Asekol_cervene_k_965x100px__04

PPM A RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK PŘI DRUHÉM DÍTĚTI?

Autor: odpověď - Mgr. Alena Fraňková, ČSSZ a KM SSP Praha 6

DOTAZ Z PORADNY - Prosím o vysvětlení kdy a na které dávky bych měla nárok při druhém dítěti. Nyní jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Měla jsem pracovní poměr na dobu určitou a ta mi skončila v prosinci 2005. RD jsem si nechala na tři roky, dcera bude mít v srpnu dva roky a my bychom si chtěli pořídit druhé dítě. Slyšela jsem ale, že pokud otěhotním v době, kdy budu stále na mateřské dovolené, tak nemám nárok na další tři roky, ale jen na zbývající rok (za cca 7 800,-) a pak bych měla jen cca 3800,-.
Nebo bych mezi dvěma MD musela jít pracovat na nějakou určitou dobu, abych mohla pobírat zase RP ve výši 7800,-.
Nevím jak si to naplánovat, abych nemusela být doma za tak strašně málo peněz. Můžete mi prosím poradit?


Cerpani_rodicovskeho_prispevku_normal

Obr.: ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU


PPM (PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ)

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávkou nemocenského pojištění. Pro nárok na tuto dávku musí být tedy osoba, která o dávku žádá, nemocensky pojištěna, nebo jí musí trvat tzv. ochranná lhůta ještě počátkem 6. týdne před očekávaným nebo skutečným dnem porodu, nebo musí pobírat až do počátku tohoto týdne nemocenské z dřívějšího pojištění. Ochranná lhůta trvá obecně 7 dní od skončení zaměstnání. U žen, kterým skončí zaměstnání v době těhotenství, trvá ochranná lhůta vždy 6 měsíců od skončení zaměstnání.
Další podmínkou pro nárok na PPM je splnění 270 dnů účasti na nemocenském pojištění v období dvou let před porodem.
Jestliže váš pracovní poměr skončil v prosinci 2005 a od té doby jste již nevykonávala žádnou výdělečnou činnost, nejste v současné době účastna nemocenského pojištění a neměla byste nárok na další PPM. Pro nárok na další PPM byste musela nastoupit do zaměstnání nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost a přihlásit se k účasti na nemocenském pojištění a zároveň splnit podmínku nároku na PPM, tj. být účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dnů v období dvou let před porodem.
PPM se poskytuje v zásadě v délce 28 týdnů, přičemž nástup na PPM je možný nejdříve začátkem 8 týdne před předpokládaným dnem porodu a nejpozději začátkem 6 týdne před předpokládaným dnem porodu, jak jej určil lékař. Porodí-li žena zároveň dvě a více dětí, má nárok na PPM v celkové délce 37 týdnů.

Mgr. Alena Fraňková, odborná tisková pracovnice ČSSZ, 22.7.2008, www.cssz.cz

RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o nejmladší dítě v rodině. Matka rodičovský příspěvek vyplácený na starší dítě po narození nového zruší, podá novou žádost od narození dítěte, a protože jí nevznikl nárok na PPM nebo nárok na nemocenské v souvislosti s porodem, nemůže volit formu čerpání rodičovského příspěvku a vznikne jí nárok pouze na pomalejší čerpání tj. do věku 4 let dítěte v základní výměře od narození dítěte do 21 měsíců věku dítěte, poté do 48 měsíců ve snížené výměře. Chce-li rodina zvolit jinou formu čerpání rodičovského příspěvku, musí požádat otec dítěte:

- rychlejší čerpání - nárok na peněžitou pomoc mininálně 380 Kč denní dávka a volbu provést nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci ve kterém nejmladší dítě dosáhne 22 týdnů života,
- klasické čerpání - nárok na peněžitou pomoc a volbu provést v kalendářním měísici ve kterém nejmladší dítě dosáhne 21 měsíců věku.

Viz tabulka ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU

KM SSP Praha 6, 23.7.2008


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359