PPM A RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK DOKTORANDKY
Autor: odpověď - Mgr. Alena Fraňková, ČSSZ a KM SSP Praha 6
DOTAZ Z PORADNY - Prosím o pomoc se zjištěním nároku a případné výše PPM a rodičovského příspěvku. Jsem 26-letá studentka tříletého doktorského studia (PhD), studovala jsem denní prezenční obor. Pobírala jsem doktorské stipendium 7000 měsíčně. Zároveň s tím jsem byla od 1.3.2007 zaměstnána na dvoudesetinový úvazek na univerzitě jako technickohospodářský pracovník s průměrnou hrubou mzdou 2400/měsíčně. Od 9.3.2008, kdy jsem dovršila 26 let, se mi ze mzdy strhával odvod na zdravotní pojištění.
Na konci druhého ročníku jsem rizikově otěhotněla a protože jsem nemohla nadále vykonávat pracovní povinnosti v rámci THP a ani denně docházet do školy (skoro měsíc jsem ležela v nemocnici), nastoupila jsem nemocenskou dne 28.7.2008. Od té doby jsem na nemocenské, doma, termín porodu mám stanoven cca na 21.2.2009.
Protože jsem studovala chemickotechnologický obor a pracovala v laboratoři, kam těhotné nemají přístup, zažádala jsem o přerušení denního studia a odklad nástupu do třetího ročníku. Druhý ročník jsem v pořádku ukončila. Tím pádem mi přestalo chodit doktorské stipendium.
Pracovní smlouva na dvoudesetinový úvazek je na dobu určitou a vyprší dne 31.12.2008. Vyrozuměla jsem, že pak ještě bude 180 dní tzv. ochranné lhůty, kdy se počítá, že jsem byla účastna nemocenského pojištění. To by mělo pokrýt dobu do porodu.
Dávky nemocenské mi tímpádem chodí z oné mzdy na dvoudesetinovém úvazku.
Hledala jsem, jak se stanovuje PPM, a nevím, zda mám nárok na 69% denního vyměřovacího základu mzdy (což by bylo jako současná nemocenská, tedy něco kolem 60 Kč/denně), anebo jako studentka, i když jsem kvůli těhotenství studium dočasně přerušila, na PPM 254 Kč/denně.
Slyšela jsem, že v případech, kdy by byl příjem matky příliš malý, lze zažádat, aby manžel pobíral rodičovský příspěvek místo matky (manžel pracuje za cca 18 000 čistého měsíčně) přímo ode dne porodu, s tím, že o dítě se stará matka doma a manžel dále pracuje.
Prosím, napsali byste mi, na jaké PPM mám nárok a zda si pak mohu zvolit čerpání rodičovského příspěvku alespoň ve střední výši?
Pokud jste studovala v řádném denním studiu a studium jste přerušila v době svého těhotenství, vztahuje se na Vás ochranná lhůta v délce 6 měsíců. Ochranná lhůta začíná plynout ode dne přerušení (skončení) studia. Pokud v této lhůtě nastoupíte na mateřskou dovolenou, může Vám též za splnění zákonných podmínek náležet peněžitá pomoc v mateřství (dále jen PPM) jako studentce.
Podmínky nároku na PPM u studentek a žákyň jsou:
- účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před porodem po dobu aspoň 270 dnů (doba studia se do této doby počítá),
-přerušení nebo ukončení studia a těhotenství skončilo porodem.
PPM se v tomto případě poskytuje od 6. týdne před očekávaným dnem porodu. PPM vyplácí škola, na které jste studovala. Žádost o PPM vystavenou Vaším gynekologem předejte na své fakultě. Výše PPM činí u studentek za kalendářní den 254 Kč.(§ 51 odst.3 vyhlášky č. 165/1979 Sb., o nemocenském pojištění některých pracovníků a o poskytování dávek nemocenského pojištění občanům ve zvláštních případech, v platném znění).
Nárok na PPM máte i ze zaměstnání, jelikož splníte podmínku 270 dnů účasti na nemocenském pojištění ke dni předpokládaného nebo skutečného porodu a jestliže by vám náleželo nemocenské až do doby nástupu na peněžitou pomoc v mateřství ,tj. do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, bude Vám náležet od počátku tohoto týdne místo nemocenského peněžitá pomoc v mateřství. Výše PPM by činila 69 % denního vyměřovacího základu.
Mgr. Alena Fraňková, ČSSZ, 8.10.2008, www.cssz.cz
Podmínky, za kterých je možné zvolit jednotlivé varianty rodičovského příspěvku najdete zde
Pokud matka nemá nárok na zvolenou variantu, může požádat otec dítěte a provést volbu. Volbu varianty provádí rodič pro konkrétní jednotlivé dítě. Jakmile je jednou tato volba provedena a úřad ji potvrdí, už ji klient nikdy do budoucna nemůže změnit, a to ani v případě, že by na stejné dítě následně pobírala rodičovský příspěvek jiná ze společně posuzovaných osob. Varianta volby je tedy vlastností dítěte, která se s ním "táhne" od prvního provedení volby až do věku, kdy z hlediska rodičovského příspěvku přestane být volba zajímavou informací. Volbu pro konkrétní dítě je oprávněn provést pouze právě ten rodič, který uplatnil nárok na rodičovský příspěvek a má na něj v době volby nárok.
Požádá-li muž po narození dítěte o rodičovský příspěvek a současně s tím provede volbu, že žádá o rodičovský příspěvek ve výši 11.400,- Kč měsíčně, protože by výše jeho peněžité pomoci v mateřství činila alespoň 380,- Kč denně. Přitom peněžitou pomoc nemůže pobírat vzhledem k tomu, že se jedná o případ tzv. "fiktivní" peněžité pomoci, protože muž nesplňuje podmínku osamělosti pro přiznání peněžité pomoci. Tomuto muži náleží rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte.
KM SSP, Praha 6, 8.10.2008
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz