TĚHOTNÁ SE SMLOUVOU NA DOBU URČITOU – PROPLACENÍ DOVOLENÉ A PPM
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná a kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - U zaměstnavatele jsem zaměstnaná od 1.12.2006 na smlouvu na dobu určitou do 1.12.2007. Smlouvu mi zase prodloužili do 1.12.2008. Letos jsem otěhotněla a jsem na neschopence. Termín porodu mám 17.12.2008, zaměstnavatel mi oznámil, že mi smlouvu už neprodlouží a já bych měla někdy v listopadu jít na mateřskou. Nemám samozřejmě vyčerpanou dovolenou, kterou mi nechtějí proplatit (prý si ji mám dobrat). Jsem z toho trochu zmatená a nevím, jak mám postupovat a kde žádat.
Proplacení dovolené
Zaměstnanci vzniká právo na dovolenou za kalendářní rok zásadně, jestliže za nepřetržitého trvání pracovního poměru splňuje tzv. podmínku odpracování 60ti dnů v kalendářním roce. Tato podmínka se zjišťuje každý kalendářní rok samostatně. Právo na dovolenou vzniká všem zaměstnancům v pracovním poměru, bez ohledu na to, o jaký pracovní poměr se jedná (jestli jde o pracovní poměr na dobu určitou nebo na dobu neurčitou, jestli jde o pracovní poměr na stanovenou pracovní dobu nebo dokonce jen na kratší pracovní dobu). Zásadně platí, že určení nástupu dovolené je plně v pravomoci zaměstnavatele. V některých případech je zaměstnavatel ve svém právu určit zaměstnanci nástup dovolené omezen. Nesmí mimo jiné určit nástup dovolené na dobu, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené. Jestliže zaměstnavateli brání v určení čerpání dovolené překážky v práci na straně zaměstnance uvedené v § 217 zákoníku práce, tedy výkon vojenského cvičení, dočasná pracovní neschopnost, doba, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené, nebo naléhavé provozní důvody, je povinen určit tuto dovolenou tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku s výjimkou uvedenou v § 218 zákoníku práce. Touto výjimkou je právě případ, kdy nemůže zaměstnavatel určit čerpání dovolené ani po do konce příštího kalendářního roku z důvodu čerpání rodičovské dovolené. V takovém případě zaměstnavatel určí dobu črpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené.
Podle § 222 zákoníku práce dále platí, že náhradu mzdy nebo platu za čtyři týdny nevyčerpané dovolené je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy pouze v případě skončení pracovního poměru (důvodem je snaha, aby zaměstnavatelé nebránili zaměstnancům ve faktickém čerpání dovolené). Náhrada mzdy nebo platu za tu část nevyčerpané dovolené, která přesahuje 4 týdny, přísluší zaměstnanci nejen v případě skončení pracovního poměru, ale i v případě, že zaměstnanec nemohl tuto dovolenou vyčerpat do konce příštího kalendářního roku.
Ze shora uvedeného tedy vyplývá, že v době vaší pracovní neschopnosti, případě následné mateřské dovolené vám zaměstnavatel nemůže určit čerpání dovolené a vzhledem k tomu, že v této době vám také pracovní poměr skončí, máte nárok na vyplacení náhrady mzdy za veškerou nevyčerpanou dovolenou.
JUDr. Romana Lužná, 3.9.2008
JUDr. Romana Lužná
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Peněžitá pomoc v mateřství
Dávka nemocenského pojištění - peněžitá pomoc v mateřství - náleží, jestliže se podmínky rozhodné pro její přiznání splnily v době pojištění podle zákona č.54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, v platném znění.
Pokud Vám ke dni nástupu na mateřskou dovolenou (tj. 6 týdnů před očekávaným dnem porodu) trvá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (tj. trvá pracovní poměr), máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM), pokud v posledních dvou letech před porodem jste byla účastna nemocenského pojištění alespoň 270 dnů .
Nárok na dávku uplatňujete na předepsaném tiskopise, který vám vystaví Váš gynekolog a tento tiskopis předáte před nástupem na PPM Vašemu zaměstnavateli. Jestliže jste zaměstnána u malé organizace, tj. do 25 zaměstnanců, pak Váš zaměstnavatel tiskopis dále předá příslušné okresní správě sociálního zabezpečení dle sídla Vašeho zaměstnavatele.
Kolektiv autorů ČSSZ, 19.9.2008, www.cssz.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz