Asekol_cervene_k_965x100px__04

VÝPOČET "NEMOCENSKÉ" A PODPORY V NEZAMĚSTNANOSTI

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ a Bc. Šárka Sedláková, ÚP Brno-město

DOTAZ Z PORADNY - 30.11.2008 mi končí smlouva na dobu určitou. Jedná se o sezonní práci, takže 1.3.2009 mi smlouvu pradvěpodobně zase obnoví. Mám nějaké zdravotní problémy a není jisté, zda nebudu muset jít na neschopenku. Chtěla bych Vás požádat o informaci, jak dlouho trvá ochranná lhůta (do kdy bych mohla jít na neschopenku) a zda je pravda, že od ledna při nemoci nebudou propláceny víkendy. Můžete mi prosím napsat výpočet, kolik mi bude vypláceno při neschopence (při průměrné mzdě 10 500,- Kč) a jaká by mi při stejné mzdě byla vyplácena podpora v nezaměstnanosti?


NEMOCENSKÉ

Pokud Vaše zaměstnání na dobu určitou skončí k 30. 11. 2008, plyne Vám ochranná lhůta z tohoto skončeného zaměstnání a činí 7 kalendářních dní. V případě pracovní neschopnosti Vám bude poskytováno nemocenské z ochranné lhůty, a to do skončení pracovní neschopnosti, nejdéle však po dobu jednoho roku od počátku pracovní neschopnosti. Nemocenské se stanoví z denního vyměřovacího základu a činí od 1. do 3. kalendářního dne 25 % denního vyměřovacího základu a od 4. do 30. kalendářního dne 60 % denního vyměřovacího základu. Při pracovní neschopnosti vzniklé do konce roku 2008 se nemocenské poskytuje za kalendářní dny, toto platí i v roce 2009, pokud bude pracovní neschopnost trvat déle než 14. kalendářních dní, náleží nemocenské od 15. kalendářního dne a bude poskytováno za kalendářní dny.
Pokud jde o výpočet nemocenského, doporučujeme pro přesnost výpočtu použít kalkulačku pro výpočet nemocenského, která je zveřejněna na stránkách MPSV
http://www.mpsv.cz/cs/4215
.

Kolektiv autorů ČSSZ, www.cssz.cz


PODPORA V NEZAMĚSTNANOSTI

Při splnění podmínek nároku na podporu je pro výpočet podpory v nezaměstnanosti používán průměrný čistý měsíční výdělek. Z průměrného čistého měsíčního výdělku (podrobnosti viz níž) se stanovuje podpora procentní sazbou - pro první tři měsíce je použita procentní sazba 50 % a po zbývající dobu 45 % . Za předpokladu tedy, že Váš čistý průměrný výdělek činí 10 500,- Kč, bude výše Vaší podpory v prvních třech měsících stanovena jako 5 250,- Kč. Po uplynutí těchto 3 měsíců se výše následující podpory při průměrném čistém měsíčním výdělku 10 500,- Kč sníží na 45 %, což činí 4 725,-Kč, přičemž uchazeč do 50 let věku tuto částku může pobírat ještě po dobu následujících 3 měsíců (celková podpůrčí doba je 6 měsíců), uchazeč od 50 do 55 let věku tuto částku může pobírat ještě 6 měsíců (celková podpůrčí doba je 9 měsíců) a uchazeč nad 55 let věku tuto částku může pobírat ještě 9 měsíců (celková podpůrčí doba je 12 měsíců).

Výpočet průměrného čistého výdělku je záležitostí zaměstnavatele, tudíž zde figuruje vztah zaměstnavatel a zaměstnanec a do tohoto soukromoprávního vztahu úřad práce nezasahuje, pouze přijímá zaměstnavatelem potvrzený výdělek od uchazeče (zaměstnance).

„Problematiku výpočtu čistého měsíčního výdělku upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., ve znění poz. úpr.), dále jen ZP. Zaměstnavateli k výpočtu průměrného čistého měsíčního výdělku slouží ust. § 351 a násl., dále pak ust. § 356 odst. 2) ZP.
Rozhodným obdobím pro výpočet průměrného měsíčního výdělku je předchozí kalendářní čtvrtletí. Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek (ust. § 355 ZP a násl.). Za správné stanovení průměrného čistého měsíčního výdělku nese zodpovědnost zaměstnavatel."

Bc. Šárka Sedláková
vedoucí oddělení správních rozhodnutí, ÚP Brno-město


Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, 25.11.2008, aktualizováno 30.3.2009 - www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359