JAK MŮŽE ČERPAT DÁVKY MATKA OSVČ A JAK OTEC DÍTĚTE?
Autor: odpověď - Mgr. Alena Fraňková, ČSSZ a KM SSP Praha 6
DOTAZ Z PORADNY - Pracuji jako OSVČ. V lednu 2009 čekáme s manželem svého prvního potomka. Nemocenské pojištění si hradím (ve vyměřené výši). Zajímalo by mě, zda musím v tomto případě po narození dítěte žádat o PPM, či zda bych mohla rovnou požádat o rodičovský příspěvek. Vím, že při pobírání PPM si nesmí OSVČ přivydělávat a při RP ano, a já nechci (nemohu) přerušit svoji pracovní činnost.
Dále by mne zajímalo, pokud bychom chtěli , aby na "mateřskou" i "rodičovskou" dovolenou šel otec dítěte, od kdy je to možné. Zda od narození dítěte či až po uplynutí určité doby.
PPM (PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ)
Nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství (PPM) osobě samostatně výdělečně činné (OSVČ) vzniká, pokud jsou splněny tyto podmínky: 270 dní trvání nemocenského pojištění v posledních 2 letech před datem porodu, z toho alespoň 180 dní nemocenského pojištění osoby samostatně výdělečně činné a úhrada pojistného na nemocenské pojištění do kalendářního měsíce předcházejícího měsíci, ve kterém vzniká nárok na PPM.
Pokud žena - OSVČ, která splňuje podmínky nároku na PPM, nepřeruší svou samostatnou výdělečnou činnost v souvislosti s těhotenstvím a porodem a nadále osobně činnost vykonává, nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství. V tomto případě jí vzniká nárok na pobírání rodičovského příspěvku, a to ode dne narození dítěte.
V případě, že tato OSVČ přeruší svou výdělečnou činnost v souvislosti s těhotenstvím a porodem, uplatní nárok na výplatu PPM, nemůže tuto výplatu ukončit dříve, než 6 týdnů po porodu. Po dobu pobírání PPM nesmí osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost. V případě, že ukončí PPM po uplynutí 6 týdnů po porodu, má nárok od následujícího dne po ukončení PPM na výplatu rodičovského příspěvku (pokud výše PPM za část tohoto měsíce, ve kterém byla PPM ukončena, není vyšší, než měsíční výše rodičovského příspěvku. Pak by vznikl nárok na výplatu rodičovského příspěvku až od následujícího kalendářního měsíce). Současná právní úprava neumožňuje výplatu PPM muži, pokud není tento muž z nějakého vážného důvodu osamělý a pečuje o dítě na základě rozhodnutí příslušného orgánu, nebo o dítě, jehož matka zemřela, nebo pokud se neposkytuje PPM manželce z důvodu, že dle lékařského posudku sama nemůže nebo nesmí o dítě pečovat. V případě, že od 1. 1. 2009 nabude účinnosti zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, bude možné nejdříve od 7. týdne po porodu dítěte na základě dohody mezi otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, a matkou dítěte, převést výplatu PPM na muže. V tomto případě se bude sledovat, zda muž splňuje podmínky pro výplatu PPM z jeho nemocenského pojištění, a výplata bude rovněž počítána z jeho nemocenského pojištění.
Mgr. Alena Fraňková, odborná tisková pracovnice ČSSZ, 22.7.2008, www.cssz.cz
RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Nárok na rodičovský příspěvek je stejný jak pro ženu, tak i pro muže. Existují však určitá specifika při posuzování nároků mužů na rodičovský příspěvek vzhledem k tomu, jakým způsobem jsou stanoveny podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, která náleží ženám, a jak jsou stanoveny podmínky nároku na peněžitou pomoc, která náleží mužům. Pokud muž splní podmínky pro přiznání peněžité pomoci a denní výše této dávky činí 380,- Kč, má nárok na rodičovský příspěvek. Otec je ze zaměstnání účasten nemocenského pojištění a splnil podmínky pro nárok na peněžitou pomoc, s výjimkou podmínky "osamělosti", tento muž je posuzován jako osoba, která podmínky pro přiznání peněžité pomoci splnila. Orgán provádějící jeho nemocenského pojištění je povinen na jeho požádání stanovit výši peněžité pomoci ke dni narození dítěte, a pokud bude denní výše peněžité pomoci činit nejméně 380 Kč, má tento muž nárok na rodičovský příspěvek. O vybranou dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku musí rodič písemně požádat příslušný úřad SSP na předepsaném formuláři, o rychlejí čerpání (2 roky) musí rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 22 týdnů života, denní výše PPM musí být minimálně 380 Kč.
O klasicné čerpání (3 roky) musí rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci , ve kterém nejmladší dítě dosáhne 21. měsíce věku a má nárok na PPM či peněžitou pomoc.
Pokud rodič nepožádá o rychlejší či klasické čerpání rodičovského příspěvku, je mu po 21. měsíci roku věku dítěte vyplácen rodičovský příspěvek v režimu pomalejšího čerpání, tzn. ve snížené výměře (4 roky).
Po učiněném rozhodnutí je vybraná možnost volby nezměnitelná a nelze ji uplatňovat zpětně a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.
KM SSP Praha 6, 23.7.2008
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz