PRÁCE V ČR, POROD NA SLOVENSKU - NA CO MÁ MAMINKA NÁROK?
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ, KM SSP Praha 6 a Petr Houser OZP
DOTAZ Z PORADNY - Ake naroky si zo zakona moze uplatnovat obcianka Slovenskej Republiky pracujuca momentalne jeden rok v Ceskej Republike (a platiaca dane a odvody v CR), ked otehotnie? Trvaly pobyt ma v SR. Pracovny uvezok je na dobu urcitu (do 31.12.2008), do pracovneho pomeru nastupila 1.10.2007 – je na dobu urcitu do 31.12.2008. Od zamestnavatela ma prislubene zmenit zmluvu na dobu neurcitu (zamestnavatel je o tehotenstve informovany). Predpokladany datum porodu je 6.5.2009. Pred nastupenim do prace v CR pracovala asi 4 roky nepretrzite v SR. Ma narok na PPM v CR? Ak ano, ako moze on zaziadat? Ako je to s rodicovskymi prispevkami? Ma ona zaziadat o ne v CR, alebo ja, ako otec dietata a pracujuci v SR, mam o rodicovske pridavky poziadat v SR? (ja mam v SR zmluvu na dobu neurcitu). Zdravotne poistenie si buduca mamicka platila v CR, ale rodit by chcela v mieste trvaleho bydliska. Preplati ceska zdravotna poistovna (OZP) potrebnu zdravotnu starostlivost a porod v SR?
PPM (PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ)
Pokud občanka SR pracuje v ČR, je zde nemocensky pojištěna (tedy odvádí zde příslušné pojistné), bude mít při splnění následujících podmínek ze systému nemocenského pojištění nárok na dávku zvanou Peněžitá pomoc v mateřství (PPM).
První podmínkou je, aby slovenské občance trvalo zaměstnání ještě v době nástupu na PPM a další podmínkou pak je, aby byla v ČR v posledních dvou letech před nástupem na PPM účastna nemocenského pojištění alespoň 270 kalendářních dnů. Do této doby lze započítat i doby pojištění získané v ostatních členských státech EU. Nástup na PPM nastává dnem, který pojištěnka sama určí v období od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu či počátkem tohoto šestého týdne, pokud pojištěnka den nástupu neurčí. V případě předčasného porodu pak nástup na PPM nastává dnem porodu, pokud k němu došlo dříve než dnem, který pojištěnka určila, popř. počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu.
Nárok se uplatňuje prostřednictvím předepsaného tiskopisu „Žádost o peněžitou pomoc v mateřství", který potvrzuje její ošetřující lékař a který pojištěnka následně předkládá svému zaměstnavateli (ten jej pak předává příslušné okresní správě sociálního zabezpečení, která dávku vyplácí).
V případě, že pracovní poměr skončí 31. 12. 2008 a žadatelka se stane nezaměstnanou, pak podle koordinačních nařízení EU (nařízení Rady (EHS) č. 1408/71 o aplikaci soustav sociálního zabezpečení na osoby zaměstnané, samostatně výdělečně činné a na jejich rodinné příslušníky pohybující se v rámci Společenství a jeho prováděcí nařízení 574/72) bude pro poskytování dávky z důvodu mateřství příslušný ten členský stát EU, na jehož území má žadatelka (trvalé) bydliště - v posuzovaném případě tedy Slovensko. Dávka by se tedy poskytla podle slovenských právních předpisů. Institut ochranné lhůty nelze použít, žadatelka by již nepodléhala českým právním předpisům (čl. 13 (2) (f) Nařízení Rady EHS 1408/71).
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
PORODNÉ A RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK
Nebude-li mít matka v době porodu českého zaměstnavatele, musí o porodné požádat na Slovensku. V případě porodného se Nařízení ES 1612/68 aplikuje pouze v případě, že oprávněná osoba je migrujícím pracovníkem - zaměstnancem. V případě porodného jde o sociální výhodu.
Nebude-li mít matka zaměstnavatele v ČR, nebude pobírat peněžitou pomoc v mateřství v ČR a ani rodičovský příspěvek, nesplňuje-li dle §3 117/95 Sb. hlášení k trvalému pobytu podle zvláštních právních předpisů upravujících pobyt cizinců na území ČR a to po uplynutí 365 dnů ode dne přihlášení na CP.
Pokud je:
Matka občan SR, zaměstnavatel v ČR; otec občan SR, zaměstnavatel v SR, dítě žije v SR = vyplácí rodinné dávky SR, v případě, že v ČR by byl vyšší rodičovský příspěvek, doplácela by ČR rozdíl.
Matka občan SR, zaměstnavatel v ČR, otec občan SR, zaměstnavatel v SR, dítě žije v ČR = vyplácí ČR, v případě, že v SR by byl vyšší rodičovský příspěvek, doplácela by SR rozdíl.
KM SSP Praha 6
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Každá osoba disponující Evropským průkazem zdravotního pojištění má ve všech státech EU nárok na čerpání tzv. lékařsky nezbytné zdravotní péče s přihlédnutím k povaze dávek (nemoci) a předpokládané době pobytu. Za tento typ péče je považována také péče související s chronickým onemocněním a péče v souvislosti s porodem a mateřstvím.
Musím však ještě dodat, že pokud bude pracovní poměr na území ČR ukončen dle stávající pracovní smlouvy k 31.12.2008, přestane být zmiňovaná osoba českým pojištěncem. Z tohoto důvodu nebude možné, aby nadále čerpala lékařskou péči na účet české zdravotní pojišťovny.
Další informace podobného charakteru můžete získat na Centru mezistátních úhrad, viz. http://www.cmu.cz/cmu/onas
Petr Houser, OZP, www.ozp.cz
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 11.11.2008, www.azrodina.cz