Asekol_cervene_k_965x100px__04

RYCHLÝ ROZVOD MANŽELSTVÍ – ZÁKLADNÍ RADY?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná

DOTAZ Z PORADNY - Ráda bych hladce a hlavně spravedlivě vyřešila otázky spojené s rozvodovým řízením. Je nám 49 a 58 let a přesto, že jsme spolu žili několik let a nakonec přivedli na svět holčičku, kterou máme oba rádi, náš vztah byl bohužel celé desetiletí zcela prázdný a před 1,5 rokem jsem manžela požádala o oddělené bydlení (manžel vždy částečně žil ve svém mládeneckém bytě). Dceři je 11 let, žije se mnou a s otcem se stýká, kdykoliv se jim to oběma hodí (víkendy, večery, prázdniny). Přála bych si naši odluku dořešit rozvodem. Nejsou mi jasné tyto základní body: Uzavřeli jsme církevní sňatek - vím, že i tato manželství rozvádí civilní soud, do jaké míry však souvisí rozvodové řízení také s agendou římskokatolické církve? Co mohu či mám udělat pro urychlené nebo alespoň co nejhladší rozvodové řízení?
Kdy, kde a jak se řeší úprava vztahů rodičů s dítětem tak, aby soud již jen potvrdil naši dohodu (pevně věřím, že k ní dojde)?
Podobně - jak postupovat ve věci majetkového vyrovnání?
Zde je situace složitější, mám mnohem nižší příjem než měl vždy manžel a ten mi nyní přispívá pouze na dceru - dá se říci, že přes život strávený prací a také prací pro manžela a jeho podporou jsem se nyní ocitla doslova na prahu chudoby. Náš rodinný finanční model vedl k investicím do majetku, který zůstává manželovi a který si nenárokuji, předpokládám však, že vůči mně má vyživovací povinnost. Ráda bych se seznámila se svými právy (nároky), než si vytvořím představu o našem finančním vyrovnání a budu ho moci manželovi navrhnout a snažit se v této věci o dohodu.


Tzv. smluvený rozvod je možný, jestliže manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se druhý manžel připojí a účastníci předloží soudu písemnou smlouvu s úředně ověřenými podpisy upravující vzájemné majetkové vztahy, společné bydlení a případně vyživovací povinnost pro dobu po rozvodu. V případě, že máte nezletilou dceru, je dalším předpokladem dohoda o úpravě poměrů dcery, schválená soudem.
Právní záležitosti ve věci rozvodu se agendou římskokatolické církve nezabývají.
Postup je takový, že nejprve proběhne soudní řízení o úpravu poměrů nezletilé dcery, kdy byste se s manželem měli shodnout na tom, komu bude dcera svěřena do péče a jak na její výživu bude druhý rodič, přispívat. Dohodu není třeba předkládat soudu písemně, stačí její obsah uvést v návrhu na zahájení řízení a dále sdělit toto své souhlasné stanovisko v rámci soudního řízení.
Následně proběhne soudní řízení o rozvod manželství. V tomto řízení je již nutné předložit shora uvedenou dohodu o vzájemném majetkovém vypořádání a je nutné, aby se druhý manžel k žalobě připojil, tzn. aby v rámci soudního řízení sdělil, že s podanou žalobou na rozvod manželství souhlasí.
Pokud jde o vaše výživné, pro dobu po rozvodu máte event. nárok na výživné rozvedené manželky. V případě dohody o vypořádání vzájemných majetkových vztahů je možné toto ustanovení zakotvit přímo ve smlouvě. Výživné může být placeno průběžně, nebo může být vyplaceno jednorázovou částkou. V případě jednorázové částky již všechny další případné nároky bývalé manželky zanikají.
Pokud by ohledně výživného bývalé manželky nedošlo k dohodě, můžete se po rozvodu manželství domáhat na určení této vyživovací povinnosti soudem. Je však třeba upozornit, že podle zákona již nemá bývalá manželka nárok na stejnou životní úroveň jako bývalý manžel, ale jedná se pouze o příspěvek na přiměřenou výživu.

JUDr. Romana Lužná, 27.11.2008


JUDr. Romana Lužná,
advokátka
sídlo: Heinrichova 16, 602 00 Brno
tel./fax: 543 213 159
e-mail: info@advokatka.net
www.advokatka.net


Související odkazy:

Zdroj:

AZ RODINA.cz - informační portál (nejen) pro rodiče, www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
38_ska_bambini_litera_web_banner_250x250px_nahled

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359