VÝPOČET "NEMOCENSKÉ" A PODPORY V NEZAMĚSTNANOSTI
Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ a Bc. Šárka Sedláková, ÚP Brno-město
DOTAZ Z PORADNY - 30.11.2008 mi končí smlouva na dobu určitou. Jedná se o sezonní práci, takže 1.3.2009 mi smlouvu pradvěpodobně zase obnoví. Mám nějaké zdravotní problémy a není jisté, zda nebudu muset jít na neschopenku. Chtěla bych Vás požádat o informaci, jak dlouho trvá ochranná lhůta (do kdy bych mohla jít na neschopenku) a zda je pravda, že od ledna při nemoci nebudou propláceny víkendy. Můžete mi prosím napsat výpočet, kolik mi bude vypláceno při neschopence (při průměrné mzdě 10 500,- Kč) a jaká by mi při stejné mzdě byla vyplácena podpora v nezaměstnanosti?
NEMOCENSKÉ
Pokud Vaše zaměstnání na dobu určitou skončí k 30. 11. 2008, plyne Vám ochranná lhůta z tohoto skončeného zaměstnání a činí 7 kalendářních dní. V případě pracovní neschopnosti Vám bude poskytováno nemocenské z ochranné lhůty, a to do skončení pracovní neschopnosti, nejdéle však po dobu jednoho roku od počátku pracovní neschopnosti. Nemocenské se stanoví z denního vyměřovacího základu a činí od 1. do 3. kalendářního dne 25 % denního vyměřovacího základu a od 4. do 30. kalendářního dne 60 % denního vyměřovacího základu. Při pracovní neschopnosti vzniklé do konce roku 2008 se nemocenské poskytuje za kalendářní dny, toto platí i v roce 2009, pokud bude pracovní neschopnost trvat déle než 14. kalendářních dní, náleží nemocenské od 15. kalendářního dne a bude poskytováno za kalendářní dny.
Pokud jde o výpočet nemocenského, doporučujeme pro přesnost výpočtu použít kalkulačku pro výpočet nemocenského, která je zveřejněna na stránkách MPSV
http://www.mpsv.cz/cs/4215.
Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz
PODPORA V NEZAMĚSTNANOSTI
Při splnění podmínek nároku na podporu je pro výpočet podpory v nezaměstnanosti používán průměrný čistý měsíční výdělek. Z průměrného čistého měsíčního výdělku (podrobnosti viz níž) se stanovuje podpora procentní sazbou - pro první tři měsíce je použita procentní sazba 50 % a po zbývající dobu 45 % . Za předpokladu tedy, že Váš čistý průměrný výdělek činí 10 500,- Kč, bude výše Vaší podpory v prvních třech měsících stanovena jako 5 250,- Kč. Po uplynutí těchto 3 měsíců se výše následující podpory při průměrném čistém měsíčním výdělku 10 500,- Kč sníží na 45 %, což činí 4 725,-Kč, přičemž uchazeč do 50 let věku tuto částku může pobírat ještě po dobu následujících 3 měsíců (celková podpůrčí doba je 6 měsíců), uchazeč od 50 do 55 let věku tuto částku může pobírat ještě 6 měsíců (celková podpůrčí doba je 9 měsíců) a uchazeč nad 55 let věku tuto částku může pobírat ještě 9 měsíců (celková podpůrčí doba je 12 měsíců).
Výpočet průměrného čistého výdělku je záležitostí zaměstnavatele, tudíž zde figuruje vztah zaměstnavatel a zaměstnanec a do tohoto soukromoprávního vztahu úřad práce nezasahuje, pouze přijímá zaměstnavatelem potvrzený výdělek od uchazeče (zaměstnance).
„Problematiku výpočtu čistého měsíčního výdělku upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., ve znění poz. úpr.), dále jen ZP. Zaměstnavateli k výpočtu průměrného čistého měsíčního výdělku slouží ust. § 351 a násl., dále pak ust. § 356 odst. 2) ZP.
Rozhodným obdobím pro výpočet průměrného měsíčního výdělku je předchozí kalendářní čtvrtletí. Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek (ust. § 355 ZP a násl.). Za správné stanovení průměrného čistého měsíčního výdělku nese zodpovědnost zaměstnavatel."
Bc. Šárka Sedláková
vedoucí oddělení správních rozhodnutí, ÚP Brno-město
Zdroj:
AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 25.11.2008, aktualizováno 30.3.2009 - www.azrodina.cz