„NEMOCENSKÁ“ PRO TĚHOTNOU NA ÚŘADU PRÁCE?
Autor: odpověď - Štěpánka Filipová, ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Od 1.3.2006 do 31.7.2007 jsem byla zaměstnaná. Od 1.8.2007 jsem nastoupila na ÚP. 19.11.2007 jsem nastoupila do zaměstnání, kde jsem byla pouze do 22.11.2007. Poté jsem opět nastoupila na ÚP. Podporu jsem pobírala 6 měsíců. Na ÚP jsem dosud, na sociální dávky nárok nemám. Od 10.6.2008 mám Dohodu o provedení práce do konce roku. Nyní jsem s největší pravděpodobností těhotná a půjdu na rizikové těhotenství. Chci se zeptat, jestli mi někdo bude vyplácet nemocenskou, nebo nějaký příspěvek těch 9 měsíců, nebo budu odkázaná jen na manžela.
Uchazeči o zaměstnání nejsou v okruhu pojištěných osob dle § 2 odst. 1 zákona č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, ve znění pozdějších předpisů, nejsou tedy nemocensky pojištěni a nemají tak nárok na dávky nemocenského pojištění. V době pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství Vám tedy nárok na nemocenské nevznikne. Dle nové právní úpravy účinné od 1. 1. 2008 nevzniká občanovi, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, ani nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Dále uvádíme, že zaměstnankyni náleží peněžitá pomoc v mateřství, pokud je účastna nemocenského pojištění (tj. trvá-li pracovní poměr, který zakládá účast na nemocenském pojištění) popřípadě také po skončení účasti na nemocenském pojištění, jestliže jsou podmínky pro nárok splněny v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta musí trvat ještě počátkem šestého týdne před očekávaným či skutečným dnem porodu, nebo jestliže až do počátku tohoto týdne pobírá nemocenské z dřívějšího nemocenského pojištění. Tato ochranná lhůta vždy činí u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, šest měsíců bez ohledu na to, jak dlouho trvalo jejich nemocenské pojištění.
Ve svém dotazu uvádíte, že pracujete na základě dohody o provedení práce, takovýto výkon práce však není považován za pracovní poměr, který zakládá účast na nemocenském pojištění, proto Vám z této činnosti nemůže vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Štěpánka Filipová
ředitelka odboru komunikace a tisková mluvčí, 23.6.2008, www.cssz.cz
Doplňující informace k rodičovskému příspěvku:
Rodičům, kteří nemají nárok na peněžitou pomoc v mateřství, vzniká nárok na rodičovský příspěvek ve výši 7 600 Kč od data narození do 21. měsíce věku dítěte a od 22. měsíce do jeho čtyř let na rodičovský příspěvek ve výši 3 800 Kč.
odbor sociální politiky MPSV, 22.5.2008, www.mpsv.cz
Podrobné informace k PPM (peněžité pomoci v mateřství) a rodičovskému příspěvku
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz