Asekol_cervene_k_965x100px__04

KDE A JAK PODAT ŽÁDOST O ROZVOD

Autor: odpověď - Mgr. Tereza Stejskalová, aktualizace JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych podat žádost o rozvod. Manžel má trvalé bydliště v Přerově, já v okrese Vsetín (bydliště Rožnov pod Radhoštěm). Společně jsme od ledna 2008 do září 2008 žili v Brně, poté jsem se odstěhovala do Rožnova pod Radhoštěm, manžel žije nadále v Brně. Na který soud se mohu s žalobou obrátit?


V případě rozvodu manželství je pro určení příslušnosti rozhodující
následující:

Pro podání návrhu na rozvod manželství je rozhodující místo, kde oba manželé naposled společně žili, vedli společnou domácnost, a to za splnění předpokladu, že v den zahájení řízení aspoň jeden z manželů bydlí v obvodu soudu příslušného podle tohoto místa. Tzn. ve Vašem případě tedy budete podávat návrh na rozvod manželství k Městskému soudu v Brně, jelikož Váš manžel stále bydlí v Brně.
Pokud by nešlo v nějakém konkrétním případě určit místně příslušný soud podle výše uvedeného hlediska - podle posledního společného bydliště manželů, nastoupil by obecný soud žalovaného - dle jeho bydliště a naposledy obecný soud žalobce - dle jeho bydliště.

Obecně k podání návrhu na rozvod:

Pokud máte nezletilé děti, měl by již být v den podání návrhu na rozvod podán také návrh na určení rodičovské odpovědnosti k nezletilým dětem pro dobu po rozvodu. Soud nerozvede manželství dříve, dokud není v právní moci rozsudek o určení rodičovské odpovědnosti k nezletilým dětem pro dobu po rozvodu.

Návrh na rozvod

první strana by měla obsahovat komu je určen - tzn. adresovat příslušnému soudu, označení účastníků - označují se jako manžel a manželka, u obou se uvede jméno, příjmení, datum narození, bydliště.

Poté by měl být návrh nazván jako Návrh na rozvod manželství, soudu se podává ve dvojím vyhotovení. Pokud podáváte osobně na podatelně, na třetí výtisk Vám potvrdí podání otiskem razítka.

Do návrhu na rozvod se popíše - kde a kdy bylo uzavřeno manželství, zda jste byli při uzavírání manželství svobodní, rozvedení, vdovec/vdova, jaké jste národnosti a státní příslušnosti. Kolik se z manželství narodilo dětí, zda jsou zletilé či nezletilé, pokud jsou nezletilé, zda je již k soudu podán návrh na určení rodičovské opdovědnosti pro dobu po rozvodu.

Potom následuje popis v čem je spatřován důvod rozvratu manželství.

Celý návrh končí tzv. petitem, kdy musí být uvedeno, že navrhujete, aby soud manželství rozvedl. Návrh musí být také na poslední straně podepsán.

K návrhu se přikládá kopie oddacího listu, případně rodné listy dětí v kopiích.

Návrh je zpoplatněn poplatkem ve výši 2000,- Kč, platí se kolkem, který se může buď vylepit na první stranu návrhu nebo vyčkat na soudní výzvu, kterou budete vyzváni k zaplacení poplatku.

Jak již bylo uvedeno výše - návrh se podává k místně příslušnému soudu, kde oba manželé naposled společně žili, vedli společnou domácnost, a to za splnění předpokladu, že v den zahájení řízení aspoň jeden z manželů bydlí v obvodu soudu příslušného podle tohoto místa. Pokud nelze určit místně příslušný soud podle výše uvedeného hlediska nastupuje obecný soud žalovaného - dle jeho bydliště a pokud ani tento nelze určit nastupuje obecný soud žalobce - dle jeho bydliště.
Návrh můžete podat buď osobně na podatelně soudu, nebo návrh poslat soudu poštou, nejlépe doporučenou poštovní zásilkou.

Mgr. Tereza Stejskalová, 21.11.2008, aktualizace JUDr. Romana Lužná 14.4.2015


§ Mgr. Tereza Stejskalová,
advokátka
sídlem Komenského 2165/5A, Blansko
tel: 736 120 081

e-mail: ter. stejskalova@seznam.cz
poskytuje následující právní služby:
sepis různých typů smluv a podání,
zastupování před soudy a jinými orgány,
právní poradenství v oblasti práva občanského,
rodinného, pracovního, obchodního a trestního

JUDr. Romana LUŽNÁ, www.advokatka.net


Související odkazy:

 

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359