12838562__1_

OTEVŘE SE ZNOVU VRCHLABÍ? OTÁZKY PRO ŘEDITELE NEMOCNICE VLADIMÍRA DRYMLA

Autor: Renata Konopíková

Porodnice ve Vrchlabí, která měla ta nejlepší hodnocení a do které byly maminky ochotné přijet i z nejvzdálenějších koutů naší republiky, je od ledna letošního roku stále uzavřena. Maminky v této porodnici oceňovaly zejména ochotný a vstřícný přístup personálu, rodinnou atmosféru a možnost porodit přirozeně. Další porodnice s podobným přístupem (Frýdlant) se také zavírá. Tady pro změnu chybějí pediatři. Ženy, které nechtějí medikalizovaný porod ve velké porodnici, zoufale hledají možnost, kde porodit. Rozhodují se čím dál častěji pro porod doma, někdy i bez zajištěné péče, což může být nebezpečné. Proč tomu tak musí být a jaká je šance na znovuotevření porodnice Vrchlabí?

Porodnice_vrchlabi_normal

Foto: archiv Česko-německé horské nemocnice, s.r.o.

Pane řediteli jaké důvody vedly k uzavření vrchlabské porodnice?

1. Nedostatek zkušených lékařů, kteří se nebojí rodit a to i přirozeným způsobem.

2. Neúměrný finanční požadavek jednoho z lékařů, interpersonální problémy na oddělení a nechuť primáře rodit přirozeným způsobem. Pro zajímavost bych chtěl uvést, že stejný lékař přešel na porodnici do Žatce a ta byla také krátce po jeho nástupu uzavřena.

Je vaším zájmem porodnici znovu otevřít a pokud ano, můžete nám prozradit nějaké konkrétní datum?

Samozřejmě ano, záleží však na lékařích. V soukromých ambulancích dostávají více, než za práci v nemocnicích a ještě bez rizika. Datum záleží opravdu pouze na tom, jak dopadnou složitá jednání, která vedeme již několik měsíců nejméně se třemi lékaři. Šanci na znovuotevření vidím tak 50%.

Co by vám mohlo pomoci ze strany státních orgánů?

Změna systému povolování praxí soukromým gynekologům. Povinnost alespoň 1 den v týdnu pracovat v nemocnici, tak, jak je to zvykem v západních zemích. Ministerstvo zdravotnictví stále mluví o zvyšování kvality zdravotní péče, ale nic pro to nedělá. Obzvláště u lékařů specialistů vede jejich úplné odtržení od nemocniční praxe dříve nebo později k snížení kvality poskytované péče a odbornému zaostávání.

Jak Vy sám vnímáte situaci, že zatímco ve většině civilizovaných zemí má žena možnost svobodně zvolit místo i způsob porodu (kromě velkých porodnic existují také menší porodnice,  porodní domy nebo organizačně zajištěné porody doma), naše ženy musely donedávna cestovat třeba na druhý konec republiky, a za chvíli už pravděpodobně nebudou mít vůbec žádnou možnost výběru?

I ČR se bude muset přizpůsobit novým evropským trendům. Velkokapacitní porodnice ve velkých nemocnicích je slepá cesta. Odborná společnost zde musí hrát nezastupitelnou úlohu. Zcela jednoznačně však bude určité množství porodů, při kterých musí být použity standardní klasické postupy vzhledem k možným rizikům pro matku a především dítě. Těžiště nových trendů porodnictví musí být dáno již při výuce nové generace lékařů na vysokých školách.

Myslíte si, že by mohli situaci nějak ovlivnit rodiče, jejichž přáním je porodit ve Vrchlabí (případně jiné vstřícné porodnici)? Máte pro ně nějaký vzkaz?

Pouze pokud znají zkušeného gynekologa, který by chtěl opět pracovat v nemocnici místo ve své soukromé ambulanci a nebál se provádět i přirozené porody.

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 17.6.2008,  www.azrodina.cz


Související odkazy:

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359