Kaloba_baner_965x100

NOSNÍ MANDLE MUSÍ VEN?

Autor: MUDr. Tomáš Karhan

Asi polovina rodičů se setká v předškolním věku s pojmem "nosní mandle" (zbytnělá adenoidní vegetace). Co je dobré zvážit, než přistoupíme k jejímu odstranění.

Nosni_mandle_normal

Nosní mandle (adenoidní vegetace) je vlastně výchlipka lymfatické tkáně vzadu v nose. Má ji každé dítě. Vlivem opakovaných infektů může docházet k jejímu zbytnění, zvětšení. Tento orgán má primárně funkci imunitní. Je-li namáhán infekty a je citlivý, může se zvětšovat, v horším případě  (ale málo často) se stává jakoby poněkud "shnilým" tedy i ohniskem, z něhož se může infece i šířit.
Krční a nosní lékaři jsou svým založením a odbornou výchovou více chirurgové než lékaři vnitřní. Jejich přístup bývá tedy výrazně radikálnější než u pediatrů v rozhodování o vynětí nosní mandle - adenotomii. Pediatr bere mnohem častěji v potaz soubor otázek, které se k problému váží.

 

CHCI SE DOZVĚDĚT VÍC O HOMEOPATII

WWW.BUDTEZDRAVI.CZ

 

Já sám kladu při rozhodování o dopručení k vynětí nosní mandle tyto otázky:

1. Jakého stupně je zvětšení ( hypertrofie) nosní mandle?

Dříve ORL lékaři často udávali stupeň zvětšení římskými stupni I, II, III. I. stupeň znamenal nezvětšenou tkáň, II. stupeň mírně zvětšenou, stupeň III. hodně zbytnělou tkáň, která výrazně vyplňuje průsvit pro dýchání nosem. Jak je uvedeno výše, takto postižená tkáň nemá už šanci se po doznění infektu vrátit do původní velikosti a kvality.

2. Má dítě časté dýchací infekty?

3. Trpí na opakované záněty středního ucha?

4. Slyší hůře?

5. Dýchá dítě otevřenými ústy - zejména v noci?

6. Chrápe ve spánku?

7. Huhlá při rýmě nebo i bez rýmy?

8. Má vyhlazené rýhy od nosu ke koutkům ústním a má trochu - s prominutím " připitomělý" vzhled? - trvale pootevřená ústa, s prosáknutím kolem nosu k ústům, jakoby nechápavý výraz.

Je-li na většinu takových otázek kladná odpověď, je indikace k vynětí nosní mandle jistá.

Je-li kladná odpověď cca ve 2/3 případů, je možné zkusit homeopatické ovlivnění nosní mandle. Obecně se doporučuje dlouhodobější podávání (4-6 týdnů) homeopatického léku Silicea 15 CH. Podáváme 3 granule cucat obden, konkrétně pondělí - středa - pátek 1x denně.


Tip! Trápí Vaše dítě opakované záněty dýchacích cest? Více ...


Poté je dobře, aby vstřícný, nejlépe dětský(!) krční lékař stav znovu objektivně vyhodnotil. Sami s určitým odstupem hodnotíme, stoná-li dítě méně, ustaly-li záněty středního ucha. S delším odstupem teprve mizí známky jako je noční chrápání a známky vzhledu obličeje (stejně jako u dětí po vynětí mandle). Sluch je dobré vyšetřit zvlášť, nemizí-li slabost sluchu. Podstatné je tedy, je-li nemocnost nižší a dítě "rozkvete" a zdárně prospívá.

S tímto druhem terapie francouzské homeopatikcé školy mám pozitivní zkušenost asi u 20-25 procet dětí. Jde většinou o děti hubené, mírné, stydlivé. Typově se blíží mentálním charakteristikám léku Silicea. Častěji používám přístupu klasické hoemopatie-kompletního hodinového vyšetření dítěte a stanovení jeho konstitučního léku. Po jeho podání se podle mých zkušeností zlepšuje obranyschopnost organismu, klesá nemocnost a následně se i adenoidní vegetace II. typu zmenší. Konstituční vyšetření by měl provádět školený lékař konstituční homeopat s větší zkušeností s léčením dětí. Ne každý, kdo má na internetu toto označení, byť prošel certifikovaným školením, má dostatečnou erudici.

Domnívám se, že hodně, hodně indikací k vynětí nosních mandlí není nezbytných. I proto, že k překvapení rodičů jich hodně opět dorůstá - a následuje další operační výkon. To už mi přijde jako boj proti dítěti a jeho imunitě.

(Vyněntí nosní mandle se zbytněním III. stupně je ale zpravidla potřebné, jak jsme uvedli výše.)

MUDr. Tomáš Karhan
dětský lékař a klasický homeopat

Koněvova 221, Praha 3
tel. 266 311 707, e-mail : tkarhan@volny.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 26.9.2008 www.azrodina.cz

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359