NÁROK NA VÝPLATU PPM PO ROZVÁZÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - K 30.9.2008 jsem skončila pracovní poměr (výpovědí zaměstnance, § 51), v té době jsem již byla těhotná, což jsem oznámila zaměstnavateli. K dnešnímu dni, tj. 6.10. jsem registrována u příslušného úřadu práce. Zaměstnaná jsem byla v minulých 6ti letech nepřetržitě.
Prosím o potvrzení skutečnosti, zda se na mě vztahuje 6ti měsíční ochr. lhůta. Termín porodu mám stanoven na 20.3.2009. Dle sdělení mzdové účtárny býv. zaměstnavatele, budu mít nárok na výplatu PPM, která mi bude vyplácena ještě zaměstnavatelem?
Dnes mi ovšem pracovnice úřadu správy soc. zabezpečení sdělila, že pokud jsem registrována u úřadu práce a pokud ve lhůtě 6ti týdnů před plán. porodem nebudu pobírat např. nemocenskou (rizikové těhotenství), pak nemám nárok na výplatu PPM.
Prosím o vysvětlení situace.
Peněžitá pomoc v mateřství (dále jen PPM) Vám bude náležet také v případě, pokud Vám skončilo pojištění (zaměstnání) v době těhotenství a vztahuje se na Vás tzv. ochranná lhůta. Ta činí u žen v těchto případech 180 kalendářních dnů dle ustanovení §15 odst.2 z. č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, který vstoupí v účinnost 1. 1. 2009. Pro vznik nároku na PPM je třeba dále splnit podmínku účasti na pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM (§32 odst. 2 výše zmíněného zákona). Upozorňujeme Vás na skutečnost, že podle nových právních předpisů si budete moci vybrat, kdy na PPM nastoupíte. Můžete si určit den v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud si ho neurčíte, začne se Vám PPM vyplácet od počátku šestého týdne (§34 odst.1 písm. a).
Ve Vašem případě se obrátíte se žádostí o výplatu PPM na svého posledního zaměstnavatele. Přestože jste v evidenci na úřadu práce, nebude nárok na PPM podmíněn předchozím pobíráním nemocenského.
Podmínka pobírání nemocenského do počátku šestého týdne vyplývá ještě ze současné právní úpravy (nikoliv však již z nové právní úpravy účinné od 1. 1. 2009) a je aktuální pro případ, kdy se na zaměstnankyni nevztahuje již ochranná lhůta a kdy se podmínka získání potřebných 270 dnů účasti na pojištění v posledních dvou letech posuzuje vzhledem k době před porodem (§ 6 odst.2 z.č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, v pl. znění) oproti nově zaváděné podmínce - přede dnem nástupu na PPM.
Kolektiv autorů ČSSZ, 15.10.2008, www.cssz.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz