Asekol_cervene_k_965x100px__04

LZE NĚJAK OMEZIT STYK DCERY S OTCEM?

Autor: odpověď - Mgr. Tereza Stejskalová

DOTAZ Z PORADNY - Pred dvěma lety jsem se rozešla s přítelem. Měl určené alimenty 1500 Kč na naši nyní už 3 letou dceru, které ovšem neplatil. Exekuce na mzdu mu byla vydaná, ale on pracovní vztah ukončil. Trestní řízení pro zanedbáni povinné výživy, proběhlo taky a rozhodnutí soudu znělo: odsuzuje se k 7 měsícům nepodmíněně a podmínkou na dva roky. Dluží mi na výživném 30 000 Kč. Řekl, ze mi bude posílat tedy 1 500 Kč měsíčně a dceru si bude brát kdy chce on. Když jsem se ho zeptala, kdy mi splati dluh, tak řekl, že na to má ty dva roky, že je to napsané v rozsudku. Tak jsem mu řekla, že když o dceru nejevil zájem rok a půl a neustále se jen na něco vymlouval a lhal, tak že mu ji nedám, dokud neuvidím nějakou snahu a peníze. Vyhrožuje podáním trestního oznámení. Pracovní poměr mu prý byl ukončen (dozvěděla jsem se od zaměstnavatele) z důvodu častého pití a neomluvených absencí. Nyní žiji s přítelem a máme spolu další dítě. Dcera ho považuje za otce a mají mezi sebou velmi pěkný vztah. Má hlavní otázka je: Může mě žalovat, protože mu nechci dát dceru? Mohu nějak omezit styk s otcem na co nejmenší míru, popřípadě žádat u setkání sociální pracovnici? O dceru se bojím, jelikož je agresivní povahy a po tom co jsem slyšela s alkoholem, bych mu ji nejraději nedávala, ale vím, že i otec má právo vídat své dítě.


Problematiku styku nezl. dítěte a rodiče řeší § 27 a násl. zákona o rodině č. 94/1963 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Především se ve styku rodičů s dítětem preferuje dohoda rodičů, pokud však rodiče nejsou schopni se na styku s dítětem domluvit, upraví styk soud na základě návrhu. Jestliže je to nutné v zájmu dítěte, soud styk s dítětem omezí nebo jej i zakáže.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud se na styku otce s dcerou nedohodnete a otec bude mít zájem se s dcerou stýkat, bude si muset otec podat k soudu návrh na úpravu styku s dcerou, ke kterému Vy samozřejmě budete mít možnost se vyjádřit a pokud máte jakékoliv obavy zejména kvůli agresivní povaze otce a kvůli nadměrnému požívání alkoholu, samozřejmě můžete navrhnout styk dítěte s otcem v co nejmenším rozsahu, případně také můžete navrhnout, aby se dcera zatím s otcem nestýkala, neboť to není v jejím zájmu. Konečné rozhodnutí však vždy může učinit pouze soud, tzn. že by soudním rozhodnutím bylo určeno, zda jste povinna otci dceru na styk dávat, za jakých podmínek a v jakém rozsahu, samozřejmě, že lze styk realizovat třeba za Vaší přítomnosti, tzn. že byste byla styku otce s dcerou přítomna nebo i za přítomnosti sociální pracovnice, která by na styk dohlížela. Pokud ve Vašem případě dojde k soudnímu řízení ve věci styku otce s dcerou, budete muset vyvíjet v průběhu řízení značnou aktivitu, tzn. že budete muset uvést veškeré své obavy a důvody, proč by styk otce s dcerou měl být minimální nebo by měl probíhat pod dohledem sociální pracovnice či Vaším, s největší pravděpodobností, pokud otec požívá v nadměrné míře alkohol, bude pro prokázání této skutečnosti nutný znalecký posudek, také se budou zjišťovat jeho domácí podmínky pro styk s dcerou, respektive , zda je prostředí , ve kterém otec žije pro dítě vhodné. Na základě všech skutečností potom soud o styku otce s dcerou rozhodne. Z trestního oznámení nemusíte mít strach, neboť doposud styk nemáte žádným rozhodnutím upraven a Vy se nedopoušíte žádného trestného činu. Pokud na Vás otec dcery neustále naléhá, aby se s ní mohl stýkat a Vy máte vzhledem ke všem okolnostem, které uvádíte strach mu jí na styk dávat, doporučuji Vám navštívit ve Vašem bydlišti Orgán sociálněprávní ochrany dětí, tzv. sociální pracovnici, celou situaci s ní důkladně probrat a najít společně nějaké prozatimní řešení.

Mgr.Tereza Stejskalová, 18.5.2008


§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081

e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního

 

Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359