skončení účasti na nemocenském pojištění, jestliže jsou podmínky pro nárok splněny v tzv. ochranné lhůtě.
Ochranná lhůta musí trvat ještě počátkem šestého týdne před očekávaným či skutečným dnem porodu, nebo jestliže až do počátku tohoto týdne pobírá žena nemocenské z dřívějšího nemocenské pojištění. Tato ochranná lhůta vždy činí u žen, jejich zaměstnání skončilo v době těhotenství, šest měsíců bez ohledu na to, jak dlouho trvalo jejich nemocenské pojištění.
Jelikož v dotazu není uvedeno, od kdy končí pracovní poměr, resp. k jakému datu byla dána výpověď, můžeme uvést pouze teoretický příklad:
Pokud těhotné zaměstnankyni skončí pracovní poměr k 31. 8. 2008 (výpověď daná zaměstnavatelem k 30. 6. 2008 s dvouměsíční výpovědní lhůtou), ochranná lhůta v takovém případě trvá až do 28. 2. 2009. Jestliže má zaměstnankyně stanoven termín porodu na 10. 12. 2008, vznikl by tak nárok na PPM z titulu ochranné lhůty.
Jak je uvedeno výše, ochranná lhůta musí trvat ještě počátkem šestého týdne před očekávaným či skutečným dnem porodu, v tomto případě by tak nárok na dávku z titulu ochranné lhůty vznikl ještě za předpokladu, že by očekávaný či skutečný den porodu připadl na 11. 4. 2009 (tedy šest týdnů po 28. 2. 2009).
Další podmínkou pro splnění nároku na PPM je účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před porodem.
K problematice insolvence uvádíme, že prohlášením konkursu přechází na insolvenčního správce oprávnění nakládat s majetkovou podstatou, jakož i výkon práv a plnění povinností, které přísluší dlužníku, pokud souvisí s majetkovou podstatou. Insolvenční správce vystupuje vůči dlužníkovým zaměstnancům jako zaměstnavatel, zajišťuje provoz dlužníkova podniku, vedení účetnictví a plnění daňových povinností.
Samotná skutečnost, že se podnik dostal do úpadku a je řešen prohlášením konkursu, nemá z hlediska nemocenského pojištění žádný vliv na nárok na dávku.
Mgr. Alena Fraňková, ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ, 13.6.2008, www.cssz.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz