JAKÉ VÝŽIVNÉ JE MOŽNÉ ŽÁDAT?
Autor: odpověď - Mgr. Tereza Stejskalová
DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych požádat o radu, zda můj partner musí stále ještě své ženě platit nějaké výživné. Je třetím rokem na mateřské dovolené, bydlí u rodičů, tudíž neplatí žádný nájem a chodí pracovat na poloviční úvazek (babička je doma a zdravá, takže může hlídat). Po mém partnerovi vyžaduje i s alimenty za malou a výživným pro sebe 7000,-. My sami bydlíme v podnájmu, přítelův přijem je cca 16 000, dojíždí do města do práce… Chtěla bych vědět, jestli na to má právo, případně kolik může žádat.
Vzájemnou vyživovací povinnost mezi manžely upravuje § 91 a násl. zákona o rodině, v platném znění. Jelikož blíže neuvádíte, zda je Váš partner rozvedený a jedná se tedy o jeho bývalou ženu nebo je stále ženatý a s manželkou pouze nebydlí, nastíním Vám úpravu pro obě situace.
Pokud je Váš partner rozvedený, zákon o rodině upravuje v § 92 tzv. výživné rozvedeného manžela, kdy rozvedený partner, který není schopen se sám živit,může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nedohodnou-li se, rozhodne soud o výživném na návrh některého z nich. V praxi většinou toto výživné je požadováno hlavně matkami, které jsou s dětmi na rodičovské dovolené nebo pečují např. o nemocné dítě. Nevím jaká je dohoda mezi Vašim partnerem a jeho bývalou partnerkou, ale částka se mi vzhledem ke skutečnostem, které uvádíte zdá vysoká, nevím také, zda má určenu výši výživného na nezl. dítě soudním rozhodnutím nebo jen platí na základě nějaké dohody. Rozhodně doporučuji Vašemu partnerovi, aby si se svojí bývalou partnerkou o výši výživného promluvil a dohodnul se pevně na částce, která bude určena na výživu dítěte a případně na nějaké menší částce, která by byla určena na výživu rozvedené manželky, ale tuto částku by platil jen do doby než budou dítěti 4 roky, potom by již žádné vyživné na sebe nedostávala. Pokud se nedohodnou, bude muset celou situaci vyřešit soud, který by posoudil, zda má bývalá partnerka Vašeho přítele na výživné nárok a pokud by shledal , že ano, rozhodl by i o její výši.
Pokud je Váš partner stále ženatý a se svou ženou nevedou společnou domácnost, má žena (i muž) právo požadovat po druhém manželovi výživné, neboť manželé mají právo na stejnou životní úroveň. Toto výživné, pokud se manželé dohodnou nebo je zde soudní rozhodnutí, na základě kterého má jeden manžel druhému výživné hradit, je potom povinný manžel povinen hradit druhému manželovi do doby právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Opět se zde posuzují majetkové poměry obou manželů a jejich potřeby. Jestliže tedy není Váš partner rozvedený, doporučuji mu co nejdříve podniknout v tomto směru příslušné kroky.
Obě výživné tedy jak manželky, tak i rozvedené manželky lze zahájit u soudu pouze na návrh, proto tedy pokud by Váš partner začal posílat své bývalé partnerce nižší částku a ona s tímto nesouhlasila, musela by si podat návrh k soudu, kde by se potom o jejím nároku na výživné jednalo.
Je zde ještě varianta, kdy by Váš partner nebyl nikdy ženatý a se svou bývalou partnerkou by měl pouze dítě, zde potom má tato žena nárok také na úhradu výživného, ale pouze po dobu dvou let od narození dítěte.
Na závěr tedy doporučuji Vašemu partnerovi, aby si se svojí bývalou partnerkou promluvil a pokusil se s ní dohodnout na částce, která by vyhovovala jim oběma, pokud se nedohodnou a Váš partner již nechce nadále platit částku jako doposud a začne posílat částku nižší, pravděpodobně se jeho bývalá partnerka obrátí na soud, který posoudí, zda má na výživné nárok a případně v jaké výši.
Mgr.Tereza Stejskalová, 16.5.2008
§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081
e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz