POROD DO VODY
Autor: Sára Černá
Vyčerpávající článek s argumentacemi podpořenými odbornými zdroji. Je trochu delší, ale doufáme, že oceníte jeho informační hodnotu.

Foto: archiv PORODNICE VYŠKOV
ARGUMENTY PRO
Z pozice dítěte
- Ulehčení drsného přechodu z těla ven – vychází už z prací Fredericka Leboyera. Pravdou zůstává, že jeho koupele v kyblíku hned po narození byly pro děti evidentně uklidňující.
- Rychlejší porod, neboť teplé vodní prostředí může mít urychlující efekt (uvolňující-fyzicky i psychicky).
Pro matku
- Stimulace uvolnění oxytocinu – vychází z relaxačního účinku na matku. V důsledku je rychleji postupující porod, teoretické snížení poporodních depresí.
- Snížení bolesti (některé zdroje udávají porod do vody pod hydroterapii - viz článek Bolest při porodu).
- Snížení potřeby farmakologického tlumení bolesti (což je v přímé souvislosti se sníženým počtem operativním zásahů – kleště, císař) - statistiky
- Méně nástřihů hráze, menší poranění (podle některých statistik)
ARGUMENTY PROTI
- Zpomalení porodu (uvolňujícím účinkem dojde ke snížení kontrakcí, podle některých expertů na porod do vody se to liší případ od případu, z tohoto hlediska se na některých pracovištích zavedlo „do vany až s 5cm otevřením hrdla“)
- Infekce (nemožnost sterilizovat vodu, možnost úniku stolice do vody, výzkumy však nepotvrdily žádné signifikantní zvýšení perinatální infekce - odborné práce se zaměřují hlavně na jednotlivé případy - viz část s výzkumy)
- Ztráta krve – hůře se zjišťuje kolik krve matka ztratila, občas se i z tohoto důvodů doporučuje porod placenty mimo vodu (za což se přimlouval i Dr. Odent)
- Školení a praxe porodníků (nejde jen tak zavést porody do vody, pokud k tomu nejsou vyškoleni nebo nemají praxi z jiných pracovišť), případně nedostatečné vybavení nemocnice
- Úraz – možnost uklouznutí
- Teplota musí být přibližně teploty těla – studená teplota může vést dítě k nádechu pod vodou.
- Nádech dítěte pod vodou
- Přetažení rodičky na lůžko v případě komplikací je obtížnější (prodlužuje dobu k provedení operace)
KONFRONTACE ARGUMENTŮ
Infekce
Hlavní možnost vstupu infekce nastane po odloučení placenty. (Z rány velké jako dlaň je možné dostat sepsi – bakterie v krvi – což je velice závažný stav). I Michel Odent ve své knize Znovuzrozený porod se přiklání k porodu placenty mimo vanu. Ranky na hrázi - je otázka, zda jsou tak náchylné k infekci (a je otázka, jestli je přístup infekce jednodušší ve vodě či na suchu…)
Vdechnutí vody
Podle odborných porodnických publikací je reflex nádechu spuštěn kontaktem se vzduchem (Zwinger-Porodnictví). Otázkou zůstává, zda by byla voda v lázni tak studená, aby nutila novorozence k nádechu (nešlo by totiž o odchylku 3 stupňů, ale třeba o 10 - 15). Každopádně primární reflex je podmíněn kontaktem se vzduchem a vdechnutí vody z vany tedy není velká hrozba.
Plíce do porodu jsou naplněny tekutinou plicního původu, při průchodu porodními cestami se může do úst novorozence dostat plodová voda. Voda z plic je postupně vstřebána, stejně jako případná vdechnutá plodová voda.
Pozn.: Pokud jsou komplikace jako asfyxie(nedostatek kyslíku) plodu projevující se zelenou plodovou vodou (kde je příměs mekonia – obsahu střev dítěte), je vhodné odsát tuto „zelenou vodu“ z úst novorozence (odsávačkou) v době, kdy je hlavička venku a stlačené plíce a nerozvinuté dýchací cesty ještě v matce. Jakmile miminko vyjde na svět celé, nadechne se a rozepne plíce na několikrát větší objem (a co bylo dosud v ústní dutině, je v plicích).
Zde by se ještě hodila poznámka, že indikace k porodu do vody je zdravě probíhající těhotenství a porod. Zelená plodová voda i laiky navede, že je něco v nepořádku – tedy: do vody se nerodí.
Krvácení
ObrazekTeplo „roztahuje“ cévy, takže rána víc krvácí. Tak je tomu v těle. Po porodu ale pro zástavu krvácení není zásadní teplota ani stažení cév, ale stažení dělohy (Zwinger – Porodnictví). Masivní krvácení nastává při tzv. atonii dělohy (děloha "stávkuje" a je uvolněná). Z tohoto hlediska nabývá tento argument menší důležitosti (že teplá voda zvyšuje krvácení).
Co se týká zhoršeného kontrolování krevních ztrát, je to už více opodstatněné, i když největší ztráty krve nastávají s odchodem placenty, což se dá vyřešit přechodem „na souš“ na porod placenty.
Rychlost porodu
Jde o individuální záležitost. Michel Odent na své přednášce (v Praze v březnu 2007) uvedl, že je dobré porod do vody načasovat. Pokud se maminka ponoří do vody brzy, může to porod zpomalit. Dle jeho slov je třeba rodičku držet mimo vodu do určitého momentu, ujišťujíc, že „už za chvili to bude“ (jako: napouštíme bazének, to chvíli trvá…). Což by odpovídalo konsensu, který přijaly některé americké porodnice – do vody až po 5 cm roztažení hrdla.
V tento moment bychom to ale spíš nechali na jednotlivých pracovištích, jak řeší tento problém. Doporučení nejsou jednotná.
Snížení bolesti, zvýšení hladiny oxytocinu
Obojí je vázáno na psychickou uvolněnost rodičky. Čím víc zajistíme klid a pohodu mamince, tím víc podpoříme tyto dva aspekty (nemusí to být nutně porodem do vody). Jde o subjektivní vnímání, obtížně se na to dělají statistiky a výzkumy.
Ostatní
Teplota lázně – viz článek Barbary Harpers (Porod do vody II.)– podle jejího výzkumu nejde striktně o teplotu vody, jde o pocit rodičky. Snížení teploty tak, aby se dítě nadechlo už pod vodou, není moc relevantní.
Úraz – nevíme, jaká je incidence úrazů v praxi (nenašli jsme žádnou porovnávací studii). Samozřejmě bychom se měli snažit ve vaně mít aspoň protiskluzové podložky, madla k držení - aby maminka mohla rodit v jakékoli pozici.
Přetažení rodičky na lůžko – jakákoli dopředu známá komplikace vylučuje porod do vody. U zdravě probíhajícího porodu nenastává běžně situace, kdy by bylo nutné rodičku přenášet urgentně na lůžko. A v případě vzácné komplikace - byla by to opravdu tak velká časová ztráta?
Snížení množství nástřihů – může vycházet z několika hledisek – pod vodou se špatně nastřihuje a tkáně jsou uvolněnější (není ani nutnost nastřihovat tak často) – vše jen pomáhá tomu, aby „škody“ na hrázi byly minimální.
Školení odborníků – to je bohužel nedostatkové zboží, i tyto „jednoduché“ porody chtějí své. Žádný profesionál nechce vystavovat matku a dítě nebezpečí špatného zásahu. Klasické známky komplikací se můžou porodem do vody zastřít (zapáchající plodová voda, pokud praskne až ve vaně, nepostupující porod v porovnání s dlouhým postupujícím porodem – horší možnost kontroly hrdla atd.)
Praxe v Čechách
Česká gynekologická společnost porod do vody akceptovala v roce 1999 a stanovila podmínky, za jakých je možné porod ve vodě připustit.
Patří k nim i požadavek podpisu rodičů pod informovaný souhlas s porodem do vody, který by měl obsahovat i seznam možných rizik. Každá maminka má právo zvolit si způsob porodu a porodníka (toto právo bylo ve Vrchlabí zpoplatněno několika tisíci - výběr lékaře - info z jejich stránek). Musí však jít o informovanou volbu, kterou neovlivňují jen reklamní materiály, ale i zkušenosti nezávislých odborníků. Vedení porodu do vody představuje i větší finanční náklady na porod.
V informovaném souhlase jsou tato rizika, kterých si rodiče musí být vědomi:
Seznam obsahuje např. následující rizika:
· zvýšené riziko bakteriální infekce (např. streptokok)
· při porodu odchází stolice, moč, krev do vody, ve které matka leží - zajištění filtrace, teploty a čistoty je komplikované a finančně náročné
· omezený přístup porodníka k plodu
· tlačení v poloze na zádech, v podřepu nebo ve stoje je ve vaně nebezpečné (uklouznutí) - vytažení rodičky z vody a přesun na porodní lůžko je komplikovaný, prodlužuje dobu k provedení život zachraňující operace
· zvýšené riziko krvácení po porodu plodu pro zvýšenou teplotu, riziko podcenění krvácení rodičky umístěné ve vaně (chybný odhad krevní ztráty)
Je nutno dodat, že jde o rizika s malou pravděpodobností naplnění. Porodníci, kteří mají s porody dostatečnou zkušenost, je nepovažují za nijak zásadní.
Kde rodit do vody?
www.aperio.cz nebo jakýkoli jiný seznam porodnic vám poskytne rychlé informace. Vzhledem k rychlým změnám ve zdravotnictví, je dobré se informovat aktuálně.
K 20. červnu 2008 je možné rodit do vody v těchto porodnicích (informace ověřené přímo na porodních sálech jednotlivých porodnic):
- NEMOCNICE BOSKOVICE - www.nemocniceboskovice.cz
- NEMOCNICE BŘECLAV - pouze 1. doba porodní, samotný porod ne - www.nembv.cz
- FAKULTNÍ NEMOCNICE BRNO, PRACOVISTĚ BOHUNICE - www.gpkbrno.cz
- FAKULTNÍ NEMOCNICE BRNO, PRACOVIŠTĚ OBILNÍ TRH - www.gpkbrno.cz
- NEMOCNICE ČESKÝ KRUMLOV - www.nemckr.cz
- NEMOCNICE HAVLÍČKŮV BROD - www.onhb.cz
- NEMOCNICE JIHLAVA - www.nemji.cz
- NEMOCNICE KADAŇ - 1.doba porodní, 2.doba porodní spíše výjimečně www.nemkadan.cz
- NEMOCNICE KARLOVY VARY - podmínky pro porod do vody jsou, ale v praxi se příliš neprovádějí (již několik let porod do vody neměli...) - www.nemkv.cz
- SDRUŽENÉ ZDRAVOTNICKÉ ZAŘÍZENÍ KRNOV - www.szzkrnov.cz
- LITOMYŠLSKÁ NEMOCNICE - www.nemocnice.lit.cz
- NEMOCNICE PELHŘIMOV - www.hospital-pe.cz
- NEMOCNICE PŘEROV - pouze 1. doba porodní, samotný porod ne - www.nempr.cz
- NEMOCNICE SLANÝ - www.nemocniceslany.cz
- UHERSKOHRAĎIŠŤSKÁ NEMOCNICE - www.nspuh.cz
- ČESKO-NĚMECKÁ HORSKÁ NEMOCNICE KRKONOŠE (VRCHLABÍ) - je momentálně až do odvolání uzavřena! - více informací na: OTEVŘE SE ZNOVU VRCHLABÍ? a www.nemocnice.vrchlabi.cz
- NEMOCNICE VSETÍN - www.nemocnice-vs.cz
- NEMOCNICE VYŠKOV - www.nemvy.cz
- NEMOCNICE ZNOJMO - www.nemzn.cz
Výzkumy a praxe
Hlavní představitelé výzkumů ohledně porodu do vody jsou:
- Michel Odent
- americký porodník Michael Rosenthal
- Dianne Girland napsala knihu „Waterbirth: An Attitude to Care” (Porody do vody : Postoj k péči).
a další
V Americe přes 300 nemocnic již nabízí tuto péči, v Británii 75% státních nemocnic umožňuje porod do vody. Narůstá počet nemocnic nebo zařízení, kde je tato možnost nabízena. Stále to ale není standart (ani u nás ani ve světě!)
Mimoto epidurální anestezie vylučuje porod do vody - takže v hodně medikalizovaných porodnicích (Paříž, Švýcarsko - kde je tak vedeno až 95% porodů), je vana zbytečná (a dle místních porodníků jsou to vyhozené peníze).
Zdroj:
http://www.jinyporod.cz/clanky/porod/porod-do-vody (najdete zde i další odkazy v češtině)
Na AZ RODINA.cz zveřejněno 20.6.2008, www.azrodina.cz
Související odkazy: