Asekol_cervene_k_965x100px__04

PRÁCE V ČR, POROD NA SLOVENSKU - NA CO MÁ MAMINKA NÁROK?

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ, KM SSP Praha 6 a Petr Houser OZP

DOTAZ Z PORADNY - Ake naroky si zo zakona moze uplatnovat obcianka Slovenskej Republiky pracujuca momentalne jeden rok v Ceskej Republike (a platiaca dane a odvody v CR), ked otehotnie? Trvaly pobyt ma v SR. Pracovny uvezok je na dobu urcitu (do 31.12.2008), do pracovneho pomeru nastupila 1.10.2007 – je na dobu urcitu do 31.12.2008. Od zamestnavatela ma prislubene zmenit zmluvu na dobu neurcitu (zamestnavatel je o tehotenstve informovany). Predpokladany datum porodu je 6.5.2009. Pred nastupenim do prace v CR pracovala asi 4 roky nepretrzite v SR. Ma narok na PPM v CR? Ak ano, ako moze on zaziadat? Ako je to s rodicovskymi prispevkami? Ma ona zaziadat o ne v CR, alebo ja, ako otec dietata a pracujuci v SR, mam o rodicovske pridavky poziadat v SR? (ja mam v SR zmluvu na dobu neurcitu). Zdravotne poistenie si buduca mamicka platila v CR, ale rodit by chcela v mieste trvaleho bydliska. Preplati ceska zdravotna poistovna (OZP) potrebnu zdravotnu starostlivost a porod v SR?


PPM (PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ)

Pokud občanka SR pracuje v ČR, je zde nemocensky pojištěna (tedy odvádí zde příslušné pojistné), bude mít při splnění následujících podmínek ze systému nemocenského pojištění nárok na dávku zvanou Peněžitá pomoc v mateřství (PPM).
První podmínkou je, aby slovenské občance trvalo zaměstnání ještě v době nástupu na PPM a další podmínkou pak je, aby byla v ČR v posledních dvou letech před nástupem na PPM účastna nemocenského pojištění alespoň 270 kalendářních dnů. Do této doby lze započítat i doby pojištění získané v ostatních členských státech EU. Nástup na PPM nastává dnem, který pojištěnka sama určí v období od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu či počátkem tohoto šestého týdne, pokud pojištěnka den nástupu neurčí. V případě předčasného porodu pak nástup na PPM nastává dnem porodu, pokud k němu došlo dříve než dnem, který pojištěnka určila, popř. počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu.
Nárok se uplatňuje prostřednictvím předepsaného tiskopisu „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství", který potvrzuje její ošetřující lékař a který pojištěnka následně předkládá svému zaměstnavateli (ten jej pak předává příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která dávku vyplácí).
V případě, že pracovní poměr skončí 31. 12. 2008 a žadatelka se stane nezaměstnanou, pak podle koordinačních nařízení EU (nařízení Rady (EHS) č. 1408/71 o aplikaci soustav sociálního zabezpečení na osoby zaměstnané, samostatně výdělečně činné a na jejich rodinné příslušníky pohybující se v rámci Společenství a jeho prováděcí nařízení 574/72) bude pro poskytování dávky z důvodu mateřství příslušný ten členský stát EU, na jehož území má žadatelka (trvalé) bydliště - v posuzovaném případě tedy Slovensko. Dávka by se tedy poskytla podle slovenských právních předpisů. Institut ochranné lhůty nelze použít, žadatelka by již nepodléhala českým právním předpisům (čl. 13 (2) (f) Nařízení Rady EHS 1408/71).

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


PORODNÉ A RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK

Nebude-li mít matka v době porodu českého zaměstnavatele, musí o porodné požádat na Slovensku. V případě porodného se Nařízení ES 1612/68 aplikuje pouze v případě, že oprávněná osoba je migrujícím pracovníkem - zaměstnancem. V případě porodného jde o sociální výhodu.
Nebude-li mít matka zaměstnavatele v ČR, nebude pobírat peněžitou pomoc v mateřství v ČR a ani rodičovský příspěvek, nesplňuje-li dle §3 117/95 Sb. hlášení k trvalému pobytu podle zvláštních právních předpisů upravujících pobyt cizinců na území ČR a to po uplynutí 365 dnů ode dne přihlášení na CP.

Pokud je:

Matka občan SR, zaměstnavatel v ČR; otec občan SR, zaměstnavatel v SR, dítě žije v SR = vyplácí rodinné dávky SR, v případě, že v ČR by byl vyšší rodičovský příspěvek, doplácela by ČR rozdíl.
Matka občan SR, zaměstnavatel v ČR, otec občan SR, zaměstnavatel v SR, dítě žije v ČR = vyplácí ČR, v případě, že v SR by byl vyšší rodičovský příspěvek, doplácela by SR rozdíl.

KM SSP Praha 6


ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Každá osoba disponující Evropským průkazem zdravotního pojištění má ve všech státech EU nárok na čerpání tzv. lékařsky nezbytné zdravotní péče s přihlédnutím k povaze dávek (nemoci) a předpokládané době pobytu. Za tento typ péče je považována také péče související s chronickým onemocněním a péče v souvislosti s porodem a mateřstvím.

Musím však ještě dodat, že pokud bude pracovní poměr na území ČR ukončen dle stávající pracovní smlouvy k 31.12.2008, přestane být zmiňovaná osoba českým pojištěncem. Z tohoto důvodu nebude možné, aby nadále čerpala lékařskou péči na účet české zdravotní pojišťovny.

Další informace podobného charakteru můžete získat na Centru mezistátních úhrad, viz. http://www.cmu.cz/cmu/onas

Petr Houser, OZP, www.ozp.cz


Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 11.11.2008, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359