STŘÍDAVÁ PÉČE A ALIMENTY
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná
DOTAZ Z PORADNY - Mám dotaz ohledně střídavé péče o dítě 3.5 roku. S manželkou nejsme zatím rozvedeni-manželka tvrdí, že to bude mít špatný vliv na výchovu dítěte, a že s tím nesouhlasí. Zajímá mě, co je třeba udělat, abych dostal dceru do střídavé péče. Můj druhý dotaz se týká alimentů. Od jaké doby jsem povinen platit alimenty? Nejsme spolu dva měsíce. Z vlastní vůle jsem poslal za minulý měsíc 1 800 Kč. Manželka tvrdí, že to nepřijme, protože dokud nejsme oficiálně rozvedeni, nemá nárok na alimenty.
Podle ust. § 50 zákona o rodině nežijí-li rodiče nezletilého dítěte spolu, a nedohodnou-li se o úpravě výchovy a výživy dítěte, může soud i bez návrhu rozhodnout, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu. Podle § 26 zákona o rodině před rozhodnutím, kterým se rozvádí manželství rodičů nezletilého dítěte, upraví soud jejich práva a povinnosti k dítěti pro dobu po rozvodu, zejména určí, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak má každý z rodičů přispívat na jeho výživu.
Rozhodnutí o úpravě poměrů nezletilých dětí tedy může být vydáno jak pro dobu před rozvodem, tak pro dobu po rozvodu rodičů (pro rozvod manželství je podmínkou pravomocné rozhodnutí pro dobu po rozvodu). Jsou-li oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o výchovu zájem, může soud svěřit dítě do střídavé výchovy obou rodičů, je-li to v zájmu dítěte a budou-li tak lépe zajištěny jeho potřeby.
Rozhodnutí o úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti může být nahrazeno dohodou rodičů, která ke své platnosti potřebuje schválení soudu.
Při rozhodování o svěření dítěte do výchovy rodičů soud sleduje především zájem dítěte s ohledem na jeho osobnost, zejména vlohy, schopnosti a vývojové možnosti a se zřetelem na životní poměry rodičů. Dbá, aby bylo respektováno právo dítěte na péči obou rodičů a udržování pravidelného osobního styku s nimi, a právo druhého rodiče, jemuž nebude dítě svěřeno, na pravidelnou informaci o dítěti. Soud přihlédne rovněž k citové orientaci a zázemí dítěte, výchovné schopnosti a odpovědnosti rodiče, stabilitě budoucího výchovného prostředí, ke schopnosti rodiče dohodnout se na výchově dítěte s druhým rodičem, k citovým vazbám dítěte na sourozence, prarodiče a další příbuzné a též k hmotnému zabezpečení ze strany rodiče včetně bytových poměrů. Soud vždy vezme v úvahu kdo dosud kromě řádné péče dbal o jeho výchovu po stránce citové, rozumové a mravní. Tyto podmínky soud zkoumá i v případě, že rodiče uzavřou dohodu.
Pokud chcete, aby bylo zahájeno řízení o úpravu poměrů vašeho dítěte, ať již pro dobu před rozvodem, nebo i pro dobu po rozvodu, podejte návrh na zahájení řízení s tím, že navrhnete právě střídavou péči. Tento návrh můžete sepsat sám, nebo za pomoci orgánu sociálně právní ochrany dětí, případně za pomoci advokáta, který vás může v rámci celého řízení zastupovat.
Pokud jde o otázku výživného, rodiče přispívají na výživu svých dětí podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Při určení rozsahu jejich vyživovací povinnosti se přihlíží k tomu, který z rodičů a v jaké míře o dítě osobně pečuje. Jestliže soud rozhoduje o výživě, stanoví také počátek plnění vyživovací povinnosti rodiče k dítěti k okamžiku, kdy rodič přestal dobrovolně plnit svou vyživovací povinnost k nezletilému dítěti. Při určování výše a počátku plnění vyživovací povinnosti k nezletilému je třeba přihlédnout ke všem plněním, která byla z důvodu výživného povinným poskytnuty dobrovolně a podle toho je nutné stanovit počátek doby, po kterou je rodič povinen platit výživné podle soudního rozhodnutí. Při vyúčtování toho, co rodič poskytl na výživu nezletilého dítěte před rozhodováním o vyživovací povinnosti, přihlíží soud jak k poskytnutým částkám v penězích, tak i k věcnému plnění. Přihlíží se též k prostředkům, které rodič vynaložil ze svého na společnou domácnost. Pokud máte zájem přispívat na výživu vašeho dítěte konkrétní částkou a vaše manželka odmítá tuto částku přijmout, můžete jí platby zasílat složenkou nebo na účet. Pokud platby nepřijme, ponechte věc na rozhodnutí soudu, a v rámci soudního řízení tuto skutečnost uveďte.
JUDr. Romana Lužná, 3.10.2008
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Související odkazy:
- STŘÍDAVÁ PÉČE O DĚTI PO ROZVODU OČIMA PSYCHOLOGA
- DĚTI DO KUFRU ANEB O STŘÍDAVÉ VÝCHOVĚ
- MEZI MÁMOU A TÁTOU
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz