ŽENA NA RODIČOVSKÉ DOVOLENÉ A PODNIKÁNÍ NA ŽL. CO SE ZMĚNÍ?
Autor: odpověď - Mgr. Tereza Stejskalová, Ing. Monika Tvrdíková - ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Pobírám rodičovský příspěvek po dobu 4 let, synovi je dva a půl roku, do školky od tří let chodit nebude. Chtěla bych si pořídit ŽL, vím, že jako rodič na dovolené mohu, avšak NEVÍM...
- Zda musím tuto skutečnost nahlásit svému současnému zaměstnavateli, který mi do 3 let věku dítěte drží ve firmě místo a zda se tím pro mne něco mění
- Jak se mi bude v budoucnu počítat peněžitá pomoc v mateřství, pokud se mi do 4 let věku prvního dítěte narodí další (budu mít na ni nárok? budu si moci vybrat čerpání rodičovského příspěvku?)
- Budou se mi zálohy na platbu sociálního pojištění vypočítávat s ohledem na to, že jsem na rodičovské dovolené ?
1.
ŽL si vyřídit můžete. Zákon nestanoví povinnost tuto skutečnost zaměstnavateli hlásit, ale může to vyplývat z Vaší pracovní smlouvy, popř. z nějakého vnitřního předpisu Vašeho zaměstnavatele. Budete se tedy muset podívat do smlouvy nebo se informovat na personálním oddělení u zaměstnavatele. Jinak se samozřejmě pro Vás nic nemění, zaměstavatel je povinen do tří let věku dítěte Vám Vaše místo držet, potom záleží na Vás, zda se s ním domluvíte ještě na uvolnění a umožní Vám čerpat volno do 4 let věku dítěte nebo u něj po třetím roku dítěte rozvážete pracovní poměr a budete osoba samostatně výdělečně činná.
V souvislosti s vaší živností Vás chci upozornit na jedno ustanovení zákoníku práce, které jakýmsi způsobem omezuje zaměstnance co se týče výkonu shodné činnosti s činností zaměstnavatele, jedná se o § 304 ZP , který uvádí že zaměstnanci mohou vykonávat jinou výdělečnou činnost, která je shodná s činností zaměstnavatele jen s jeho předchozím písemným souhlasem. Účelem tohoto ustanovení je zabránit zásahům do obchodního tajemství, kdy by zaměstnanec mohl využívat informací, poznatků výrobních nebo technologických postupů, které nejsou všeobecně známé. Souhlas není potřeba k výkonu činnosti vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké. Zákaz výdělečné činnosti nemusí zaměstnavatel uvádět do pracovní smlouvy, protože povinnost souhlasu je uvedena v zákoně. Pokud zaměstnanec zahájí jakoukoliv výdělečnou činnost související s předmětem činnosti zaměstnavatele bez jeho souhlasu, jedná se o porušení pracovní kázně. Pak zaměstnance může stihnout sankce, např. skončení pracovního poměru ze strany zaměstnatele, může dostat výpověď z pracovního poměru nebo jeho okamžité zrušení.
Mgr. Tereza Stejskalová, 9.7.2008
2.
V daném případě může vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství jak z titulu zaměstnání, tak i z titulu výkonu samostatné výdělečné činnosti.
Pokud u zaměstnankyně za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištění pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. Výše peněžité moci v mateřství činí 69 % denního vyměřovacího základu.
Pokud jde o problematiku OSVČ, tak OSVČ má nárok na peněžitou pomoc v mateřství, jestliže osobně nevykonává samostatnou výdělečnou činnost, uhradila pojistné na nemocenské pojištění OSVČ včetně kalendářního měsíce předcházejícího měsíci, od něhož se peněžitá pomoc v mateřství poskytuje, účast na nemocenském pojištění z titulu OSVČ trvala aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku před porodem a zároveň byla splněna podmínka účasti na pojištění aspoň 270 dnů v posledních dvou letech před porodem. Podotýkám, že nemocenské pojištění je dobrovolné a OSVČ může být účastna nemocenského pojištění jen v těch kalendářních měsících, za které je povinna hradit zálohy na důchodové pojištění.
Pokud jde o rodičovský příspěvek, tak platí, že má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství, peněžitou pomoc nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění.
3.
OSVČ, která má nárok na rodičovský příspěvek je považována za OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, jestliže tuto skutečnost oznámí a doloží příslušné OSSZ nejpozději při podání přehledu za daný kalendářní rok. V takovém případě není tato OSVČ účastna důchodového pojištění (není povinna platit pojistné), pokud její příjmy po odpočtu výdajů za kalendářní rok nedosáhnou tzv. rozhodnou částku, která pro rok 2008 činí 51 744,- Kč (tato částka se však snižuje o 4 312,- Kč za každý kalendářní měsíc, kdy nebyla vykonávána vedlejší samostatná výdělečná činnost) - příklad: Je-li vedlejší samostatná výdělečná činnost vykonávána po dobu 6 kalendářních měsíců, nesmí rozhodná částka (příjmy po odpočtu výdajů) dosáhnout 25 872,- Kč. Přesáhnou-li příjmy mínus výdaje tuto částku je OSVČ vykonávající vedlejší činnost účastna důchodového pojištění.
Pokud jde o placení záloh, přihlíží se k důvodu pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti (v tomto případě k nároku na rodičovský příspěvek) od kalendářního měsíce, ve kterém OSVČ oznámí a doloží důvod pro výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti. S ohledem na uvedené se doporučuje při oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti u místně příslušné OSSZ oznámit a doložit, že daná OSVČ má nárok na rodičovský příspěvek. V následujícím roce po podání přehledu bude OSVČ vykonávající vedlejší činnost povinna platit zálohy na pojistné, pokud její příjmy po odpočtu výdajů za předcházející kalendářní rok dosáhnou částky rozhodné pro účast na pojištění. Případná výše záloh bude poté odvíjena od skutečných příjmů po odpočtu výdajů. Jestliže příjmy po odpočtu výdajů v předcházejícím kalendářním roce nedosáhnou výše zakládající povinnou účast na pojištění, není tato OSVČ ani v následujícím kalendářním roce povinna hradit zálohy.
Ing. Monika Tvrdíková
vedoucí oddělení externí komunikace, ČSSZ, 26.6.2008, www.cssz.cz
§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081
e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz