Kaloba_baner_965x100

KOSMETICKÁ CHIRURGIE PRSU

Autor: Christiane Northrupová

Překladatel: MUDr. Veronika Bártová a PhDr. Věra Kotábová

Zkušenosti americké lékařky a příběhy jejích pacientek.

Implantáty: Zakrytí skutečného problému

Média upozornila na problémy, které má část žen se silikonovými prsními implantáty. Někteří odborníci se domnívají, že s implantáty souvisejí onemocnění jako chronický únavový syndrom, artritida, snížení imunity a jiné problémy, přestože opakované výzkumy neprokázaly žádné nebo jenom malé riziko tohoto výkonu, i když na druhou stranu ony výzkumy nejsou dostatečně reprezentativní, aby vyloučily možné účinky na malou skupinu žen. U žen se sklonem k onemocnění pojivové tkáně se může možnost onemocnění po implantaci silikonových prsních implantátů zvýšit o jedno procento, zatímco u žen, jež takové to predispozice nemají, není patrně riziko žádné. Ženy, které mají problémy s imunitním systémem, případně ty ženy, v jejichž rodinách se tento problém vyskytuje, by se měly implantátům všeho druhu vyhnout. Bohužel v důsledku situace s implantáty mají nyní výrobci životně důležitých lékařských silikonových pomůcek, jako jsou katetry, pacemakery, dacronové manžety, cévní náhrady a umělé srdeční chlopně, problém sehnat příslušnou surovinu na jejich výrobu, neboť lidé se obávají nedostatečných záruk. Je těžké představit si výsledek, který by byl ještě více v rozporu s ženskou moudrostí symbolizovanou právě prsy.

Za léta své praxe jsem viděla tucty žen s prsními implantáty, a většině se vedlo dobře. (Připouštím ovšem, že pro některé bylo těžké odolávat rozruchu a strachu, které vyvolala média.) Když jsem četla na stránkách novin titulek, který zněl „Ženy jsou rozezleny na svého plastického chirurga", ptala jsem se sama sebe: „Proč jen se tyhle rozzlobené ženy ze všeho nejdřív uchylují právě k prsním implantátům?" Jenny Jonesová, jejíž příběh o prsních implantátech se stal titulním článkem časopisu People, upřímně řekla, že v době, kdy implantáty neměla, by jí je nikdo nevymluvil. Její otec se jí léta posmíval kvůli malým ňadrům a ona prostě toužila vypadat tak, jak vypadá nyní. Její upřímnost byla osvěžující a její příběh je klasickou ukázkou toho, jak se my ženy podílíme na vlastním útlaku.

Rozruch kolem silikonových implantátů maskuje hlubší kulturní problém: na jedné straně ženy ví, že celý povyk kolem velikosti poprsí není nic zdravého, na straně druhé jsme ještě nepřišly na to, co je vlastně zdravé. Nepotřebujeme sociologa, abychom přišly na to, proč se ženy chtějí podobat zjevům, které se jim od dětství vpalují do mozku vším, co je obklopuje, Playboyem počínaje a klipy MTV konče. (Jakmile dospěly moje dcery do věku jedenácti a třinácti let, několik roků projevovaly přehnanou péči tvarům svého těla a své hmotnosti.) Ženská těla jsou kulturní bojiště, a my jsme si daly nesplnitelný úkol: vypadat dokonale jako vzory, které ovšem nevycházejí ze skutečnosti. Nesouhlasím se ženami, které mají pocit, že ženy, jež podstoupily plastickou chirurgii, jsou „zaprodané". Kdyby existoval nějaký snadný způsob, jak přesunout tělesný tuk z hýždí do prsů, byla bych první v řadě, kdo by o to stál! Mám velmi malé prsy, málokdy na ně seženu vhodnou podprsenku. A jeden prs mám menší než druhý, protože jsem v něm měla velký absces. Ale jinak jsem vcelku s touto částí svého těla spokojená. Když jsem se poprvé dívala na operaci prsního implantátu a viděla, kolik zdravé tkáně se kvůli oddělení mléčné žlázy od hrudní stěny poškodilo, instinktivně si svoje prsy chráním. Uvědomila jsem si, že bych tento zákrok v podobě, v jaké se provádí nyní, nikdy jenom z kosmetických důvodů nepodstoupila. Implantáty (nyní plněné fyziologickým roztokem na místo silikonu) mohou snížit nebo zcela eliminovat citlivost bradavek, což je součást ženiny sexuální rozkoše. Implantáty mohou ztvrdnout a mohou se vazivově opouzdřit. V některých případech působí potíže při kojení. Ale neodsuzuji ženy, které si nechaly zvětšit prsy, o nic více nežli ty, jež si nechaly chirurgicky upravit tvar nebo velikost nosu.


Tip! Víte, jak urychlit hojení po operacích a zajistit tvorbu menší jizvy? Více ...


Prsní implantáty či novější rekonstrukce prsu - při níž se užívá vlastní břišní tuk - mohou dodat ženě, která v důsledku rakoviny přišla o prs, image celosti. Potom může být takový chirurgický zákrok uzdravujícím faktorem. Dr. Sharon Webbová, plastická chiruržka se specializací na rekonstrukci prsu po chirurgických zákrocích indikovaných rakovinou prsu, tvrdí, že často dostává dopisy od vděčných pacientek a jejich rodin, kde jí děkují za provedenou operaci a svěřují se, jak velmi tento zákrok přispěl k jejich celkovému dobrému pocitu.

Žádná z nás není imunní vůči našemu kulturnímu dědictví a jeho vlivu na to, jak se stavíme k vlastním prsům. Musíme se učit toleranci vůči našim vlastním rozhodnutím a rozhodnutím jiných žen. Každá žena se musí sama rozhodnout, co je pro její tělo nejlepší a proč. Uvádím několik příběhů ilustrujících kosmetické chirurgické zákroky a jejich důsledky.

Příběhy z ordinace

JANICE: NÁTLAK RODINY. Janice přišla na naši kliniku za účelem rutinního ročního vyšetření. Byla už tam před tím dvakrát kvůli nasazení pesaru. Šlo o štíhlou atraktivní pracující ženu. Když jsem vstoupila do vyšetřovny, řekla mi, že
se se mnou potřebuje ještě o něčem poradit, takže jsme se pak přesunuly do mé pracovny. Janice se mi svěřila, že před několika lety prodělala operaci pro zvětšení prsů a že všechno vypadalo v pořádku. (Moje vyšetření to potvrdilo.) Při rozhovoru se jí však oči zalily slzami a prohlásila, že se bojí, aby nezačala naříkat, protože se mě musí zeptat na něco, s čím se ještě žádnému lékaři nesvěřila. Řekla jsem jí, ať dá klidně svým emocím průchod, protože když se dostaneme do stavu takového pohnutí, máme zpravidla na srdci něco velmi důležitého. Pokračovala: „Poprvé jsem byla u gynekologa, když mi bylo šestnáct. Měla jsem při menstruaci hrozné bolesti
a chtěla jsem vědět, zda jsem v pořádku. Lékař nedovolil mé matce, aby se mnou šla do ordinace, když mě vyšetřoval. Vyšetření mě strašně bolelo a já jsem ho prosila, aby přestal, ale on odmítl. Když potom viděl mé prsy, usmál se a řekl: ,Až se vdáš a tvůj muž se s tebou bude dost mazlit, tak ti možná narostou‘. Předepsal jí na menstruační bolesti antikoncepční pilulky. Janice odcházela z jeho ordinace pokořená. Pak mi líčila své vzpomínky na to, jak jí rostly prsy. Nejdříve se jí zvětšily bradavky a začaly jí trčet. Bylo to, jakoby měla v každém z nich hmotu o velikosti vlašského ořechu. Tkáň rostla asi do velikosti pecky avokáda a pak se růst zastavil. To, co Janice popisovala, byl úplně normální vývoj, při němž se pod bradavkou tvoří žlaznatá tkáň. K tomu došlo přibližně v době, kdy měla první menstruaci. Pověděla jsem jí, že zatím se mi to, co líčí, jeví jako zcela normální vývoj. Znovu začala plakat. Její prsy byly od přírody malé, ale její matka, bratr i sestra je popisovali jako „deformované".

Když jednou s matkou kupovaly šaty, matka měla zase nějaké poznámky o Janiceině „deformaci" a řekla jí, že kdyby se svými ňadry chtěla někdy v budoucnu něco dělat, zaplatí jí to. (Často slýchám historky o tom, jak matky tvrdí svým dcerám, že nemají dost velká ňadra. Někdy svým dcerám navrhují, aby nosily vyztužené podprsenky nebo si podprsenky vycpávaly kouskem látky.) Janice matku překvapila a řekla, že už vlastně chtěla něco podobného udělat. Brzy na to si nechala provést mamoplastiku neboli zvětšení prsou silikonovými implantáty.

Ptala jsem se Janice, jak se teď se svými prsy cítí. Odpověděla, že má smíšené pocity kvůli okolnostem, za nichž výkon podstoupila. Chodila teď také na akupunkturu a začala se hlouběji zajímat o přirozenou léčbu, takže se obávala, zdali tímto „nepřirozeným" zákrokem něco nepokazila. Vysvětlila jsem jí, že prsy si nechalo zvětšit mnoho žen a mnohé jsou s výsledkem velmi spokojené. Nejšťastnější jsou zpravidla ty, které na ně předtím stále musely myslet, a udělaly to proto, aby potěšily především sebe, ne někoho jiného. Tyto ženy většinou nemívají žádné komplikace. Když někdo hodnotí svoje rozhodnutí pozitivně, pak věřím, že jeho imunitní systém se tím posílí a náchylnost ke komplikacím je nižší. Chtěla jsem, aby Janice věděla, že se nedomnívám, že pouhý zákrok sám o sobě musel nevyhnutelně a nevratně poškodit její zdraví.

A co bylo nejdůležitější, zdůraznila jsem jí, že je a vždycky byla normální, nikoli „deformovaná". Jednoduše měla malé prsy, jako ostatně všechny ženy ze strany jejího otce. Naneštěstí vyrůstala v rodině, která na ní napáchala emocionální škody v době, kdy byla nejzranitelnější. Návštěva gynekologa tuto nezdravou situaci ještě prohloubila.

Až konečně ve věku třiatřiceti let byla Janice připravena se s touto historií svěřit. Než odešla, řekla mi: „Ani nevíte, co to pro mne znamená, když to slyším od lékařky." Doporučila jsem jí ještě, aby si po zbytek dne poplakala a dovolila svým emocím vyjít na povrch. Ať si klidně popláče nahlas. Jinak jsou všechny slzy a nevyřešené emocionální záležitosti uloženy v našich nitrech a čekají, až se jim budeme věnovat. Janice měla nyní skvělou příležitost dokončit z větší části svoje uzdravení. Byla připravená na to, aby se se svými ňadry plně ztotožnila.

SARAH: IMPLANTÁTY PRO POTĚŠENÍ MANŽELA.
Sarah bylo asi pětapadesát, když za mnou poprvé přišla na vyšetření. Vychovala několik dětí a pětadvacet let byla provdaná za alkoholika. Nedávno se rozvedla. Jak tomu často bývá u takových žen, jako je Sarah, i její otec byl alkoholik. Před patnácti lety se její muž stal impotentní. Obviňoval za svůj stav Sarah a tvrdil jí, že její tělo nevypadá tak, jak by mělo, aby se dokázal vzrušit.

Podobně jako mnoho žen, které žijí ve vztahové závislosti, Sarah mu uvěřila a vzala si jeho problém jako svoji chybu. Manžel jí tvrdil že by možná nebyl impotentní, kdyby měla větší prsa. Poslušně tedy odjela do New Yorku a nechala si voperovat prsní implantáty. Od samého počátku je nenáviděla a její manžel stejně zůstal impotentní - až na to, že teď  jí tvrdil, že musí být nějaká chyba v její pochvě. Jejich vztah se zhoršoval a muž pil stále více.

Před několika lety ji manžel opustil. (Teď žije s mladší ženou, kterou můžeme jenom litovat.) Sarah podstoupila léčení své vztahové závislosti a uvědomila si, že není příčinou manželovy impotence a nikdy nebyla. Zůstaly jí ale implantáty, které nesnáší. Říká, že když je venku zima, prsy ji studí, neboť trvá velmi dlouho, než se implantáty zahřejí. Už uvažovala o tom, že si je nechá odstranit, ale bylo jí řečeno, že to stojí 3000 dolarů, což jí její zdravotní pojištění nepokryje. Každý den si tak připomíná cenu, kterou svým tělem platí. (Některé pojišťovny svým klientkám hradí i odstranění prsních implantátů. Rovněž jsem zjistila, že většina chirurgů si za odstranění implantátů účtuje nižší poplatky.)


KIM: IMPLANTÁTY PRO VLASTNÍ USPOKOJENÍ.

Kim je vitální žena před čtyřicítkou. Pracuje nyní v módním průmyslu, ale léta působila jako učitelka. Když dospívala, měla malé prsy a velmi široké boky. Nikdy si nemohla koupit kostým, protože nesehnala sako a sukni či kalhoty, které by jí jako komplet padly. Roky se kvůli své postavě trápila, třebaže jinak byla velmi nadaná. Cvičila a držela různé diety, aby tuto nevyváženost své postavy odstranila, a nakonec po létech zvažování se rozhodla nechat si zvětšit prsa. Operace proběhla skvěle, jakož i proces hojení, neboť se pro výkon rozhodla za optimálních okolností: dělala to pro sebe. Měla už před tím značné sebevědomí, a očekávání, která k operaci vztahovala, byla přiměřená. Bohužel ji trochu znepokojily zprávy uveřejňované v tisku, ale teď ví, že pokud jí tak poradí její vnitřní moudrost, může si je klidně nechat odstranit.

BETH: V PASTI. Beth byla moje pacientka řadu let. Byla dvakrát těhotná a vychovala dvě děti. Manžel ji opustil, když se jí narodilo druhé dítě, a ona vychovávala obě děti sama. Je to nezávislá a silná žena. Před několika lety si nechala zvětšit prsa. Zdálo se jí, že po kojení její prsy povolily. Nemohla si vybrat podprsenku, která by jí seděla, a nebyla spokojená se svým vzhledem. Vždycky měla velmi atraktivní tělo. (Je mi jasné, že tohle tvrzení je zavádějící: atraktivní pro koho? Za jakým účelem?) Každopádně se jí nakonec podařilo shromáždit potřebnou částku, třebaže měla velmi nízký příjem. Výsledek byl vynikající a ona byla velmi potěšená. Antropolog by řekl, že její „společenské" tělo se díky chirurgickému zákroku vylepšilo.
(Momentálně pracuje na tom, aby se zbavila své záhadné schopnosti, kterou je přitažlivost pro muže, kteří ji chtějí využívat.)

Právě popsané pacientky podstoupily příslušné chirurgické zákroky čtyři až pět let před současným povykem, týkajícím se silikonových implantátů. Nemám nejmenších pochyb, že současná negativní publicita způsobí hodně škody Janice i jí podobným ženám, nikoli kvůli silikonu samotnému (při čemž nezpochybňuji, že potenciálně může působit obtíže), nýbrž proto, že v nich zaseje sémě strachu a pochyb, což může ovlivnit jejich imunitní systém.

Věřím, že okolnosti týkající se ženiny implantace - tj. důvod jejího provedení - jsou pro ni stejně klíčové jako otázka potenciální škodlivosti silikonu. Kim si nechala provést operaci, aby byla sama se svým vzhledem spokojenější. Teď jí všechno sedí, a ona je šťastná. Nedávno jsem s ní mluvila a řekla mi, že je implantáty nadšená a je si jista, že s nimi nebude mít žádný problém. Rozruch v médiích ji nevyvádí z míry. Věřím, že totéž platí pro pacientky po rekonstrukci prsou po mastektomii a pro ty ženy, které si nechaly provést operaci, aby měly oba prsy stejně velké. I já se hodně poučila z vlastního abscesu v prsu, takže si pravidelně prsy hýčkám. Ženy se silikonovými implantáty dostaly rovněž lekci, třebaže poučení pro každou z nich bude jiné.


Hojivý program pro implantáty

  • Uvědomte si, že tisíce žen nemají se svými implantáty vůbec žádné problémy. Připusťte fakt, že máte velmi dobrou šanci, abyste byla jednou z nich.
  • Pokud vás zlobí kterýkoli aspekt implantace, dejte si lhůtu, během níž si tento problém zformulujete, zpracujete jej a potom si odpustíte. Odpusťte si všechno, o čem jste předem nevěděla. Nemarněte svoji drahocennou energii tím, že budete sebe - nebo někoho jiného - pranýřovat.
  • Pokud chcete kojit, uvědomte si, že poslední výzkumy neprokázaly žádný zvýšený výskyt imunitních problémů u dětí, jejichž matky mají silikonové implantáty. (Jedna studie uváděla, že u matek s prsními implantáty je třikrát větší pravděpodobnost, že budou mít při kojení obtíže, než u žen, které tento zákrok neprodělaly, ale 40 procent jich nemá vůbec žádné pro blémy. Implantáty voperované řezem v bradavce byly nejméně úspěšné.)
  • Pohovořte si s chirurgem, který vám implantáty voperoval. Plastičtí chirurgové, k nimž posílám své pacientky, připravují souhrnné informace pro všechny ženy, které implantáty mají.
  • Zajistěte si, aby dieta posilovala váš imunitní systém. Začleňte do jídelníčku zeleninu bohatou na betakaroten, fytoestrogeny, a rostlinné lignany. Rovněž doporučuji multivitaminový a minerální doplněk. Zvažte, zda byste se neměla poradit s odborníkem na výživu.
  • Obklady s ricinovým olejem přikládané jednou týdně na prsy skvěle posilují imunitní systém a mají rovněž relaxační a uklidňující účinky. Věřím, že čas, který budete při aplikaci svým prsům věnovat, jim připomene, že o ně dbáte. To může snížit negativní dopad implantátů.
  • Pro některé ženy může být dobrou volbou od stranění implantátů. Jedna z mých pacientek si nechala nedávno odstranit implantáty chirurgem, který jí je před devíti lety voperoval. Provedl výkon v místním znecitlivění a zdarma. Pacientka mě ujistila, že to bylo snadné, a je šťastná, že už je nemá. „Nacházím se v jiné životní situaci, než jsem byla před devíti lety," říká. „Přestože jsem s nimi neměla žádné problémy, nechci si dělat starosti potenciálními problémy."
  • Uvědomte si, že vy jediná můžete rozhodnout, co je pro vás nejlepší, pokud jde o implantáty nebo jiný kosmeticky chirurgický zákrok.

Chirurgické zmenšení prsů

Sharon začaly růst prsy, když jí bylo jedenáct. V patnácti už měla podprsenku velikosti 38D. Ve škole a při sportování se cítila trapně. Běh jí byl nepříjemný a v létě se jí dělala pod prsy vyrážka, jak se potila. Pořizování oblečení byl problém, neboť v porovnání s hrudníkem měla relativně štíhlé boky. Zhruba ve třiceti prodělala redukční mamoplastiku - zákrok ke zmenšení prsů. Třebaže má nyní na každém prsu jizvu, je nadšená tím, že si nechala zákrok provést.

Erin, nápadně krásná žena ve věku mezi třiceti a čtyřiceti roky, si u mě nechala provést podvázání vejcovodů. Při vyšetření jsem si všimla jizev na prsech a zeptala jsem se jí, kdy podstoupila zmenšení prsů. Odpověděla, že to bylo někdy kolem pětadvaceti let, protože už byla prostě unavená ze vší té pozornosti vyplývající z toho, že byla jednak krásná a jednak měla velké prsy. (Měla velikost 38C, což není nijak mimořádná velikost, ale i přesto se rozhodla pro zákrok.)

Jeden z mých přátel má partnerku, která běhá a má také velikost 38C. Když běží, muži v autech zpomalují a dělají trapné poznámky. Dokonce i dvanáctiletí kluci na kolech si troufnou za ní jezdit a pokřikovat na ni.

To jsou zkušenosti typické pro ženy, které se rozhodly pro chirurgické zmenšení prsů. Třebaže tento chirurgický výkon nezřídka vede ke snížené citlivosti bradavek, zanechává jizvy a mnohé ženy potom mají obtíže při kojení, je většina žen s výsledkem zákroku spokojená. Dr. Janet Hurleyová, rodinná lékařka a zastánkyně kojení z Calgary v provincii Alberta, mi řekla, že podle jejích zkušeností mohou ženy po redukční mamoplastice kojit, pokud mají vůli kojit a nemají vůči této přirozené funkci svých prsů zábrany.

Ženy mají celou řadu zkušeností s kosmetickou chirurgií. Plastická chirurgie prsu nebo kterékoliv jiné části těla není ani správná, ani špatná - poptávka po ní prostě odráží hodnotovou orientaci naší společnosti. Její účinky mohou být velmi přínosné, ale jak výstižně poznamenává Naomi Wolfová v knize „Mýtus krásy" (The Beauty Myth), nejsou všelékem. Chirurgický zákrok nespraví ženin život ani vztah k vlastnímu tělu. Nejdůležitějším faktorem pro úspěšný výsledek je kromě zručného chirurga souvislost, kvůli níž se žena pro zákrok rozhodne, a očekávání, které s ním žena spojuje.

Jak síla mysli ovlivňuje vaše prsy

Výzkum prokázal, že lze zvětšit velikost prsů i jejich pevnost prostřednictvím hypnózy a tvořivé vizualizace. Ve čtyřech samostatných výzkumech měla hypnóza vliv na zvětšení prsů i na jejich pevnost u žen, které absolvovaly dvoutýdenní léčbu, a dokonce vedla ke snížení objemu pasu i k úbytku na váze. Při jednom výzkumu byly dobrovolnice požádány, aby si vyzkoušely, jaké je to cítit zahřáté ručníky na hrudníku. Pak si měly nahmatat pulzování v prsech a srovnat je s tepem srdce, aby jim do prsů proudila srdeční energie. Byly instruovány, aby stejné cvičení prováděly jednou denně i doma po dobu dvanácti týdnů. Na konci tohoto období zaznamenalo 85 procent žen znatelné zvětšení prsů (v průměru o necelé 3 cm na obvodu hrudníku). Podle tohoto výzkumu měly lepší výsledky ženy, kterým se dařila vizualizace, objem prsů se ale zvětšil i ženám, kterým vizualizace nešla. Pro cvičení není důležité, jak malé prsy žena má, a technika fungovala i u žen přes čtyřicet let věku.

Podle jiného výzkumu byly pokusné osoby v mírném transu požádány, aby se vydaly nazpět v čase do doby, kdy jim bylo deset až dvanáct let, kdy za normálních okolností začínají růst prsy. Této skupině žen navrhovali, aby si začaly představovat pocit vzdouvání, napínání pokožky prsů a mírnou citlivost. Během sezení měly pokusné ženy přiložit ruce na prsy a měly si představovat, jakoby se jim ruce lehce nadzdvihovaly tím, jak jim rostou prsy. Během sugesce se pokusným ženám zpravidla o několik centimetrů ruce skutečně nadzdvihly. Třetí část léčby sestávala z toho, že se pokusné osoby měly posunout v čase o dva až tři roky dopředu. Bylo jim sugerováno, že si mají představit sebe po sprše, jak stojí nahé před zrcadlem v koupelně. Měly se prohlížet a všímat si větších a atraktivnějších prsů, které byly výsledkem posthypnotické sugesce. Autoři těchto i jiných studií se domnívají, že důvodem, proč se prsy ženám úplně nevyvinuly, spočívá v tom, že jim někdo v době dospívání zprostředkoval nějaká negativní poselství, týkající se jejich ženskosti. V jedné studii se tomu vědci spolu se ženami pokoušeli přijít na kloub, ale výsledky byly nejednoznačné. Při první studii se více než polovina subjektů odhlásila „z osobních důvodů"; užití hypnózy k vyvolání onoho bolestného času může pro ženu představovat emocionální riziko, třebaže když jím žena bezpečně projde, existuje potenciál pro její emocionální uzdravení (a tím i plný vývin prsů).

Ve třetí studii podstoupilo osm žen ve věku od jednadvaceti do pětatřiceti let hypnózu a všem se zvětšil objem hrudníku o dva až pět centimetrů, s výjimkou jedné ženy, která nechtěla být ženou a toužila stát se mužem. Největší zvětšení bylo ve skupině zaznamenáno u starších žen, které byly vdané. Je jasné, že pokud ženy mohou využít sílu cílevědomého úmyslu a vizualizaci, aby změnily velikost svých prsů a jejich konzistenci, máme rovněž sílu udržet si zdravé prsy nebo na jejich zdraví pracovat tím, že si je budeme představovat zdravé a krásné. Pokud ne jsou naše těla nic jiného než pouhé pole idejí, dejme si záležet na tom, aby tyto ideje zastupovaly naše nejlepší zájmy.


Northrupová Christiane

Lékařka-gynekoložka, která se ženským tělem i duší zabývá už dost dlouho - celá dvě desetiletí - na to, aby obojímu dokonale rozuměla.
Byla také jedním z prvním lékařů, kteří ke zmírnění klimakterických potíží používali přírodní progesteron. Ve svých pracích doporučuje, kromě přirozené harmonie a duchovního růstu, i akupunkturu, akupresuru a léčbu bylinkami.

Více najdete na jejích stránkách: http://www.drnorthrup.com/


 

Zdroj:

Kniha Zdravá žena I - Od narození k prvnímu početí

Knihu vydal Columbus, spol. s r.o., v Praze roku 2008 (v originále vyšla v roce a koupit ji můžete zde.


Související odkazy:

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359