10 KROKŮ K LEPŠÍMU PORODU. PODPORA PRO MAMINKY I PORODNICE.
Autor: kolektiv autorů IMBCO
Mezinárodní organizace za porodní péči pro matku a dítě, celosvětově známá pod zkratkou anglického názvu IMBCO - International MotherBaby Childbirth Organization vypracovala na základě nejlepších dostupných vědeckých důkazů písemnou strategii (Iniciativu IMBCI), jejímž cílem je pomoci všem poskytovatelům porodní péče uplatňovat ve vzdělávání i praxi následující principy bezpečné a učinné péče o matku a dítě. CO BY MĚLI DODRŽOVAT VŠICHNI POSKYTOVATELÉ OPTIMÁLNÍ PORODNÍ PÉČE?
Foto: Matýsek, archiv Hany Žalmanové
Přestože v posledních desetiletích došlo k významnému posunu v oblasti zdraví matek a dětí, přetrvávají v rozvinutných i rozvojových zemích některé zásadní problémy. Výzvou pro 21. století je zlepšit přístup ke službám zdravotnických odborníků a ke vhodné porodní péči tam, kde se jí nedostává a zároveň omezit nadužívání medicínských intervencí, zlepšit porozumění normálnímu porodu i kojení a posílit kvalitu péče ve všech zemích.
10 KROKŮ K OPTIMÁLNÍ PORODNÍ PÉČI,
které by měl uplatňovat každý poskytovatel:
Krok 1
Jedná s každou ženou s úctou a respektem, poskytujte jí úplné informace o péči poskytované jí i jejímu dítěti v jazyce, kterému rozumí, a zapojuje ji do rozhodování. Zajišťuje jí právo na informovaný souhlas či odmítnutí.
Krok 2
Zná a běžně využívá odborné poznatky a dovednosti v oboru porodní asistence, které podporují a optimalizují fyziologii těhotenství, porodu, kojení a šestinedělí.
Krok 3
Informuje matku o přínosech nepřetržité podpory po celou dobu porodu a potvrzuje její právo na takovou podporu poskytovanou osobami dle jejího výběru, např. otcem dítěte, partnerem, členy rodiny, dulami a dalšími. Bylo zjištěno, že nepřetržitá podpora snižuje potřebu analgezie v průběhu porodu, snižuje podíl operativních porodů a zvyšuje spokojenost matky s porodem.
Krok 4
Nabízí rodičce nefarmakologické způsoby úlevy a tišení bolesti, objasňuje jí jejich přínos pro usnadnění normálního porodu a minimalizaci zbytečného poškození. Rodičce (i jejímu doprovodu) ukazuje, jak využít relaxačních, úlevových technik a metod, k nimž patří dotyk, objetí, masáž, rození ve vodě a různé relaxační techniky. Respektuje volbu a priority rodičky.
Krok 5
Uplatňuje vědecky podložené postupy, které jsou prokazatelně přínosné pro podporu normálního průběhu porodu. Sem spadají následující postupy:
- Umožnit porodnímu procesu odvíjet se dle vlastního tempa, zdržet se zásahů vycházejících ze standardizovaných časových limitů a využívání partografu ke sledování postupu porodu.
- Umožnit rodičce neomezený přístup k jídlu a pití podle jejího přání.
- Podporovat rodičku v chůzi a volném pohybu, pomáhat jí zaujímat polohy podle jejího přání, včetně pozice ve dřepu, vsedě a na všech čtyřech a poskytovat jí pomůcky umožňující vzpřímenou polohu.
- Techniky sloužící k otočení dítěte v děloze a pro vaginální porod koncem pánevním.
- Usnadnění okamžitého a dlouhotrvajícího kontaktu matky a dítěte kůží na kůži za účelem zahřátí, přilnutí, iniciace kojení a stimulace vývoje; zajištění, aby matka a dítě zůstávali spolu.
- Umožnit potřebný čas, aby k dítěti přešla pupečníková krev, a získalo tak dostatečný objem krve, kyslík a v krvi obsažené živiny.(viz okamžité přerušení pupeční šňůry v kroku 6)
- Zajištění neomezeného přístupu matky k nemocnému či předčasně narozenému dítěti, včetně klokánkování, a podpora matky, aby dítěti poskytovala své mléko (popřípadě mléko jiné ženy), pokud kojení není možné.
Krok 6
Vyhýbá se potenciálně škodlivým postupům, jejichž rutinní či časté provádění při normálním porodu není vědecky nijak podložené. Pokud to vyžaduje specifická situace, jejich použití by mělo vycházet z nejlepších dostupných vědeckých důkazů tak, aby byla větší pravděpodobnost, že jejich přínos převáží nad jejich rizikem. Každý postup by měl být náležitě prodiskutován s rodičkou, aby mohla učinit informovaný souhlas. Sem spadá:
- holení
- klystýr
- odloučení blan od dolního děložního segmentu (Hamiltonův hmat)
- umělé protržení vaku blan
- umělé vyvolání a urychlení porodu
- opakovaná vaginální vyšetření
- odpírání jídla a pití
- udržování rodičky na lůžku
- tekutiny podávané infuzí
- nepřetržité elektronické monitorování plodu (kardiotokografie)
- farmakologické tišení bolesti
- cévkování
- nařízená pozice vleže na zádech během porodu (popř. nohy ve třmenech)
- tlačení řízené poskytovatelem péče
- tlak na fundus dělohy (Kristellerův manévr)
- nástřih hráze
- použití kleští a vakuového extraktoru
- manuální vyšetření dělohy
- první a opakovaný císařský řez
- odsávání novorozence
- okamžité přerušení pupeční šňůry (pozn. Přestože je v současnosti doporučován seznam intervencí nazvaný "Aktivní řízení třetí doby porodní" s vírou, že mohou předejít životu nebezpečnému poporodnímu krvácení, okamžité přerušení pupeční šňůry bylo z tohoto seznamu vyloučeno, neboť vědecká zjištění prokázala škodlivý vliv tohoto úkonu na novorozence.)
- oddělení matky od novorozence
Krok 7
Zavádí opatření, která přispívají ke zdravotní pohodě a předcházejí ohrožujícím situacím, onemocněním a úmrtím matek i dětí. Mezi ně patří:
Osvěta ohledně kvalitní výživy, nezávadné vody, čistého a bezpečného životního prostředí a zajištění přístupu k nim.
Vzdělávání v metodách předcházení nemocem (včetně malárie, prevence a léčení HIV/AIDS a protitetanová imunizace). Dostupnost těchto metod.
Osvěta v oblasti odpovědné sexuality, plánovaného rodičovství a ženských reprodukčních práv. Umožnění přístupu k možnostem volby při plánování rodičovství.
Zajištění předporodní, porodní a poporodní péče a podpory, včetně péče o novorozence, jenž zohledňuje jak fyzické, tak emoční zdraví žen a dětí v širším kontextu rodinných vztahů i společenství, v němž žijí.
Krok 8
Poskytuje přístup k vědecky podložené pohotovostní léčbě při komplikacích, kdy je ohrožen život. Zajišťuje, aby všichni poskytovatelé zdravotní péče o matky a novorozence disponovali odpovídajícím vzděláním a procházeli rozšiřujícím vzděláváním v dovednostech vhodné a včasné intenzivní léčby.
Krok 9
Zajišťuje spektrum možností návazné zdravotní péče o matku a dítě -
spolupracuje přitom s jednotlivci, institucemi i organizacemi, včetně tradičních porodních asistentek a dalších osob, které asistují u porodů mimo nemocnice v rámci uvedeného spektra návazných porodních služeb. Jednotlivci pracující v institucích a organizacích, které nabízejí služby v porodnictví a mateřství, by zejména měli:
spolupracovat přes hranice jednotlivých oborů, kultur a institucí tak, aby matce a dítěti poskytovali nejlepší možnou péči, a přitom vzájemně uznávali své kompetence a respektovali své názory,
posilovat návaznost porodní péče o matku a dítě při zachování co nejnižšího počtu jejích poskytovatelů,
poskytovat konzultace a v případě potřeby zajišťovat včasné převedení matky a dítěte do péče jiných vhodných odborníků a institucí,
zajišťovat, aby matka byla obeznámena s dostupnými službami ve svém okolí, vhodnými pro ni i její dítě a měla k nim přístup.
Krok 10
Naplňuje 10 bodů Iniciativy WHO a UNICEF „Baby-Friendly Hospital Initiative" pro
podporu úspěšného kojení:
1.
Má písemně zpracovanou strategii na podporu kojení, se kterou systematicky seznamuje veškerý zdravotnický personál.
2.
Školí veškerý zdravotnický personál v dovednostech potřebných k uplatňování této strategie.
3.
Informuje všechny těhotné ženy o výhodách a způsobech kojení.
4.
Pomáhá matkám zahájit kojení do půl hodiny po porodu. Zajišťuje kontakt matky a dítěte kůží na kůži bezprostředně po porodu nejméně na hodinu, povzbuzuje matku v rozpoznávání, kdy je dítě připravené na kojení a nabízí jí pomoc, je-li to třeba.
5.
Ukazuje matkám, jak kojit a jak udržovat laktaci i v případě, kdy by měly být od svých dětí odděleny.
6.
Nedává novorozencům jinou výživu než mateřské mléko, pokud to není lékařsky indikováno.
7.
Umožňuje matkám a dětem, aby zůstaly spolu 24 hodin denně (rooming-in).
8.
Podporuje kojení podle potřeby dítěte.
9.
Kojeným novorozencům nedává žádné dudlíky ani šidítka.
10.
Podněcuje vznik podpůrných skupin věnovaných kojení a odkazuje na ně matky při propuštění z nemocnice.
Ve spolupráci s dalšími organizacemi vytváří IMBCO dokument, který podrobně dokládá rozsáhlé vědecké důkazy, z nichž vychází výše uvedených 10 kroků, a bude oba dokumenty průběžně aktualizovat tak, aby odpovídaly nejnovějším dostupným výzkumným poznatkům.
Na tvorbě dokumentu se podílely také např. tyto organizace:
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Dětský fond OSN (UNICEF)
Mezinárodní pediatrická asociace (IPA)
Mezinárodní federace gynekologů a porodníků (FIGO)
Světová aliance na podporu kojení (WABA)
Mezinárodní konfederace porodních asistentek (ICM)
Mezinárodní organizace dul (DONA International)
Mezinárodní rada zdravotních sester (ICN) a další
Zdroj:
Celý text v češtině najdete na: http://www.normalniporod.cz/Iniciativa.asp (překlad:Lucie Suchochlebová Ryntová, Olga von Pohl, Vlasta Jirásková, září 2008)