Kaloba_baner_965x100

S KLÍŠŤATY NEJSOU ŽERTY

Autor: PhDr. Eva Labusová

S teplým počasím přibývá pobytu v přírodě, ta ale kromě krás skrývá i nebezpečí. K nejzáludnějším patří riziko onemocnění přenášených klíšťaty. Jak se proti klíšťatům bránit a co dělat, pokud k napadení již dojde? Odpovídá MUDr. Ulrika Barčáková, dětská lékařka z Dětské polikliniky při pražské FN Motol:

Chytají se klíšťata už na nejmenší děti?

U miminek je riziko nákazy vzhledem ke způsobu jejich aktivit minimální. Klíšťata se vyskytují zhruba do výšky 60 centimetrů od země, do kočárku ze stromů neskákají. Pozor ale na hry, přebalování či jiné aktivity v trávě. Samozřejmě nic nezkazíme, když i miminko po každé procházce pečlivě prohlídneme.

Souvisí riziko klíšťových infekčních onemocnění nějak s věkem?

Skutečnost, zda daný člověk po napadení klíštětem onemocní, či nikoliv, není dána věkem jedince. U dospělých osob mívá ale onemocnění silnější průběh a daleko častěji končí vážnými komplikacemi a trvalými následky. Pokud rodina uvažuje o očkování, doporučuji, aby ho absolvovali malí i velcí. Riziko nákazy obecně stoupá podle způsobu našeho chování a aktivit. V případě, že plánujeme poslat dítě na školu v přírodě či tábor, navíc do oblasti, kde je vysoký výskyt klíšťové encefalitidy, určitě stoupá i nebezpečí nákazy. K nejčastějším infekčním onemocněním patří Lymeská borrelióza a klíšťová meningoencefalitida.

Pokud najdeme přisáté klíště, jakým způsobem ho máme odstranit?

Především s co největší opatrností! Nejdříve aplikujeme na přichycené klíště dezinfekci, např. Jodisol. Potom - nejlépe speciální skosenou pinzetou anebo kleštičkami - klíště opatrně uchopíme těsně u kůže a jemnými kývavými pohyby anebo stálým tahem vytáhneme. Klíště se zpravidla samo uvolní. Místo poté opět vydezinfikujeme. Snažme se klíště odstranit co nejdříve, minimalizujeme tak riziko onemocnění.

Které ze zastaralých metod odstraňování se dnes už nepoužívají?

Jde o tradiční "zaručené" metody, jako je např. udušení klíštěte olejem, domácím sádlem nebo mýdlem. A také o otáčení a mačkání těla klíštěte nevhodnou pinzetou či dokonce prsty. Při stresu a mechanickém tlaku do ranky snáze pronikne obsah klíštěte. U infikovaného klíštěte jde o velké množství borrelií či virů!

Je pravda, že když klíště rozmáčkneme nebo neodstraníme dokonale, zvyšujeme riziko infekce?

Bohužel ano. V případě, že nedopatřením klíště rozmáčkneme, musíme ihned vydesinfikovat kůži, která s tímto potenciálně velmi infekčním obsahem přišla do styku. Infekce se totiž může dostat do těla i zcela obyčejnou malou oděrkou na kůži.

Je v některých případech lepší vyhledat lékaře?

V lékárnách a některých drogeriích jsou ke koupi speciální pinzety a sety na vytahování klíšťat, takže většinou je možno parazita odstranit v domácím prostředí. Záleží vždy na rodičích. Pokud nemají "odvahu", mohou lékaře kontaktovat bez ohledu na místo přisátí. S mimořádnou opatrností přistupujeme k odstraňování v blízkosti očí nebo sliznic. Pokud se stane, že se nám nepodaří odstranit klíště celé a v rance zůstane jeho bodavé ústrojí, domácí odstraňování nedoporučuji.

Jak lze děti proti klíšťatům chránit? ...

Zbytek textu na:
http://www.evalabusova.cz/ordinace/klistata.php

Zdroj:

Časopis MIMINKO, 6/2008, www.casopis-miminko.cz


Související odkaz:

OČKOVAT ČI NEOČKOVAT? - www.aktualne.cz

Citace z textu: 

"Naprosto zásadní je ale nepodceňovat vedlejší účinky očkování, pečlivě zaznamenávat nestandardní reakce a vždy očkovat jen zcela zdravé děti. Skutečně silné reakce jsou vzácné. Teplota a mírný otok s bolestivostí v místě vpichu se považují za reakci přiměřenou, která de facto svědčí o tom, že tělo na vakcínu reaguje tak, jak má," připomíná MUDr Janda, a pokračuje:.

"Na druhou stranu  vakcinace proti klíšťové encefalitidě je odstrašující ukázkou. Nabádáme matky, aby nechali očkovat své děti a pojišťovny svědomitým rodičům i finančně přispívají. Přitom je jednoznačně prokázáno, že u dětí probíhá toto onemocnění v drtivém procentu případů lehce a většinou se obejde bez komplikací, zatímco u dospělých mezi 30 a 40 lety mívá nejen dramatický průběh ale i velmi vážné následky..."

Celý text na: http://aktualne.centrum.cz/

 

 

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359