Asekol_cervene_k_965x100px__04

JAK JE TO S PPM ("MATEŘSKOU") A RODIČOVSKÝM PŘÍSPĚVKEM U STUDENTKY

Autor: odpověď - Bohumila Kalistová, odbor sociálního pojištění MPSV a odbor sociální politiky MPSV

Manželka studovala FA VUT v Brně a k 26.5.2008 úspěšně dokončila studium. Termín porodu má stanoven na 25.6.2008. Po ukončení šla na příslušný úřad sociálního zabezpečení v Č. Krumlově, kde jí sdělili, že na mateřskou je možno nastoupit přesně 6 týdnů předem nebo až v den porodu. Před tím jí ve škole vystavili potvrzení, že mateřskou vyplácet nebudou (prý že to nikdy nikomu nevypláceli). Posléze z úřadu sociálního zabezpečení poslali na úřad práce, kde se má zaregistrovat. Jako nezaměstnaná tam musí teď docházet kvůli pracovním nabídkám. Od srpna 2006 do září 2007 měla příjem z poloviny na dohodu o provedení práce a z druhé poloviny na smlouvu. Současně byla studentem.


Mé dotazy zní:
Má manželka nárok na mateřskou dovolenou? Pokud ano, z čeho se potom počítá výše příspěvku. Pokud ne, proč?

Nemocenské pojištění studentů a žáků upravuje oddíl sedmý vyhlášky č. 165/1979 Sb., o nemocenském pojištění některých pracovníků a o poskytování dávek nemocenského pojištění občanům ve zvláštních případech, ve znění pozdějších předpisů. Podle § 51 náleží peněžitá pomoc v mateřství studentce, která přerušila (skončila) studium a splňuje přitom i ostatní podmínky nároku na tuto dávku, zejména získala v posledních dvou letech před porodem 270 dnů účasti na nemocenském pojištění (počítá se i doba studia). Dávka se poskytuje ode dne přerušení (skončení) studia, nejdříve však od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, jak jej určil lékař. Doba poskytování peněžité pomoci v mateřství se však počítá vždy od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, jak jej určil lékař. Výše peněžité pomoci v mateřství u studentek za kalendářní den činí 254 Kč.

Protože Vaše žena dle dotazu skončila studium, náleží jí peněžitá pomoc v mateřství (pokud splní všechny ostatní podmínky) z ochranné lhůty, která běží po dobu šesti měsíců od skončení studia. O dávku může požádat od 26. 5.2008, tj. od ukončení studia, u školy, kde studovala. Ode dne porodu náleží peněžitá pomoc v mateřství nejvýše v rozsahu 22 týdnů. Žádost se podává na předepsaném tiskopise potvrzeném ošetřujícím lékařem - gynekologem. Pokud by měla problémy s přiznáním peněžité pomoci v mateřství u školy, kde studovala, ať požádá o pomoc správu sociálního zabezpečení příslušnou podle sídla školy, tj. Městskou správu sociálního zabezpečení v Brně.

Bohumila Kalistová, odbor sociálního pojištění MPSV, 26.6.2008, www.mpsv.cz


Bude mít manželka nárok na rodičovský příspěvek?

Obecně nárok na dávku státní sociální podpory, rodičovský příspěvek, vzniká dnem narození dítěte a končí dosažením 4 roku věku dítěte. Podmínky nároku jsou: rodič musí být hlášen k trvalému pobytu na území, musí osobně celodenně a řádně pečovat o dítě. Výše rodičovského příspěvku činí 7.600 Kč do 21. měsíce věku dítěte a poté do jeho čtyř let věku 3.800 Kč. V případě, že rodiči vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, může si zvolit dobu pobírání rodičovského příspěvku do 2 let věku dítěte ve výši 11.400 Kč za podmínky, že výše PPM činí alespoň 380 Kč za kalendářní den nebo do 3 let věku dítěte ve výši 7.600 Kč za podmínky, že mu vznikne nárok na PPM.

V případě, že rodič má nárok na peněžitou pomoc v mateřství, výše rodičovského příspěvku za kalendářní měsíce, ve kterých mu je peněžitá pomoc v mateřství vyplácena, činí rozdíl mezi rodičovským příspěvkem a peněžitou pomocí v mateřství.
Lit.: zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, § 30 - § 32.


Odbor sociální politiky MPSV, 23.6.2008, www.mpsv.cz

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz


Související odkazy:

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359