MAJÍ ČESKÉ RODIČKY OPRAVDU SKVĚLOU PÉČI?

Autor: Markéta Martinková

V Německu může těhotné ženě pomáhat v průběhu celého těhotenství i porodu jedna zvolená porodní asistentka, hrazená zdravotní pojišťovnou. Týká se to i náročného období po porodu, kdy asistentka mamince pomáhá překonat všechny problémy a nejistoty až 10 krát přímo v domácnosti. O tom si může česká žena nechat jen zdát...

Martinkova_400_normal

Svoje první těhotenství a porod jsem zažila v r. 2003 v Německu. Po návratu do Čech a následném otěhotnění zde v r. 2004 jsem byla nepříjemně překvapená, jak předimenzovaná je péče o těhotné v ČR a jak poddimenzovaná naopak následná poporodní péče právě oproti Německu.
Zatímco v Německu jsem jako těhotná byla braná dopředu jako zdravá a až podle rodinné anamnézy a při případných komplikacích v těhotenství by byla indikovaná rozšiřující péče, v ČR tomu bylo přesně naopak.
Příklad: V Německu (pokud tomu není zdravotní důvod) absolvují těhotné pouze krevní odběry na začátku těhotenství, cytologii, 3 UZV v průběhu těhotenství a monitor ke konci těhotenství, při každé poradně navíc změření tlaku a rozbor moči. Tedy žádný tripple test, echo kardio, krevní testy na cukrovku, stěr na streptokoka atd., to co je v ČR vnucováno všem těhotným, aniž by k tomu byl nějaký důvod. Německé zdravotní pojišťovny tuto rozšiřující péči proplatí pouze pokud k tomu jsou medicínské důvody, jinak si ji těhotná musí zaplatit sama, pokud o ni stojí (třeba v případě tripple testu je to cca 50 eur. Důvod? Je to neefektivní a zastaralý test) Zato německé zdravotní pojišťovny proplácejí všem těhotným předporodní kurs s porodní asistentkou a poporodní návštěvy PA (ať už se jedná o ambulatní porod v porodnici, porod v porodnici s následným pobytem nebo domácí porod) v průběhu
osmi týdnů po porodu, zpravidla prvních 10 dnů denně. Což je věc, o které si české těhotné mohou nechat zdát.
V ČR vás propustí 3-5 dnů po porodu domů a nikoho už absolutně nezajímá, zda se vám hojí šití, zda jsou očistky v pořádku, zda se děloha zavinuje, nikdo neporadí s kojením a vůbec nikoho nezajímáte do gynekologické prohlídky po šestinedělí.
Možná kdyby české zdravotní pojišťovny neutrácely zbytečně peníze za vyšetření v těhotenství, zbylo by jim více peněz na následnou poporodní péči asistentky. Jako prvorodička jsem byla v Německu vděčná za každou poporodní návštěvu mojí Hebamme u nás doma, a za to, že na mě měla dost času vše vysvětlit a poradit.

Jak to, že má Německo víceméně stejnou novorozeneckou úmrtnost jako ČR, když tam ženy absolvují mnohem méně vyšetření v těhotenství a porody doma, ambulatní porody nebo porody v porodních domech tam jsou normální alternativou ke klasickým porodům v porodnici s následným pobytem?

To že jsou mimoklinické porody jednou z možností volby porodu uvádí na svých internetových stránkách i největší německá zdravotní pojišťovna AOK (http://www.aok.de/bund/rechte_navi_inhalte/eltern_kind/ratgeber/wo_geb.php).
Určitě je to mimo jiné v postavení porodní asistentky v Německu, kdy PA je braná jako rovnocenný partner lékaře a ze zákona (Hebammengesetz) je to na prvním místě ona, kdo vede normální porod.


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 18.9.2008, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Dracek_250x250_2022_2

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359