12838562__1_

PROBÍHAL TAK I VÁŠ POROD? PODPOŘTE SNAHU O ZMĚNY!

Autor: kolektiv autorů

České porodnictví bohužel stále často nerespektuje práva rodící ženy, resp. obou rodičů a neřídí se doporučeními kompetentních světových organizací, podložených odbornými výzkumy. K čemu často dochází a co chtějí iniciátorky PETICE ZA ZLEPŠENÍ SLUŽEB V ČESKÉM PORODNICTVÍ A ZA PÉČI PŘÁTELSKOU A BEZPEČNOU PRO MATKU A DÍTĚ změnit?

Banner_static_normal

Porušování platné legislativy - nerespektování práv rodičů a dítěte a diskriminaci porodních asistentek :

 • nerespektování práva ženy na svobodnou volbu místa a způsobu porodu a poskytovatele péče tím, že není porodním asistentkám umožněno provozování jejich jejich profese v plném rozsahu (např. doprovod a vedení porodu porodní asistentkou ve zdravotnickém zařízení nebo samostatná péče porodní asistentky při porodu mimo zdravotnické zařízení)
 • nerespektování porodního plánu (přitom jen matka může rozhodovat o všech vyšetřeních a zákrocích, s výjimkou situací bezprostředního ohrožení jejího života; porodní plán je nutné považovat za písemné vyjádření jejích dříve vyslovených přání, pro zdravotníky by měl být závazný)
 • oddělování matky a zdravého dítěte po porodu navzdory žádostem rodičů o nepřerušovaný kontakt
 • V zahraničí bývá zvykem, že se o ženu a dítě během těhotenství, porodu a v poporodním období, pokud nemají zdravotní komplikace,stará jedna „jejich" porodní asistentka. Provádí kontroly - poradnu - v těhotenství, doprovází ženu při porodu a vede porod, ať již v porodnici nebo mimo zdravotnické zařízení, po porodu navštěvuje ženu v domácnosti a poskytuje ji rady ohledně péče o dítě a kojení a zároveň kontroluje jejich zdravotní stav. Taková péče zajišťuje kontinuitu, bezpečí a intimitu a zároveň je méně ekonomicky náročná. Přestože české porodní asistentky mají k takové péči kompetence, pojišťovny s nimi neuzavírají smlouvy a jejich péči nehradí. (zákon č. 96/2004 Sb.a vyhláška 424/2004 ve znění pozdějších předpisů)

Podrobněji se s právy žen v těhotenství, během porodu a právy rodičů po porodu seznámíte zde

Nerespektování doporučení WHO/Světové zdravotnické organizace a Mezinárodní organizace za porodní služby pro matku a dítě /IMBCO - zejména narušování procesu normálního porodu a důležité vazby mezi matkou a dítětem:

 • často neodůvodněné vyvolání porodu
 • zabraňování ve svobodné volbě doprovodných osob při porodu, např. otce dítěte či jiné blízké osoby a vyškolené doprovodné osoby - duly zároveň
 • rutinní nabízení holení a klystýru
 • odepírání jídla a někdy i pití během porodu
 • rutinní zavádění kanyly pro případné použití infuze
 • rutinní elektronické monitorování plodu
 • častá vaginální vyšetření mnoha poskytovateli péče
 • nadužívání a propagování epidurální anelgezie
 • rutinně prováděná časná amniotomie (protržení vaku blan)
 • nerespektování podmínek příznivých pro průběh porodu (tlumené světlo, ticho, teplo, teplo, intimita)
 • nadužívání oxytocinu pro povzbuzení děložní činnosti
 • neumožňování svobodné volby polohy během druhé doby porodní
 • řízené tlačení se zadržováním dechu
 • předčasné zaškrcení a přerušení pupečníku
 • bezprostředně po porodu narušování dostatečně dlouhého kontaktu matky a novorozence kůží na kůži, oddělování matky a dítěte kvůli běžnému poporodnímu vyšetření
 • na porodním sále ukládání dítěte do postýlky s monitorem dechu namísto matčiny náruče
 • rutinní zahřívání dítěte v inkubátoru či výhřevné postýlce na novorozeneckém oddělení namísto kontaktu dítěte s matkou a zahřátí na jejím těle
 • nedostatečné či nesprávné informace o kojení, např. omezování délky kojení v počátcích
 • rutinní vážení dítěte před kojením a po něm

Obzvlášť odsouzeníhodné je nerespektování těch matek, resp. rodičů, kteří jsou s doporučením WHO dobře obeznámeni a výslovně si přejí se rutinních a neopodstatněných praktik vyvarovat.

Celý text příručky WHO Péče v průběhu normálního porodu zde.

Podávání zavádějících či neúplných informací:

 • nedostatečné informování o negativních dopadech nabízených zákroků a medikamentů - především epidurální analgezie, léků na snížení bolesti, umělých hormonů, antibiotik apod.
 • tvrzení že zdravá matka a zdravý novorozenec nesmějí porodnici opustit dříve než za 72 hodin
 • tvrzení, že matka se musí plně podřídit všem ordinovaným zákrokům (ve skutečnosti naopak ošetřující odborníci musí vyčkat, až žena vyjádří s navrhovanou péčí souhlas) - například vaginální vyšetření, elektronické monitorování plodu, episiotomie, de facto všechny výše uvedené příklady

PETICI ZA ZLEPŠENÍ SLUŽEB V ČESKÉM PORODNICTVÍ A ZA PÉČI PŘÁTELSKOU A BEZPEČNOU PRO MATKU A DÍTĚ můžete podpořit ZDE

 

Zdroj:

www.normalniporod.cz, na AZ RODINA.cz zveřejněno 25.8.2008

Související odkazy:

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Cz_podlahy_banner_k

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

Darujte tu nejjemnější dětskou kosmetiku HiPP

Přemýšlíte o pěkném, ale i praktickém dárku pro novopečenou maminku, miminko nebo kamarádku s citlivou pletí? Kosmetika HiPP patří mezi to nejkvalitnější, čím můžete dětskou i dospěláckou pokožku potěšit.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

LÁTKOVÉ PLENY - JAK VYBRAT TY PRAVÉ V RŮZNÝCH SITUACÍCH?

Rozhodli jste se svému dítěti dopřát látkové pleny? Pravděpodobně při jejich výběru přijde na pořad dne některá z těchto praktických otázek. Možná budete přemýšlet, co za plenky zvolit do šátku, nebo jak látkovat, když nemáte moc místa na sušení. Někoho zajímá, jak při látkování co nejvíce ušetřit náklady a jiný chce ušetřit vlastní práci. Určité pleny sedí drobným dětem a jiné malým „pucínkům“. Ideální typ pleny pro vás se liší v různých situacích. Na 6 typických otázek při používání látkových plen odpovídaly látkovací poradkyně a zkušené maminky z týmu Brány k dětem – největšího českého ochodu s ekologickými potřebami pro děti i celou rodinu.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

KRÁSNÝ DĚTSKÝ NÁBYTEK Z MASIVU

Čekáte miminko, jste čerství rodiče nebo už máte odrostlejší dítě a přemýšlíte jaký nábytek vybrat do dětského pokoje? Kvalitní dětský dřevěný nábytek najdete v nabídce firmy Domestav s.r.o. Jedná se o českou společnost, která se specializuje na masiv a zdravé spaní. Kromě kvality nepodceňuje firma ani design, takže vaše dítě bude z nového pokojíčku určitě nadšené. Přesvědčte se sami.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359