ŽENA V DOMÁCNOSTI V EU A DÁVKY V ČR
Autor: odpověď - Jarmila Vymazalová a RNDr. Jiří Fukan
DOTAZ Z PORADNY - Delší dobu jsem žila v zahraničí, a v létě letošního roku jsem se vrátila i s rodinou domů, do České republiky. Dcera (6let) začala od září navštěvovat školku (celodenní pobyt), já jsem byla v domácnosti prakticky po celou dobu v zahraničí, a nyní samozřejmě hledám pracovní uplatnění, což s malým dítětem není zrovna jednoduché. Sama si hradím zdravotní pojištění. Manžel je zaměstnán, což je jediný náš příjem. Ve společné domácnosti s námi žije ještě babička, která svůj skromný důchod prakticky vymění za potřebné léky a rehabilitaci. Chtěla jsem se zeptat, zda bych mohla mít nárok na nějaké dávky?
Mohla byste uplatnit nárok na dávky státní sociální podpory dle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, na ÚP, odboru státní sociální podpory (v Praze do konce tohoto roku úřady městských částí hlavního města Prahy určené Statutem hlavního města Prahy, od 1.1.2009 Úřad práce hlavního města Prahy), a to dle místa trvalého pobytu v ČR - v tomto případě by se jednalo o přídavek na dítě, popř. sociální příplatek, příspěvek na bydlení. Tyto dávky se poskytují v závislosti na výši příjmu, další z podmínek je trvalý pobyt na území ČR všech společně posuzovaných osob.
Informace Vám podají pracovníci kontaktního místa odboru státní sociální podpory a jsou také přehledně uvedeny na stránkách MPSV na adrese http://www.mpsv.cz/cs/2, formuláře a příslušné další dokumenty si můžete vyzvednout na kterémkoliv kontaktním místě odboru státní sociální podpory a jsou přístupné na adrese: http://portal.mpsv.cz/forms/
Úřady práce podle místa trvalého bydliště:
http://portal.mpsv.cz/sz/local,
www.uradprace.cz
Možná by v souvislosti s Vaší babičkou mohl připadat v úvahu také příspěvek na péči:
Zákon o sociálních službách č. 108/2006 Sb. stanovuje, kdo má nárok na příspěvek na péči a postup jeho získání. Podle stupně závislosti se liší výše příspěvku. Příspěvek slouží především k zajištění sociální péče příjemci příspěvku, jak již pomocí sociální služby nebo rodinným příslušníkem.
Je to státní obligatorní dávka, poskytovaná fyzické osobě starší jednoho roku, která je závislá na pomoci jiné osoby. Nárok má osoba, která z důvodu nepříznivého zdravotního stavu potřebuje každodenní pomoc nebo dohled jiné osoby při péči o vlastní osobu a při zajištění soběstačnosti ve stanoveném rozsahu vyjádřeném stupněm závislosti.
O příspěvku na péči rozhoduje obecní úřad obce s rozšířenou působností místně příslušný podle místa trvalého pobytu oprávněné osoby.
Pro úplnost - k posouzení skutečných nároků na dávky státní sociální podpory je třeba znát vždy konkrétní situaci v rodině.
Jarmila Vymazalová, ÚP Brno-město, 6.11.2008
Co se týče podmínek k získání podpory v nezaměstnanosti po skončení práce v cizině, tyto podmínky jsou upraveny podle zákona č. 435/2004 Sb. o zaměstnanosti, v platném znění, za použití Nařízení Rady č. 1408/71 o aplikaci soustav sociálního zabezpečení na osoby zaměstnané, samostatně výdělečné činné a jejich rodinné příslušníky pohybující se v rámci Společenství.
Obecnou podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti je odpracování alespoň dvanácti měsíců v takovém zaměstnání, které zakládá účast na pojistném, a to v době za poslední 3 roky od podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Pokud žadatel pracoval mimo místo svého původu, tzn. v jiné členské zemi EU, kde také byl z titulu zaměstnání pojištěn, musí si vyžádat pro účely dokládání odpracovaných dob formulář E 301, které vydávají lokální úřady práce v jednotlivých zemích EU, kde žadatel pracoval. Jako přílohu k této žádosti je třeba doložit zápočtový list, vystavený zaměstnavatelem.
V případě výkonu zaměstnání v jiném členském státě, než ve kterém uchazeč o zaměstnání žádá o podporu, je také rozhodujícím faktorem bydliště - vazby se státem původu musejí být natolik silné, aby mohl být tento stát nazýván místem bydliště. Přechod odpovědnosti za dávky v nezaměstnanosti od státu posledního zaměstnání je oprávněný u některých typů pracovníků, kteří si zachovávají úzké vazby k území, na kterém mají bydliště.
RNDr. Jiří Fukan, ÚP Brno-město, 6.11.2008
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz
Související odkazy: