Kaloba_baner_965x100

MALÁ PRSA - VELKÝ PROBLÉM?

Autor: Mgr. Kateřina Hollá

Zdá se, že malá prsa mohou představovat velký problém pro sebevědomí dívky a ženy. Podobně však i příliš velká prsa mohou být zdrojem různých komplexů.

Mala_prsa_normal

Každá dívka v dospívání se zabývá tím, jak se její tělo vyvíjí, mění a zda je dostatečně krásná a přitažlivá. Každý mladý člověk si musí utvořit postoj k sobě. Tento postoj se vytváří nejprve jako poznání sebe - sebepoznání, přes sebehodnocení až ke schopnosti seberealizace. Jestliže je sebepoznání v určitém směru negativní, ovlivní toto poznání také to, co k sobě budeme cítit - jak se budeme hodnotit, a jak se svým tělem budeme zacházet a k němu se chovat.
Každá doba má jiný ideál krásy a tak i požadavky na to, jak má ta "správně" krásná žena vypadat se liší v průběhu doby. Prsa však jako symbol ženství a mateřství jsou pro ženy a také pro mnoho mužů velmi důležitá. Tento postoj je také mediálně podporován a prsa se stala jakousi ikonou módního světa. Většina dívek se musí s tím, jaká mají prsa, vyrovnat, málokterá je s nimi ihned spokojená. Zdá se, že malá prsa mohou představovat velký problém pro sebevědomí dívky a ženy. Podobně však i příliš velká prsa mohou být zdrojem různých komplexů.
Pokud bychom tedy měli z psychologického hlediska hovořit o problému malých (či velkých) prsou, musíme se podívat podrobněji na to, co tento problém dělá s dívčinou či ženinou psychikou a schopností být sama se sebou spokojená a mít správné - adekvátní - vědomí sebe - tedy přiměřené sebevědomí. V psychologické hantýrce, ale dnes už i v normální řeči se pro tento problém ustálil pojem "komplex méněcennosti". Komplex méněcennosti se týká velmi širokého okruhu problému a můžeme říci, že pro psychology je to přímo "zlatý důl", ve kterém mohou kutat, aby se dopátrali jeho zdroje a příčin. Komplex méněcennosti se vyvíjí nejprve z jakéhosi pocitu méněcennosti - nedostačivosti. Důvodů, proč trpím určitými negativními pocity o sobě, je mnoho. Od různých tělesných nedostačivostí, přes různé druhy schopností, dovedností či vlastností. Příčin, proč těmito pocity a následně i komplexy trpíme, je mnoho. Psychologové se rádi zabývají historií a dětstvím, kdy například nedostatek lásky a podpory projevované rodiči dětem, může nahrávat tomu, abychom si všímali spíše vlastních nedostatků než předností. V období dospívání je zase velmi důležité srovnávání se s "normou" a tím, co nám předkládají vrstevníci a média jako "to pravé a chtěné". V tomto období si také naše sebepojetí konfrontujeme s různými ideály a mnohdy velmi závisí, jak se cítíme, jak vysoko si pomyslnou laťku postavíme.
Pocity méněcennost mohou být relativně konstruktivní a mohou vést ke snahám, něco s určitým nedostatkem - v našem případě s malými prsy - udělat. Taková dívka může vyzkoušet nejrůznější modely podprsenek, zkoušet různé druhy oblečení, které podtrhávají její přednosti a malá prsa tak nevynikají. Může se také zaměřit na jiné vlastnosti své osobnosti, které by kompenzovaly - vyrovnávaly - tento v jejích očích nedostatek.
Pocity však mohou přerůst v již zmíněný komplex. Přirozeně však vnímáme to, že komplexy snáze vznikají tam, kde je něco extrémní - extrémně malá či velká prsa. Ale také je důležité poznamenat, že i ty nejkrásnější dívky mají během puberty a dospívání své pocity méněcennosti. Jestliže pocit nedostačivosti či nespokojenosti přeroste v již zmíněný komplex pocitů, ten se většinou již projevuje do chování či jednání jedince a může mít za následek vznik různých neurotických symptomů. Například nepřiměřený stud a vyhýbání se situacím, kdy by její prsa byla více vidět - koupání v bazénu, ale také například až vyhýbání se jakémukoli intimnímu kontaktu s mužem.
V takovém případě je již namístě psychologická pomoc. Komplex méněcennosti může být velmi tvrdým oříškem k rozlousknutí. Namístě je mapování priorit a přeskupování hodnot, rozlišování toho, co v životě je a není důležité. Jednoznačné informace o tom, že malá prsa neznamenají překážku pro kojení, tudíž žena s malými prsy není horší matkou či méně mateřskou ženou než žena s prsy velkými. Muži sice velká prsa obdivují, ale na vytvoření stabilního partnerského vztahu mají prsa pramalý vliv. Je to jedna z oblastí - na rozdíl například od tloušťky - se kterou se nedá kromě radikální plastické chirurgie příliš mnoho počít. A tudíž je to pouze oblast ke smíření a naučení se toho, mít rád vlastní tělo a tím i sám sebe takové jaké je i s jeho nedostatky.

Mgr.Kateřina Hollá, 27.10.2008, www.sexualne.cz


MALÁ PRSA OČIMA:

MUŽE

Kdo vlastně chce velká prsa? 

Ženy jsou nespokojené kvůli svému poprsí. Skoro každá by chtěla větší. Nechápu proč.

SVĚTA

Malá prsa letí v Británii, velká v Norsku a Švédsku

Čaj o páté, královna a malá prsa. To jsou tři typické symboly moderní Británie. Tedy podle posledních průzkumů, kdy se většina britských mužů vyslovila, že preferuje menší ženské poprsí.

LINKY DŮVĚRY

Mám malá prsa...

Dobrý den. Já jsem Lucka a je mi dvacet. Víte, je to asi blbost, ale mám malá prsa a trápí mě to. Uvažuji o tom, že bych si je nechala zvětšit. Tak se chci poradit. Co si o tom myslíte?

LÉKAŘKY

Nejlepší je s některými věcmi se vyrovnat a třeba z nich udělat přednost.

Velikost prsů je ovlivněna především dědičností a hormonálním stavem organismu, takže žádný zázračný "lék", po kterém by se  prsa o mnoho zvětšila neexistuje.

VIZÁŽISTY

Oblečení a malá prsa

Závidíte ženám s vyvinutějším hrudníkem? Zdá se Vám, že nejste sexy? Chyba! Věříte, že mnoho žen s vyvinutějším hrudníkem závidí Vám? Můžete si totiž dovolit to, co ony nemohou.


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 29.10.2008, www.azrodina.cz

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359