Asekol_cervene_k_965x100px__04

MÁM NÁROK NA PPM?

Autor: odpověď - Mgr. Alena Fraňková, ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - Do května 2007 jsem byla studentem denního studia ukončeným maturitou, od 1.září 2007 do 31. ledna 2008 jsem byla zaměstnaná na hlavní pracovní poměr, od února do 20.května 2008 jsem neměla žádný pracovní poměr a po zjištění těhotenství jsem 21. května 2008 nastoupila na hlavní pracovní poměr se zkušební 3 měsíční lhůtou a smlouvou na dobu určitou do 31.listopadu. Termín porodu mám 31.října. Prosím Vás o informaci, zda mám nárok na PPM. Dále se chci zeptat, jestli bych měla nárok i v případě, kdyby se mnou ukončili pracovní poměr ve zkušební lhůtě (tedy jestli bych byla v 6 měsíční ochranné lhůtě).

Aby Vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) musíte splnit následující podmínky. Musíte být v době vzniku nároku na dávku nemocensky pojištěna nebo Vám musí trvat ochranná lhůta ze skočeného zaměstnání nebo musíte pobírat nemocenské ještě počátkem šestého týdne před očekávaným nebo skutečným dnem porodu. Dále musíte být účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech před porodem.

PPM se v zásadě poskytuje po dobu 28 týdnů mateřské dovolené (po dobu 37 týdnů, pokud zároveň porodíte 2 a více dětí), a to od počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku 8. týdne před očekávaným dnem porodu. Předpokládaný den porodu máte stanoven na 31. října 2008, proto byste na mateřskou dovolenou měla nastoupit v období od 5. září do 19. září 2008, včetně těchto dnů, budete-li v této době zaměstnaná. Ukončí-li s Vámi zaměstnavatel pracovní poměr a bude Vám plynout šestiměsíční ochranná lhůta ještě začátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu, bude se Vám poskytovat PPM od počátku tohoto šestého týdne před očekávaným dnem porodu. První podmínku tedy pravděpodobně splníte.

V období dvou let před porodem (od 1. 11. 2006 do 31. 10. 2008) jste byla účastna nemocenského pojištění následovně:

od 1. 11. 2006 do 31. 8. 2007(doba studia), tedy 304 dní

od 1. 9. 2007 do 31. 1. 2008, tedy 153 dní

od 21. 5. 2008 do 31. 10. 2008, tedy 164 dní (k dnešnímu dní, tj. k 25. 7. 2008, jste účastna 66 dní).

Do dnešního dne jste tedy nemocensky pojištěna 523 dní (304+153+66). I druhou podmínku pro nárok na PPM splňujete, nárok Vám tedy vznikne.

Nárok na PPM uplatníte u svého posledního zaměstnavatele, a to i v případě, že s Vámi ukončí pracovní poměr ještě před nástupem na mateřskou dovolenou.

Mgr. Alena Fraňková, odborná tisková pracovnice ČSSZ, 28.7.2008,  www.cssz.cz

 

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359