Asekol_cervene_k_965x100px__04

ŽENA V DOMÁCNOSTI V EU A DÁVKY V ČR

Autor: odpověď - Jarmila Vymazalová a RNDr. Jiří Fukan

DOTAZ Z PORADNY - Delší dobu jsem žila v zahraničí, a v létě letošního roku jsem se vrátila i s rodinou domů, do České republiky. Dcera (6let) začala od září navštěvovat školku (celodenní pobyt), já jsem byla v domácnosti prakticky po celou dobu v zahraničí, a nyní samozřejmě hledám pracovní uplatnění, což s malým dítětem není zrovna jednoduché. Sama si hradím zdravotní pojištění. Manžel je zaměstnán, což je jediný náš příjem. Ve společné domácnosti s námi žije ještě babička, která svůj skromný důchod prakticky vymění za potřebné léky a rehabilitaci. Chtěla jsem se zeptat, zda bych mohla mít nárok na nějaké dávky?


Mohla byste uplatnit nárok na dávky státní sociální podpory dle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, na ÚP, odboru státní sociální podpory (v Praze do konce tohoto roku úřady městských částí hlavního města Prahy určené Statutem hlavního města Prahy, od 1.1.2009 Úřad práce hlavního města Prahy), a to dle místa trvalého pobytu v ČR - v tomto případě by se jednalo o přídavek na dítě, popř. sociální příplatek, příspěvek na bydlení. Tyto dávky se poskytují v závislosti na výši příjmu, další z podmínek je trvalý pobyt na území ČR všech společně posuzovaných osob.
Informace Vám podají pracovníci kontaktního místa odboru státní sociální podpory a jsou také přehledně uvedeny na stránkách MPSV na adrese http://www.mpsv.cz/cs/2, formuláře a příslušné další dokumenty si můžete vyzvednout na kterémkoliv kontaktním místě odboru státní sociální podpory a jsou přístupné na adrese: http://portal.mpsv.cz/forms/

Úřady práce podle místa trvalého bydliště:
http://portal.mpsv.cz/sz/local,
www.uradprace.cz

Možná by v souvislosti s Vaší babičkou mohl připadat v úvahu také příspěvek na péči:
Zákon o sociálních službách č. 108/2006 Sb. stanovuje, kdo má nárok na příspěvek na péči a postup jeho získání. Podle stupně závislosti se liší výše příspěvku. Příspěvek slouží především k zajištění sociální péče příjemci příspěvku, jak již pomocí sociální služby nebo rodinným příslušníkem.
Je to státní obligatorní dávka, poskytovaná fyzické osobě starší jednoho roku, která je závislá na pomoci jiné osoby. Nárok má osoba, která z důvodu nepříznivého zdravotního stavu potřebuje každodenní pomoc nebo dohled jiné osoby při péči o vlastní osobu a při zajištění soběstačnosti ve stanoveném rozsahu vyjádřeném stupněm závislosti.
O příspěvku na péči rozhoduje obecní úřad obce s rozšířenou působností místně příslušný podle místa trvalého pobytu oprávněné osoby.

Pro úplnost - k posouzení skutečných nároků na dávky státní sociální podpory je třeba znát vždy konkrétní situaci v rodině.

Jarmila Vymazalová, ÚP Brno-město, 6.11.2008


Co se týče podmínek k získání podpory v nezaměstnanosti po skončení práce v cizině, tyto podmínky jsou upraveny podle zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, v platném znění, za použití Nařízení Rady č. 1408/71 o aplikaci soustav sociálního zabezpečení na osoby zaměstnané, samostatně výdělečné činné a jejich rodinné příslušníky pohybující se v rámci Společenství.
Obecnou podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti je odpracování alespoň dvanácti měsíců v takovém zaměstnání, které zakládá účast na pojistném, a to v době za poslední 3 roky od podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Pokud žadatel pracoval mimo místo svého původu, tzn. v jiné členské zemi EU, kde také byl z titulu zaměstnání pojištěn, musí si vyžádat pro účely dokládání odpracovaných dob formulář E 301, které vydávají lokální úřady práce v jednotlivých zemích EU, kde žadatel pracoval. Jako přílohu k této žádosti je třeba doložit zápočtový list, vystavený zaměstnavatelem.
V případě výkonu zaměstnání v jiném členském státě, než ve kterém uchazeč o zaměstnání žádá o podporu, je také rozhodujícím faktorem bydliště - vazby se státem původu musejí být natolik silné, aby mohl být tento stát nazýván místem bydliště. Přechod odpovědnosti za dávky v nezaměstnanosti od státu posledního zaměstnání je oprávněný u některých typů pracovníků, kteří si zachovávají úzké vazby k území, na kterém mají bydliště.

RNDr. Jiří Fukan, ÚP Brno-město, 6.11.2008


Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz


Související odkazy:

 

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359