DÁVKY PRO TĚHOTNOU, PRACUJÍCÍ V EU
Autor: odpověď - Mgr. Alena Fraňková, ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - V ČR jsem ukončila studium vyšší školy a hned po té odjela za prací do Anglie. Pracuji zde 3 roky a přemýšlím o návratu domů. Pokud se vrátím do ČR jako těhotná, jaké výše dávky mateřské mohu obdržet, pokud jsem nepracovala v ČR?
Pro posouzení, podle kterých právních předpisů budou poskytovány peněžité dávky v nemoci a mateřství, je rozhodující den nástupu na mateřskou dovolenou.
Pokud tedy dojde k nástupu na mateřskou dovolenou v době trvání zaměstnání v jiném členském státě EU (VB), poskytuje peněžitou pomoc v mateřství příslušný nositel nemocenského pojištění kompetentního státu (VB), a to podle svých právních předpisů. Skutečnost, že by v průběhu poskytování dávky došlo ke skončení zaměstnání, nezakládá nárok na dávku podle českých právních předpisů. Jestliže by tedy došlo k přesídlení do ČR v době mateřské dovolené (resp. pobírání dávek v mateřství), bude dávka vyplácena nadále ze systému VB.
Pokud žena s bydlištěm v ČR po skončení zaměstnání v jiném členském státě EU (VB) nastoupí na mateřskou dovolenou a nebudou se na ni vztahovat předpisy VB, dávka se poskytne podle českých právních předpisů (tj. za stejných podmínek jako kdyby byla osoba ze svého posledního zaměstnání účastna nemocenského pojištění podle českých právních předpisů.)
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství se uplatní u okresní správy sociálního zabezpečení příslušné podle místa trvalého pobytu v ČR, a to předložením příslušného tiskopisu „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství" s určením data nástupu na mateřskou dovolenou a data pravděpodobného dne porodu. Tuto žádost vystaví ošetřující lékař v ČR.
K žádosti o dávku je třeba doložit dobu trvání pojištění ve Velké Británii, tuto dobu potvrdí příslušná instituce nositele pojištění (např. nemocenská pokladna), u které byla žena pojištěna v posledním zaměstnání. Pro tento účel se vystavuje formulář E 104, a to na žádost pojištěnky u výše zmíněné instituce nositele pojištění.
Pokud po návratu do ČR nastoupí žena na mateřskou dovolenou, resp. nebude vykonávat výdělečnou činnost, musí prokázat, že je zcela nezaměstnanou osobou. Tato skutečnost se prokazuje rozhodnutím úřadu práce o tom, že je vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání a že jí náleží podpora v nezaměstnanosti.
Jestliže žena začne po návratu do ČR vykonávat výdělečnou činnost, bude nemocensky pojištěna z titulu tohoto zaměstnání, a to ode dne vstupu do zaměstnání, které zakládá účast na pojištění (§ 7 zákona č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, ve znění pozdějších předpisů). V tomto případě, pak může uplatnit nárok na peněžitou pomoc v mateřství přímo u svého zaměstnavatele a to výše zmíněným tiskopisem, který vydá a potvrdí ošetřující lékař.
Mgr. Alena Fraňková
odborná tisková pracovnice, 9.7.2008, www.cssz.cz
Související odkazy:
- CO JE PPM (PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ) A CO RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK
- PRÁCE VE FRANCII A ČR - JAK JE TO S PPM
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz