Kaloba_baner_965x100

SMRT NA DVOUHODINOVÝ PŘEDPIS

Autor: Michaela Mrowetz

Podzim byl neobvykle teplý a barevný. Egon kráčel pomalu  vesnickým hřbitovem. Když minul pomník neznámého vojína, znovu se, ostatně jako vždycky, usmál. Bylo to poprvé, po několika dnech, co se usmál. Vytanula mu v mysli babička, za níž kráčel a její výchovný zákrok po té, co s ostatními vesnickými dětmi upravili pomník neznámému vojínovi. Babička jej nazvala kolaborantem a několik dní s ním nemluvila. Babička měla ve věcech jasno.

Smrt_na_dvouhodinovy_predpis_normal

Vzpomněl si také na fotku dítěte, která byla vždy vyvěšena v hale babiččina domu. Jako dítě si chlapce v legračním čepečku se střapci prohlížel a nemohl uvěřit tomu, že je mrtvý. Byl to babiččin první syn. Zemřel. Bylo to prosté. Tenkrát děti umíraly. Některé. Sdělila mu babička. Jeho místo na zdi bylo v dětství Egona nezastupitelné. Myslel na něj i při studiu medicíny. Hodně na něj myslel taky před týdnem, když jej zavolali na dětské oddělení.

Egon dvakrát do měsíce bral službu v nemocnici. Služba jej vracela k akutním stavům, které v ordinaci často nepotkal. Na poslední službě jej zavolali na dětské s podivnou instrukcí. „Doktore, přijďte něco udělat s tou matkou, nechce vydat dítě. Mrtvé."

Za několik minut dorazil na dětské, zavedli jej na JIPku. Za plentou na posteli seděla matka a svírala v náručí mrtvé dítě. Tvářila se klidně. Za postelí stál muž, zřejmě otec. Egon se představil, nereagovali. Oba se dívali na dítě. Bylo nahé, viděl na tělíčku stopy po resuscitaci. Otec se sehnul a upravil dítěti vlasy. Matka zvedla oči a sdělila: „Já Vám ho nedám!" Sklopila oči k dítěti a hladila jej po tvářích. Neplakala.

Egon jim sdělil, že přijde za chvíli. Ve vyšetřovně byli snad všichni, kteří na oddělení sloužili. Kolega mu oznamoval, resuscitovali dlouho, ale neúspěšně. Matka už půl hodiny dítě odmítá vydat z náručí. Nechtějí spěchat, ale jsou tady ty dvě hodiny předpisu a na JIPku se tlačí další případ. Sestra ve středních letech poznamenala: „Kdyby tady ti rodiče nebyli, bylo by to jednodušší." Jak pro koho, pomyslel si Egon.

Mluvil na rodiče, povedlo se mu připoutat jejich pozornost. Dohodnul se s nimi na nějakém čase. Povedlo se mu dohodnout se s personálem, že jim ten čas dají. Vlastně byl mediátorem mezi rodiči a personálem. Naštěstí bylo jasné, proč dítě zemřelo. Ošetřující lékař nemusel volat policii. Egon by tak mohl paradoxně získat více času pro rodiče. Rodiče by však potom byli vyslýcháni.

Přemluvil matku, aby dítě oblékla, přemluvil ji, aby jej dala pochovat otci. Když začala plakat, jakoby se něco prolomilo. Začala s ním komunikovat. Vysvětlovala mu, že jim prostě dítě nedá. Chce jej domů, je její. Egon to naprosto chápal, věděl, že je to její dítě. Věděl ale také o zákonu, který nařizuje u mrtvých nezletilců pitvu. Matka chtěla dítě za každou cenu doprovodit. Chápala, že dítě budou pitvat, chtěla však být s ním. Na pitevně však není čekárna. Egon věděl, že jakmile se tělo dostane do pitevny, může trvat několik dní, než se dostane na řadu a pak jej vydají pohřební službě. Pohřební služba tělo upraví. V zájmu zachování hezkých vzpomínek tento postup vnímal jako schůdnější. Dovedl si ale představit, jak by se matce s dítětem lépe loučilo, kdyby nebylo nařízení pitvy a mohla s ním být do opravdového konce. Chápal kolegy, chápal rodiče. Ty chápal asi trochu více. Snažil se dohodnout co nejdelší čas pro rodiče. Snažil se dohodnout možnost vyprovodit dítě co nejdál. Po krocích se mu to podařilo, ačkoliv s tím nebyl vnitřně smířen. Chápal, že to dítě je matky.

Mají rodiče právo na rozloučení s mrtvým dítětem?

Prý na to mají v nemocnici dvě hodiny.

Zákon nikde výslovně neupravuje právo pozůstalých rozloučit se se svým blízkým, který zemřel v nemocnici.

Existuje pouze dosud platný metodický pokyn o převozu zemřelých, který je pro nemocnice závazný a který vydalo Ministerstvo zdravotnictví v roce 1975 ve Věstníku č. 20/1975. V tomto pokynu se píše, že zemřelý smí být odvezen z oddělení nejdříve po dvou hodinách, tj. ještě dvě hodiny po úmrtí má jeho tělo setrvat na oddělení, na němž zemřel.

Odtud zřejmě pocházejí ony dvě hodiny v hlavách zdravotníků. Pokyn však nestanoví, co se musí, smí nebo nesmí během těchto dvou hodin dít. Je samozřejmě nanejvýš vhodné a etické, aby zdravotnický personál umožnil rodičům během těchto dvou hodin rozloučení s dítětem, případně i rodinný nebo náboženský rituál (např. přivolání kněze). Obecně závazné právní předpisy to v žádném případě nezakazují, nanejvýš to pro personál může být provozní komplikace, která je s trochou ochoty řešitelná.

Kontrola nad traumatizující situací zmírňuje následné trauma. Možnost rozloučit se s blízkým člověkem dává větší naději na možnost smíření se s jeho úmrtím bez následných zdravotních komplikací na straně pozůstalých.

Pokud personál rozloučení neumožní, je to sice hluboce nelidské a bezohledné, nejedná se však o přímé porušení nějakého výslovného a konkrétního ustanovení zákona. Rodiče by se v takové chvíli mohli odkazovat snad jen na § 11 občanského zákoníku, což je obecné ustanovení na ochranu osobnostních práv. Podle výkladu patří mezi tato osobnostní práva i právo svobodně budovat a rozvíjet rodinné vztahy. Rozloučení se zemřelým dítětem jistě náleží do práva na svobodné budování a rozvíjení rodinných vztahů, jakkoli paradoxně to v této souvislosti zní.

Pokud by personál zdravotnického zařízení neumožnil rodičům rozloučení s mrtvým dítětem a to i mrtvým po narození, soud by zřejmě znal, že zdravotnický personál skutečně do osobnostních práv rodičů zasáhl. V situaci, kdy se rodiče domáhají rozloučení se zemřelým dítětem a to i narozeným či zemřelým krátce po narozeoní, však bude pravděpodobně účinnější
- apelovat na etickou a lidskou stránku celé situace,
- poukazovat na to, že dítě stejně bude ještě dvě hodiny na oddělení, takže loučením se nezdržuje převoz ani další úkony,
- trvat na tom, že rozloučení není zakázáno žádným zákonem ani vyhláškou,

- případně navrhnout, že se rodiče s dítětem mohou uchýlit na jiné místo na oddělení, aby „neblokovali" např. pokoj JIP.

Většina zdravotnických zařízení v ČR nedisponuje kaplí anebo chladnou místností, kde je v západních zemích běžné umožnit rodině rozloučení s jejich blízkým, popř. vykonání náboženského rituálu.

Egon si při odchodu ze hřbitově vybavil stejná slova své ženy: „Já Vám ho nedám!" V porodnici, krátce po porodu, kdy zdravotníci chtěli jejich syna odnést.

Dítě patří matce. Dítě patří rodičům. Živé či mrtvé...

Autorka text konzultovala s medicínským právníkem, psychiatrem, psychologem, lékařem záchranné služby, rodiči, kriminalistou a dalšími lidmi. Pro všechny je to velmi těžká situace. Jde jen o jedno. Aby emoce těch, kteří jsou na blízku, mohly být ventilovány. Jde o to, umožnit blízkým lidem zemřelého tryznu a institucím obrousit objem jejich odpovědnosti, která mnohdy není na místě. Rozloučení přeci patří také k dobrým mravům, které není obvyklé vymáhat soudně.....

 

Zdroj:

RESPEKT.CZ, 1.11.08, http://mrowetz.blog.respekt.cz/


Související odkazy:

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359