JAK SE POČÍTÁ VÝŠE PPM?
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Jsem "teprve" ve 3. měsíci těhotenství, předpokládaný termín porodu je 14. dubna 2009. Chtěla jsem se zavčasu informovat o možnostech, jak nejlépe v budoucnosti finančně zabezpečit miminko.
V červnu 2008 jsem ukončila prezenční studium na VŠ bakalářským titulem, na konci srpna jsem nastoupila na distanční (dálkové) navazující magisterské studium, od poloviny srpna jsem vedena na ÚP, kde mi byla přiznána podpora v nezaměstnanosti.
Momentálně jsem dostala nabídku pracovat na hlavní pracovní poměr (tedy cca 6 měsíců do porodu) za 20 000 Kč/měsíčně nebo na stejný poměr později (až 3 měsíce před porodem) za 40 000 Kč/měsíčně.
Nikde jsem bohužel nenašla informaci, jak se bude v mém případě určovat DVZ pro PPM a zda je tedy pro mě některá z výše uvedených variant výhodnější nebo to vyjde nastejno. Podmínku účasti 270 kalendářních dnů na nemocenském pojištění v ani jednom případě nestihnu splnit, nevím však, zda se k tomuto zaměstnání může přičíst doba studia..
Výše peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) je 69 % denního vyměřovacího základu (§ 8 odst. 2 zákona č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění, v platném znění), od 1. 1. 2009 dle nové právní úpravy 70 % denního vyměřovacího základu. Ten se zjistí tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období; takto zjištěný denní vyměřovací základ se stanoveným způsobem redukuje. Rozhodným obdobím pro výpočet dávky je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před nástupem na PPM.
Denní vyměřovací základ, který se zjišťuje pro výpočet peněžité pomoci v mateřství se vztahuje k tomu pracovnímu poměru, ze kterého Vám vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Do potřebné doby 270 dnů v posledních dvou letech před porodem se započítává i doba studia, neboť studenti a žáci patří do okruhu pojištěných osob.
Vzhledem k tomu, že Váš dotaz je poměrně obecný a komplikovaný, nelze na něj blíže odpovědět. Doporučujeme se v případě potřeby dalších informací obrátit na příslušnou okresní (popř. Českou) správu sociálního zabezpečení.
Kontakty na příslušná krajská a okresní pracoviště najdete zde.
Kolektiv autorů ČSSZ, 19.9.2008, www.cssz.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz