KDY PODRUHÉ OTĚHOTNĚT, ABYCH NEZTRATILA NÁROK NA PPM
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ
DOTAZ Z PORADNY - Dcera bude mít na konci června 2009 - 3 roky, jsem na rodičovské dovolené, na mateřskou dovolenou jsem nastupovala od zaměstnavatele s dobou neurčitou. Zajímá mě, za jakých podmínek (pokud otěhtotním v průběhu rodičovské dovolené) budu mít znovu nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Tzn. zda musím otěhotnět tak, abych byla 8t před plánovaným porodem před 3. narozeninami svého předchozího dítěte, abych měla nárok na PPM a pokud otěhotním déle, tzn. nesplním tuto lhůtu, budu pobírat dále jen rodičovský příspěvek?
Rozhodující pro nárok na dávku je, zda se podmínky rozhodné pro její výplatu splnily v době pojištění nebo sice po skončení pojištění, ale ještě během doby, po kterou zaměstnanci plynula ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání. To znamená, pokud Vám bude trvat zaměstnání (pojištění), ze kterého jste pobírala peněžitou pomoc v mateřství ještě počátkem osmého týdne před očekávaným dnem porodu, nebo Vám bude plynout ochranná lhůta ze skončeného zaměstnání ještě počátkem osmého týdne před tímto dnem, bude Vám poskytována peněžitá pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání, popř. z ochranné lhůty ze skončeného zaměstnání.
Co je ochranná lhůta?
Ochranná lhůta má zajistit, aby lidé nezůstali bez prostředků například v době, kdy jedno zaměstnání skončili a do nového ještě nenastoupili. V praxi to znamená, že jestliže bývalý pojištěnec v této době onemocní nebo nastoupí na PPM, dostává dávky nemocenského pojištění z již ukončeného zaměstnaneckého poměru (nemocenského pojištění zahraničních zaměstnanců či OSVČ). Ochranná lhůta se nevztahuje například na pracujícího starobního nebo plného invalidního důchodce nebo na zaměstnání malého rozsahu. Ochranná lhůta neplyne také ze zaměstnání pojištěnce, který je žákem nebo studentem, pokud doba zaměstnání spadá výlučně do období školních prázdnin a v případě, kdy pojištění odsouzeného skončí v době jeho útěku z místa výkonu trestu odnětí svobody. V ochranné lhůtě nevzniká nárok na ošetřovné. Podle nového zákona je ochranná lhůta pro nemocenské 7 kalendářních dnů od skončení zaměstnání. Pokud byl zaměstnanec naposledy zaměstnán kratší dobu, ochranná lhůta trvá jen tolik dnů, kolik trvalo poslední pojištění. U žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, je ochranná lhůta pro peněžitou pomoc v mateřství 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud pojištění těhotné zaměstnankyně trvalo kratší dobu, ochranná lhůta trvá jen tolik dnů, kolik trvalo pojištění.
Kolektiv autorů ČSSZ, 25.11.2008, www.cssz.cz
Související odkazy:
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz