ROZHODNUTÍ DÍTĚTE, U KTERÉHO Z RODIČŮ BUDE
Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, PhDr. Ilona Špaňhelová
DOTAZ Z PORADNY - Mám 14ti letou nevlastní dceru, kterou jsem vyženil před 9 lety. Vše probíhalo bez problému, dcera nemá ve škole žádné problémy a snad ani okolo. S jejím vlastním otcem vycházíme velice dobře, ale při poslední návštěvě dcery u otce něco proběhlo, dcera nechtěla domů a vymýšlela si na manželku nějaké nerozumné věci. Otec řekl, že půjde k soudu a dcera se může sama rozhodnout, kde chce být. Je toto reálné? Před tím nebyl nikdy žádný problém, ani doma, ani ve škole, nikde. Je jedničkářka a samá chvála. Vybírá si školu na budoucí povolání a to mohlo možná ovlivnit její chování, protože otec bydlí daleko a nabízel jí ubytování u něho, pokud si vybere školu zde.
Moje otázka je - od kolika let si může dítě říci, kde bude žít a jestli to je tak jednoduché. Jsme s manželkou v šoku a nevíme si rady, jak se zachovat.
Z POHLEDU PRÁVNÍKA:
Při rozhodování o svěření dítěte do výchovy rodičů soud sleduje především zájem dítěte s ohledem na jeho osobnost, zejména vlohy, schopnosti a vývojové možnosti a se zřetelem na životní poměry rodičů. Dbá, aby bylo respektováno právo dítěte na péči obou rodičů a udržování pravidelného osobního styku s nimi. Soud přihlédne rovněž k citové orientaci a zázemí dítěte, výchovné schopnosti a odpovědnosti rodiče, stabilitě výchovného prostředí, ke schopnosti rodiče dohodnout se na výchově dítěte s druhým rodičem, k citovým vazbám dítěte na sourozence, prarodiče a další příbuzné a též k hmotnému zabezpečení ze strany rodiče včetně bytových poměrů. Soud vždy vezme v úvahu kdo dosud kromě řádné péče dbal o jeho výchovu po stránce citové, rozumové a mravní. Tyto podmínky soud zkoumá i v případě, že rodiče uzavřou dohodu.
V současné době ohledně dcery stále platí rozhodnutí soudu o svěření dcery do péče vaší manželky a ke změně může dojít pouze z důvodu změny poměrů, na základě kterých bylo rozhodnuto s tím, že shora uvedené podmínky musejí být vždy zohledňovány. K názoru dítěte soud přihlíží, jestliže je dítě schopno vzhledem ke svému věku a intelektuálnímu a mravnímu vývoji si tento názor samostatně vytvořit a formulovat jej. Je však nutno vzít v úvahu, že názor dítěte může být ovlivněn rodičem, se kterým dítě pobývá většinu času.
Ve vaší situaci by bylo vhodné s dcerou promluvit a zjistit důvody, proč by chtěla být raději u otce. Jednak by vám to umožnilo situaci vyřešit, jednak také z důvodu, že tato otázka by patrně byla zkoumána i v případném soudním řízení, pokud by otec dcery podal k soudu návrh na její svěření do své péče.
JUDr. Romana Lužná, 11.11.2008
JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net
Z POHLEDU PSYCHOLOGA:
Chápu velmi dobře vaše překvapení, váš šok. Nevím, zda se dcera už dovede rozhodovat sama a nést za toto rozhodnutí i následky. Zda je schopná si uvědomovat souvislosti, které by z jejího rozhodnutí plynuly. Mé doporučení je: mluvte s dcerou, řekněte jí všechny pocity, které máte přitom, když si představíte, že by s vámi nebyla. Řekněte jí, co pro vás znamená, jak je důležitá, jakou významnou roli má ve vaší rodině. Řekněte jí, co si přejete. Pokud k tomu budete mít odvahu, řekněte jí také, ať se rozhodne sama. Vy ji budete mít vždy rádi a budete se snažit ji vidět co nejvíc, i kdyby se rozhodla, že bude bydlet s tatínkem.
Často totiž tato důvěra dítěti u něj vyvolá větší vůli se zamyslet nad vším, co by mu nová situace přinesla. Jak se rozhodne, nevíme, nicméně vám přeju dostatek klidu a odvahy neútočit, nevyhrožovat, ale mluvit o vašem šoku, jak jste to nazval.
PhDr. Ilona Špaňhelová, dětská psychložka, 11.11.2008, http://www.spanhelova.cz/
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
Související odkazy: