MAJÍ ČESKÉ RODIČKY OPRAVDU SKVĚLOU PÉČI?
Autor: Markéta Martinková
V Německu může těhotné ženě pomáhat v průběhu celého těhotenství i porodu jedna zvolená porodní asistentka, hrazená zdravotní pojišťovnou. Týká se to i náročného období po porodu, kdy asistentka mamince pomáhá překonat všechny problémy a nejistoty až 10 krát přímo v domácnosti. O tom si může česká žena nechat jen zdát...

Svoje první těhotenství a porod jsem zažila v r. 2003 v Německu. Po návratu do Čech a následném otěhotnění zde v r. 2004 jsem byla nepříjemně překvapená, jak předimenzovaná je péče o těhotné v ČR a jak poddimenzovaná naopak následná poporodní péče právě oproti Německu.
Zatímco v Německu jsem jako těhotná byla braná dopředu jako zdravá a až podle rodinné anamnézy a při případných komplikacích v těhotenství by byla indikovaná rozšiřující péče, v ČR tomu bylo přesně naopak.
Příklad: V Německu (pokud tomu není zdravotní důvod) absolvují těhotné pouze krevní odběry na začátku těhotenství, cytologii, 3 UZV v průběhu těhotenství a monitor ke konci těhotenství, při každé poradně navíc změření tlaku a rozbor moči. Tedy žádný tripple test, echo kardio, krevní testy na cukrovku, stěr na streptokoka atd., to co je v ČR vnucováno všem těhotným, aniž by k tomu byl nějaký důvod. Německé zdravotní pojišťovny tuto rozšiřující péči proplatí pouze pokud k tomu jsou medicínské důvody, jinak si ji těhotná musí zaplatit sama, pokud o ni stojí (třeba v případě tripple testu je to cca 50 eur. Důvod? Je to neefektivní a zastaralý test) Zato německé zdravotní pojišťovny proplácejí všem těhotným předporodní kurs s porodní asistentkou a poporodní návštěvy PA (ať už se jedná o ambulatní porod v porodnici, porod v porodnici s následným pobytem nebo domácí porod) v průběhu
osmi týdnů po porodu, zpravidla prvních 10 dnů denně. Což je věc, o které si české těhotné mohou nechat zdát.
V ČR vás propustí 3-5 dnů po porodu domů a nikoho už absolutně nezajímá, zda se vám hojí šití, zda jsou očistky v pořádku, zda se děloha zavinuje, nikdo neporadí s kojením a vůbec nikoho nezajímáte do gynekologické prohlídky po šestinedělí.
Možná kdyby české zdravotní pojišťovny neutrácely zbytečně peníze za vyšetření v těhotenství, zbylo by jim více peněz na následnou poporodní péči asistentky. Jako prvorodička jsem byla v Německu vděčná za každou poporodní návštěvu mojí Hebamme u nás doma, a za to, že na mě měla dost času vše vysvětlit a poradit.
Jak to, že má Německo víceméně stejnou novorozeneckou úmrtnost jako ČR, když tam ženy absolvují mnohem méně vyšetření v těhotenství a porody doma, ambulatní porody nebo porody v porodních domech tam jsou normální alternativou ke klasickým porodům v porodnici s následným pobytem?
To že jsou mimoklinické porody jednou z možností volby porodu uvádí na svých internetových stránkách i největší německá zdravotní pojišťovna AOK (http://www.aok.de/bund/rechte_navi_inhalte/eltern_kind/ratgeber/wo_geb.php).
Určitě je to mimo jiné v postavení porodní asistentky v Německu, kdy PA je braná jako rovnocenný partner lékaře a ze zákona (Hebammengesetz) je to na prvním místě ona, kdo vede normální porod.
Související odkazy:
- NEUTĚŠENÁ SITUACE V ČESKÉM PORODNICTVÍ
- CHTĚLI JSME RODIT DOMA, NUTILI NÁM ALE CÍSAŘSKÝ ŘEZ
- PROBÍHAL TAK I VÁŠ POROD? PODPOŘTE SNAHU O ZMĚNY
- PORODNÍ TECHNIKY - CO JE DOBRÉ VĚDĚT
- MAJÍ ŽENY PRÁVO NA KLIDNÝ POROD?
- ZAČÁTEK KONCE ŠEPTÁNÍ
- POROD JAKO ORGASMUS
- ZNOVU SPOLU
- POROD MŮŽE BÝT KRÁSNÝ
- POROD, TO JE TEDA POROD
- NEZAPOMENUTELNÝ POCIT SÍLY
- DOPŘEJTE SI PÉČI PRO VÁS I VAŠE MIMINKO
- PODĚKOVÁNÍ ZA ZKUŠENOSTI S PORODY
- POROD V KRNOVĚ S DULOU (OČIMA TATÍNKA)
- VÁNOČNÍ PŘÍBĚH O VODĚ
- RIZIKA PORODŮ DOMA (MIMO ZDRAVOTNICKÉ ZAŘÍZENÍ)
- Hledáte porodní asistentku nebo dulu?
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 18.9.2008, www.azrodina.cz