Asekol_cervene_k_965x100px__04

DVA SOUBĚŽNÉ PRACOVNÍ POMĚRY A VÝPOČET PPM, NÁROK NA PROPLACENÍ DOVOLENÉ

Autor: odpověď - kolektiv autorů ČSSZ a JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Jsem zaměstnána u jednoho zaměstnavatele (státní instituce) na dva pracovní poměry (jeden plný a jeden poloviční, tj. celkem 1,5 úvazku). Každý úvazek je sjednán na jiný druh práce (THP a pedagogická činnost) se samostatnou pracovní smlouvou. Jakým způsobem mi bude vypočítána peněžitá pomoc v mateřství?
Zároveň bych potřebovala vědět, zda mám nárok na proplacení dovolené, když jsem od 1. 9. 2008 na nemocenské a budu na ní až do porodu v únoru 2009, tj. nemohu si ji v letošním roce vybrat a před porodem nastoupím na řádnou mateřskou? Musím o propracení dovolené zaměstnavatele nějak speciálně žádat?


PPM (PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ)

Pokud vykonáváte tyto činnosti souběžně a v obou splníte podmínku účasti na nemocenském pojištění, tj. 270 kalendářních dní pojištění v posledních dvou letech před porodem, náleží Vám peněžitá pomoc v mateřství z každé pojištěné činnosti samostatně. Jestliže Vám nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství vznikne až po 1. 1. 2009, posoudí se podmínky pro vznik nároku na dávku sice také v každém pojištění samostatně, ale dávka z více pojištění náleží jen jednou.(§ 14 odst.2, z.č.187/2006 Sb.)

Kolektiv autorů ČSSZ 25.11.2008, www.cssz.cz


PROPLACENÍ DOVOLENÉ

Zaměstnanci vzniká právo na dovolenou za kalendářní rok zásadně, jestliže za nepřetržitého trvání pracovního poměru splňuje tzv. podmínku odpracování 60ti dnů v kalendářním roce. Tato podmínka se zjišťuje každý kalendářní rok samostatně. Právo na dovolenou vzniká všem zaměstnancům v pracovním poměru, bez ohledu na to, o jaký pracovní poměr se jedná (jestli jde o pracovní poměr na dobu určitou nebo na dobu neurčitou, jestli jde o pracovní poměr na stanovenou pracovní dobu nebo dokonce jen na kratší pracovní dobu). Zásadně platí, že určení nástupu dovolené je plně v pravomoci zaměstnavatele. V některých případech je zaměstnavatel ve svém právu určit zaměstnanci nástup dovolené omezen. Nesmí mimo jiné určit nástup dovolené na dobu, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené. Jestliže zaměstnavateli brání v určení čerpání dovolené překážky v práci na straně zaměstnance uvedené v § 217 zákoníku práce, tedy výkon vojenského cvičení, dočasná pracovní neschopnost, doba, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené, nebo naléhavé provozní důvody, je povinen určit tuto dovolenou tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku s výjimkou uvedenou v § 218 zákoníku práce. Touto výjimkou je právě případ, kdy nemůže zaměstnavatel určit čerpání dovolené ani po do konce příštího kalendářního roku z důvodu čerpání rodičovské dovolené. V takovém případě zaměstnavatel určí dobu čerpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené, což je váš případ.
K proplacení dovolené by došlo v případě, že by pracovní poměr skončil po dobu vaší mateřské a rodičovské dovolené, případě ihned po jejím skončení (ukončení pracovního poměru dohodou) a čerpání dovolené na zotavenou by tak nebylo možné realizovat. Proplacení nevyčerpané dovolené by mělo být provedeno v rámci vyúčtování poslední mzdy, pokud ne, je třeba vyzvat zaměstnavatele nejlépe písemně.

JUDr. Romana Lužná, 27.11.2008


JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Prospanek-postele_250x250
Azrodina_portal_250x250

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359