Asekol_cervene_k_965x100px__04

NÁROK NA VÝPLATU PPM PO ROZVÁZÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ

DOTAZ Z PORADNY -  K 30.9.2008 jsem skončila pracovní poměr (výpovědí zaměstnance, § 51), v té době jsem již byla těhotná, což jsem oznámila zaměstnavateli. K dnešnímu dni, tj. 6.10. jsem registrována u příslušného úřadu práce. Zaměstnaná jsem byla v minulých 6ti letech nepřetržitě.
Prosím o potvrzení skutečnosti, zda se na mě vztahuje 6ti měsíční ochr. lhůta. Termín porodu mám stanoven na 20.3.2009. Dle sdělení mzdové účtárny býv. zaměstnavatele, budu mít nárok na výplatu PPM, která mi bude vyplácena ještě zaměstnavatelem?
Dnes mi ovšem pracovnice úřadu správy soc. zabezpečení sdělila, že pokud jsem registrována u úřadu práce a pokud ve lhůtě 6ti týdnů před plán. porodem nebudu pobírat např. nemocenskou (rizikové těhotenství), pak nemám nárok na výplatu PPM.
Prosím o vysvětlení situace.


Peněžitá pomoc v mateřství (dále jen PPM) Vám bude náležet také v případě, pokud Vám skončilo pojištění (zaměstnání) v době těhotenství a vztahuje se na Vás tzv. ochranná lhůta. Ta činí u žen v těchto případech 180 kalendářních dnů dle ustanovení §15 odst.2 z. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, který vstoupí v účinnost 1. 1. 2009. Pro vznik nároku na PPM je třeba dále splnit podmínku účasti na pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM (§32 odst. 2 výše zmíněného zákona). Upozorňujeme Vás na skutečnost, že podle nových právních předpisů si budete moci vybrat, kdy na PPM nastoupíte. Můžete si určit den v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud si ho neurčíte, začne se Vám PPM vyplácet od počátku šestého týdne (§34 odst.1 písm. a).

Ve Vašem případě se obrátíte se žádostí o výplatu PPM na svého posledního zaměstnavatele. Přestože jste v evidenci na úřadu práce, nebude nárok na PPM podmíněn předchozím pobíráním nemocenského.

Podmínka pobírání nemocenského do počátku šestého týdne vyplývá ještě ze současné právní úpravy (nikoliv však již z nové právní úpravy účinné od 1. 1. 2009) a je aktuální pro případ, kdy se na zaměstnankyni nevztahuje již ochranná lhůta a kdy se podmínka získání potřebných 270 dnů účasti na pojištění v posledních dvou letech posuzuje vzhledem k době před porodem (§ 6 odst.2 z.č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, v pl. znění) oproti nově zaváděné podmínce - přede dnem nástupu na PPM.

Kolektiv autorů ČSSZ, 15.10.2008, www.cssz.cz


Související odkazy:

 

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359