TĚHOTENSTVÍ PO DLOUHODOBÉ NEMOCI - NÁROK NA "NEMOCENSKOU" A PPM ("MATEŘSKOU")?
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Od 12.11.2007 do 3.11.2008 jsem byla dlouhou dobu na nemocenské kvůli problémům s páteří. Nyní jsem se vrátila zpět do práce, kde už pracuji od r.2002 na dobu neurčitou. Teď jsem zjistila, že jsem konečně po letech v jiném stavu. Gynekoložka mě chce poslat na rizikové těhotenství - tedy na nemocenskou, až do nástupu mateřské. Já ale nevím, zda budu mít vůbec nějaký nárok na nemocenskou anebo za jakou dobu mohu jít opět marodit, když jsem si vlastně už nyní vyčerpala skoro celou roční nemocenskou, bez nějakých asi 9 dní? Podle čeho nebo jak mi bude vypočítávána nová nemocenská a posléze i mateřská dovolená?
Podle ustanovení §15 odst. 3 zák.č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, v platném znění, se nemocenské poskytuje nejdéle po dobu jednoho roku od počátku pracovní neschopnosti (tj. „podpůrčí doba"). Při nové pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby také předchozí pracovní neschopnosti, pokud spadají do doby jednoho roku před vznikem nové pracovní neschopnosti. Toto období se nezapočte, jestliže by zaměstnání trvalo aspoň 6 měsíců od skončení poslední pracovní neschopnosti pro nemoc, nebo z důvodu pracovního úrazu.
Z výše uvedené tak vyplývá, že pokud by Vás ošetřující lékařka uznala práceneschopnou, nemocenské by Vám po dočerpání podpůrčí doby již nenáleželo. Nemocenské Vám bude zase náležet po uplynutí aspoň 6 měsíců trvání zaměstnání od skončení pracovní neschopnosti.
Pokud jak uvádíte, jste zaměstnaná nepřetržitě od r. 2002, nárok na PPM Vám vznikne. Podmínkou pro nárok na PPM je účast na pojištění (zaměstnání) aspoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.
Podle nových právních předpisů (od 1. 1. 2009 si budete moci vybrat den mezi osmým až šestým týdnem před plánovaným dnem porodu, ve kterém nastoupíte na PPM. Pokud si tento den neurčíte, bude Vám určen jako den nástupu počátek 6. týdne před porodem.
Výše PPM se určí z denního vyměřovacího základu, který se stanoví tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období (tj. 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém nastoupíte na PPM) vydělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Do tohoto období se nezahrnují kalendářní dny omluvené nepřítomnosti zaměstnance v práci, za které mu nenáleží náhrada příjmu, včetně dnů, za které mu bylo poskytováno nemocenské. Pokud byste tedy nastupovala na PPM z pracovní neschopnosti, nemocenské Vám nebude náležet z důvodu vyčerpání podpůrčí doby a PPM by se Vám vyplácela ode dne Vámi určeného mezi osmým až šestým týdnem před porodem.
Kolektiv autorů ČSSZ, 21.11.2008, www.cssz.cz
Související odkazy:
- "NEMOCENSKÁ" PRO TĚHOTNOU NA ÚŘADU PRÁCE?
- JSEM ŽENA V DOMÁCNOSTI, KDO MI BUDE V PŘÍPADĚ TĚHOTENSTVÍ VYPLÁCET NEMOCENSKOU?
- CO JE PPM (PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ) A CO RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz