STŘÍDÁNÍ ZAMĚSTNAVATELE, PRACOVNÍ NESCHOPNOST A PPM
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
Potřebovala bych upřesnit některé informace ohledně nároku na PPM. Vím, že bych měla mít nárok na mateřský příspěvek v případě, že jsem se dva roky před zahájením mateřské dovolené ( max.8 týdnů před porodem) minimálně 270 kalendářních dní účastnila zdravotního pojištění. Jedná se opravdu o kalendářní dny nebo o dny pracovní? Během oněch dvou let je možné vystřídat zaměstnavatele?
Já jsem v roce 2007 pracovala do května na plný úvazek ( zaměstnavatel odváděl pojištění), z důvodu stěhování jsem květen a červen byla evidována na Úřadu práce, v červenci a prosinci jsem byla samoplátcem zdravotního pojištění (sociální pojištění jsem si tyto dva měsíce neplatila) a v srpnu, září, říjnu a listopadu jsem chodila na brigádu, kde za mě pojištění též platil zaměstnavatel.
Od 7. ledna roku 2008 jsem řádně zaměstnaná a zaměstnavatel odvádí opět zdravotní i sociální pojištění.
Nyní jsem v šestém týdnu těhotenství a mám zdravotní potíže, takže mi můj gynekolog vystavil pracovní neschopnost s tím, že si není jistý, jestli celé těhotenství nebudu muset být v pracovní neschopnosti.
Můj dotaz tedy směřuje k ujištění, že i přesto, že bych celé těhotenství strávila na pracovní neschopnosti, měla bych nárok na řádnou mateřskou dovolenou.
Jelikož budete nastupovat na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) za účinnosti nového zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, vztahují se na Vás podmínky dle tohoto zákona. Podmínkou nároku na PPM je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM (§ 32 odst. 2). Neznamená to, že je nutné tuto dobu splnit u jednoho zaměstnavatele, doby se sčítají v rámci dvou let. Účasten pojištění je dle zákona zaměstnanec v pracovním poměru, zaměstnanec činný na základě dohody o pracovní činnosti a řada dalších, s tím, že zaměstnanec je účasten na pojištění, jestliže vykonává zaměstnání, tj. trvá mu pracovní poměr.
Nástup na PPM nastává dnem, který si pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. (§ 34 odst. 1 písm. a). S tím, že pokud je pojištěnka uznaná dočasně práce neschopná v souvislosti s těhotenstvím, tak ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka nezačala pobírat PPM dříve. ( § 59 odst. 1 písm.f).
Z uvedeného vyplývá, že pokud vám trvá pracovní poměr po celou dobu, jste účastna nemocenského pojištění, tak máte nárok po splnění výše uvedených podmínek na PPM.
Kolektiv autorů ČSSZ, 20.10.2008, www.cssz.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz