12838562__1_

MAJÍ ŽENY PRÁVO NA KLIDNÝ POROD?

Autor: Ivana Königsmarková

Je třeba konečně stanovit pravidla pro péči při porodu. Kdo by je však měl definovat? Ministerstvo? Lékaři? Porodní asistentky? Pojišťovny? Je možné namítnout, že pravidla máme. Ano, ale stanovená jen některými a jen pro některé.

Klidny_porod_normal

V současné době zažíváme období baby boomu. Dalo se to celkem čekat. V krizových obdobích se zpravidla moc dětí nerodí. Nerodily se ani za první, ani za druhé světové války, ale až po nich. Děti narozené po první válce dospěly v období druhé a děti narozené po druhé válce dospěly v 70. letech. Tak vznikaly zcela přirozeně populační vlny. V období normalizace jsme ještě přidali novomanželské půjčky a odpouštění poměrně vysokých částek za každé narozené dítě, a baby boom byl na světě.
Děti baby boomu dospěly po listopadu 1989 - zpočátku zase nejistota a kromě toho otevření širokých obzorů: studování, cestování, budování, podnikání a farmaceutické firmy s antikoncepcí. To mělo za následek, že se značně posunul věk žen, které rodí poprvé. Až v době, kdy už je dostudováno, docestováno, dobudováno a podnikatelské aktivity fungují, ženy začínají rodit. A právě v tomto okamžiku politická reprezentace v obavě, aby na nás v budoucnu měl kdo pracovat, přichází s podporou rodičovství ve formě zvýšení porodného a rodičovského příspěvku. Jak krátkozraké.

„Velkovýrobny dětí"

Jsem porodní asistentka a zcela pochopitelně jsem ráda, že se rodí hodně dětí. Mimo jiné mě to živí. Co ale chudáci ženy, když jim zavíráme malé porodnice? Od 70. let byly jen v Praze zrušeny čtyři. Zůstaly pouze „velkovýrobny". Jak jinak nazvat instituci, kde se narodí 4-5 tisíc dětí za rok? Odborná společnost argumentuje větší zkušeností při větším počtu porodů, možností technického vybavení na světové úrovni a skvělými perinatologickými výsledky. To se na první pohled zdá být logické, ale... Ve velké porodnici jsou lékaři obvykle úzce specializovaní a mnozí se k porodu dostanou jen ve službě, tedy zřídka. Kromě toho péče při porodu se zde velmi často stává rutinní záležitostí bez zohledňování individuálních potřeb těch, o které pečujeme. Technika na světové úrovni opravdu není dostupná všem porodnicím, ale většina žen a dětí takovou techniku nepotřebuje. Z pohledu reformy zdravotnictví by takový přístup byl i extrémně drahý.

Výsledky stejné, náklady nižší

Naše perinatologické výsledky jsou vskutku skvělé, ale jsou hodnoceny podle odlišných kritérií než v okolních státech. Z jiného pohledu by už tak úžasné nebyly. Švédsko je lepší než my a rušení malých porodnic má již dávno za sebou. Neosvědčilo se to, takže v současné době znovu budují menší a malá zařízení. Ale i ve velkých porodnicích je při normálním porodu autonomním poskytovatelem péče o ženu porodní asistentka, která ženu přijímá, provádí ji zcela samostatně celým procesem porodu a lékaře volá pouze tehdy, vyžaduje-li to situace, tedy hrozí-li nějaká komplikace. To se týká porodníka i dětského lékaře. A výsledek? Perinatologické výsledky jsou i při přísnějších podmínkách stejné jako u nás a ještě k tomu mají spokojené ženy a nižší náklady na péči.
V poslední době postihlo dvě malé české porodnice rozhodnutí o uzavření pro nedostatek lékařů. Muselo tomu tak být? Nemohli bychom se alespoň někdy poučit ze zkušeností jiných a nedělat stejné chyby? Nebo má být normální, že si žena v období, kdy se ještě ani pořádně nesrovnala s tím, že je těhotná, a má úplně jiné starosti, musí závazně vybírat porodnici, kde přivede na svět své dítě, a nakonec tam stejně nemůže porodit, protože mají „plno"? Má být normální, že s kontrakcemi cestuje přes půl republiky a hledá zařízení, které ji bude ochotno přijmout? Má být normální, že ženy budou muset i v nepříznivých povětrnostních situacích cestovat nejen k porodu, ale i na kontroly v závěru těhotenství krkolomnými serpentinami přes kopce do vzdálené velké porodnice, přestože malou mají za humny?
Je zcela nepochybné, že tuto situaci mnohé ženy za normální nepovažují a řeší ji po svém. Rozhodují se stále častěji pro porod doma. To však může být docela nebezpečné, jak se dozvídáme od mnohých lékařů a porodních asistentek. Porod doma sám o sobě nebezpečný není, což ukazují četné studie z celého světa. Není to ale vhodná volba pro každou ženu.

Pravidla jen pro některé

Je třeba konečně stanovit pravidla pro péči při porodu. Kdo by je měl definovat? Ministerstvo? Lékaři? Porodní asistentky? Pojišťovny? Pojištěnci? Je možné namítnout, že pravidla máme. Ano, ale stanovená jen některými a jen pro některé. Ministerstvo nebere regulované povolání porodní asistentka vůbec na vědomí. Jak jinak si vysvětlit, že žádná zástupkyně porodních asistentek není členkou žádného poradního orgánu ministerstva? Porodní asistentky dokonce nemají ani možnost připomínkovat připravované právní normy ve zdravotnictví. Ministerstvo je po dlouhá léta a přes opakované žádosti odmítá zařadit mezi řádná připomínková místa. Navíc ministerstvo i odborná společnost zcela ignorují doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), jež samo ministerstvo vydalo v českém jazyce.

Kde by tedy měla žena rodit? Měla by si zvolit místo, kde se cítí bezpečně a na takové úrovni, kde je dostupná náležitá péče (FIGO 1992). U těhotných žen s nízkým rizikem to může být doma, na malé porodnické klinice nebo v porodním centru ve městě, možná i na porodnickém oddělení větší nemocnice. Musí to však být místo, kde bude veškerá pozornost a péče soustředěna na její potřeby a bezpečí, a které bude co nejblíže jejímu domovu a kultuře. (Péče v průběhu normálního porodu: praktická příručka, str. 23, MZ ČR 2002, ISBN80-85047-22-5) Bylo by nanejvýš účelné, aby se všichni zúčastnění, včetně těch, kterých se péče týká, tedy žen, sešli u kulatého stolu a bez osočování konstruktivně jednali o tom, jak zabezpečit péči pro všechny. Nebylo by pak nutné zavírat malé porodnice. Mohli bychom je jen trochu transformovat. Některé ženy by se pak pro porod doma asi nerozhodly a ty, které by si jej přesto zvolily, by měly zajištěnou kvalifikovanou péči.

Zdroj:

Zdravotnické noviny, 14.7.2008, http://www.zdravotnickenoviny.cz/


Související odkazy:

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359