Asekol_cervene_k_965x100px__04

TĚHOTNÁ SE SMLOUVOU NA DOBU URČITOU – PROPLACENÍ DOVOLENÉ A PPM

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná a kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY - U zaměstnavatele jsem zaměstnaná od 1.12.2006 na smlouvu na dobu určitou do 1.12.2007. Smlouvu mi zase prodloužili do 1.12.2008. Letos jsem otěhotněla a jsem na neschopence. Termín porodu mám 17.12.2008, zaměstnavatel mi oznámil, že mi smlouvu už neprodlouží a já bych měla někdy v listopadu jít na mateřskou. Nemám samozřejmě vyčerpanou dovolenou, kterou mi nechtějí proplatit (prý si ji mám dobrat). Jsem z toho trochu zmatená a nevím, jak mám postupovat a kde žádat.

Proplacení dovolené

Zaměstnanci vzniká právo na dovolenou za kalendářní rok zásadně, jestliže za nepřetržitého trvání pracovního poměru splňuje tzv. podmínku odpracování 60ti dnů v kalendářním roce. Tato podmínka se zjišťuje každý kalendářní rok samostatně. Právo na dovolenou vzniká všem zaměstnancům v pracovním poměru, bez ohledu na to, o jaký pracovní poměr se jedná (jestli jde o pracovní poměr na dobu určitou nebo na dobu neurčitou, jestli jde o pracovní poměr na stanovenou pracovní dobu nebo dokonce jen na kratší pracovní dobu). Zásadně platí, že určení nástupu dovolené je plně v pravomoci zaměstnavatele. V některých případech je zaměstnavatel ve svém právu určit zaměstnanci nástup dovolené omezen. Nesmí mimo jiné určit nástup dovolené na dobu, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené. Jestliže zaměstnavateli brání v určení čerpání dovolené překážky v práci na straně zaměstnance uvedené v § 217 zákoníku práce, tedy výkon vojenského cvičení, dočasná pracovní neschopnost, doba, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené, nebo naléhavé provozní důvody, je povinen určit tuto dovolenou tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku s výjimkou uvedenou v § 218 zákoníku práce. Touto výjimkou je právě případ, kdy nemůže zaměstnavatel určit čerpání dovolené ani po do konce příštího kalendářního roku z důvodu čerpání rodičovské dovolené. V takovém případě zaměstnavatel určí dobu črpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené.
Podle § 222 zákoníku práce dále platí, že náhradu mzdy nebo platu za čtyři týdny nevyčerpané dovolené je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy pouze v případě skončení pracovního poměru (důvodem je snaha, aby zaměstnavatelé nebránili zaměstnancům ve faktickém čerpání dovolené). Náhrada mzdy nebo platu za tu část nevyčerpané dovolené, která přesahuje 4 týdny, přísluší zaměstnanci nejen v případě skončení pracovního poměru, ale i v případě, že zaměstnanec nemohl tuto dovolenou vyčerpat do konce příštího kalendářního roku.
Ze shora uvedeného tedy vyplývá, že v době vaší pracovní neschopnosti, případě následné mateřské dovolené vám zaměstnavatel nemůže určit čerpání dovolené a vzhledem k tomu, že v této době vám také pracovní poměr skončí, máte nárok na vyplacení náhrady mzdy za veškerou nevyčerpanou dovolenou.

JUDr. Romana Lužná, 3.9.2008

JUDr. Romana Lužná
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Peněžitá pomoc v mateřství

Dávka nemocenského pojištění - peněžitá pomoc v mateřství - náleží, jestliže se podmínky rozhodné pro její přiznání splnily v době pojištění podle zákona č.54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, v platném znění.

Pokud Vám ke dni nástupu na mateřskou dovolenou (tj. 6 týdnů před očekávaným dnem porodu) trvá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (tj. trvá pracovní poměr), máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM), pokud v posledních dvou letech před porodem jste byla účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dnů .

Nárok na dávku uplatňujete na předepsaném tiskopise, který vám vystaví Váš gynekolog a tento tiskopis předáte před nástupem na PPM Vašemu zaměstnavateli. Jestliže jste zaměstnána u malé organizace, tj. do 25 zaměstnanců, pak Váš zaměstnavatel tiskopis dále předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení dle sídla Vašeho zaměstnavatele.

Kolektiv autorů ČSSZ, 19.9.2008, www.cssz.cz


Související odkazy:

 

Zdroj:

 AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz


 

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359