Asekol_cervene_k_965x100px__04

PPM A RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK DOKTORANDKY

Autor: odpověď - Mgr. Alena Fraňková, ČSSZ a KM SSP Praha 6

DOTAZ Z PORADNY - Prosím o pomoc se zjištěním nároku a případné výše PPM a rodičovského příspěvku. Jsem 26-letá studentka tříletého doktorského studia (PhD), studovala jsem denní prezenční obor. Pobírala jsem doktorské stipendium 7000 měsíčně. Zároveň s tím jsem byla od 1.3.2007 zaměstnána na dvoudesetinový úvazek na univerzitě jako technickohospodářský pracovník s průměrnou hrubou mzdou 2400/měsíčně. Od 9.3.2008, kdy jsem dovršila 26 let, se mi ze mzdy strhával odvod na zdravotní pojištění.

Na konci druhého ročníku jsem rizikově otěhotněla a protože jsem nemohla nadále vykonávat pracovní povinnosti v rámci THP a ani denně docházet do školy (skoro měsíc jsem ležela v nemocnici), nastoupila jsem nemocenskou dne 28.7.2008. Od té doby jsem na nemocenské, doma, termín porodu mám stanoven cca na 21.2.2009.

Protože jsem studovala chemickotechnologický obor a pracovala v laboratoři, kam těhotné nemají přístup, zažádala jsem o přerušení denního studia a odklad nástupu do třetího ročníku. Druhý ročník jsem v pořádku ukončila. Tím pádem mi přestalo chodit doktorské stipendium.

Pracovní smlouva na dvoudesetinový úvazek je na dobu určitou a vyprší dne 31.12.2008. Vyrozuměla jsem, že pak ještě bude 180 dní tzv. ochranné lhůty, kdy se počítá, že jsem byla účastna nemocenského pojištění. To by mělo pokrýt dobu do porodu.

Dávky nemocenské mi tímpádem chodí z oné mzdy na dvoudesetinovém úvazku.

Hledala jsem, jak se stanovuje PPM, a nevím, zda mám nárok na 69% denního vyměřovacího základu mzdy (což by bylo jako současná nemocenská, tedy něco kolem 60 Kč/denně), anebo jako studentka, i když jsem kvůli těhotenství studium dočasně přerušila, na PPM 254 Kč/denně.

Slyšela jsem, že v případech, kdy by byl příjem matky příliš malý, lze zažádat, aby manžel pobíral rodičovský příspěvek místo matky (manžel pracuje za cca 18 000 čistého měsíčně) přímo ode dne porodu, s tím, že o dítě se stará matka doma a manžel dále pracuje.

Prosím, napsali byste mi, na jaké PPM mám nárok a zda si pak mohu zvolit čerpání rodičovského příspěvku alespoň ve střední výši?


Pokud jste studovala v řádném denním studiu a studium jste přerušila v době svého těhotenství, vztahuje se na Vás ochranná lhůta v délce 6 měsíců. Ochranná lhůta začíná plynout ode dne přerušení (skončení) studia. Pokud v této lhůtě nastoupíte na mateřskou dovolenou, může Vám též za splnění zákonných podmínek náležet peněžitá pomoc v mateřství (dále jen PPM) jako studentce.

Podmínky nároku na PPM u studentek a žákyň jsou:
- účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před porodem po dobu aspoň 270 dnů (doba studia se do této doby počítá),
-přerušení nebo ukončení studia a těhotenství skončilo porodem.

PPM se v tomto případě poskytuje od 6. týdne před očekávaným dnem porodu. PPM vyplácí škola, na které jste studovala. Žádost o PPM vystavenou Vaším gynekologem předejte na své fakultě. Výše PPM činí u studentek za kalendářní den 254 Kč.(§ 51 odst.3 vyhlášky č. 165/1979 Sb., o nemocenském pojištění některých pracovníků a o poskytování dávek nemocenského pojištění občanům ve zvláštních případech, v platném znění).
Nárok na PPM máte i ze zaměstnání, jelikož splníte podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění ke dni předpokládaného nebo skutečného porodu a jestliže by vám náleželo nemocenské až do doby nástupu na peněžitou pomoc v mateřství ,tj. do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, bude Vám náležet od počátku tohoto týdne místo nemocenského peněžitá pomoc v mateřství. Výše PPM by činila 69 % denního vyměřovacího základu.

Mgr. Alena Fraňková, ČSSZ, 8.10.2008, www.cssz.cz

Podmínky, za kterých je možné zvolit jednotlivé varianty rodičovského příspěvku najdete zde

Pokud matka nemá nárok na zvolenou variantu, může požádat otec dítěte a provést volbu. Volbu varianty provádí rodič pro konkrétní jednotlivé dítě. Jakmile je jednou tato volba provedena a úřad ji potvrdí, už ji klient nikdy do budoucna nemůže změnit, a to ani v případě, že by na stejné dítě následně pobírala rodičovský příspěvek jiná ze společně posuzovaných osob. Varianta volby je tedy vlastností dítěte, která se s ním "táhne" od prvního provedení volby až do věku, kdy z hlediska rodičovského příspěvku přestane být volba zajímavou informací. Volbu pro konkrétní dítě je oprávněn provést pouze právě ten rodič, který uplatnil nárok na rodičovský příspěvek a má na něj v době volby nárok.
Požádá-li muž po narození dítěte o rodičovský příspěvek a současně s tím provede volbu, že žádá o rodičovský příspěvek ve výši 11.400,- Kč měsíčně, protože by výše jeho peněžité pomoci v mateřství činila alespoň 380,- Kč denně. Přitom peněžitou pomoc nemůže pobírat vzhledem k tomu, že se jedná o případ tzv. "fiktivní" peněžité pomoci, protože muž nesplňuje podmínku osamělosti pro přiznání peněžité pomoci. Tomuto muži náleží rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte.

KM SSP, Praha 6, 8.10.2008


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359